Kastamonu İlk Haber - Kastamonu Haber, Kastamonu Haberler, Kastamonu Haberleri, Kastamonudan Haber, Kastamonu Güncel Haber, Kastamonu Son Dakika Kastamonu Haber, Kastamonu Haberi, Kastamonu Haberler, Kastamonu Haberleri, kastamonu, ilk, haber, haberi, haberler, haberleri, yerel, güncel, son dakika, ajans, postasi, nasrullah, gazete, gazetesi, servisi, sitesi, siteleri, kastamonu'dan, kastamonudan, kastamonu'da, kastamonu'daki, son dk, taze haber, son haber, son durum, olay, vaka, asayiş, gündem, yaşam, etkinlik, video, valiliği, belediyesi, üniversitesi

  Sağanak Yağışlı
  Kastamonu
  16°C
  Hafif Yağmur
  Ankara
  15°C

Azdavay’da mucit oto tamircisi

Azdavay ilçesi motor ustaları tomruk çekmek için makara üretti.
2013-06-14, 10:41:24
Okunma: 1937
0 Yorum
Azdavay’da mucit oto tamircisi

Azdavay ilçesi motor ustaları tomruk çekmek için makara üretti.

Azdavay ilçesinde iki usta, ormandaki tomrukların taşınması için makara üretti. Tomrukların sistem sayesinde daha kolay taşındığını ifade eden Uğur Subaşı, “Piyasada tomruk çekme makarası yöremizde ise tambur olarak bilinen araçları orman işleri yapan köylülerin istekleri üzerine yapmaya başladık. İlk yaptığımız tamburlar hidrolik sistemli idi, o sistemde traktörlerin yüksek devirde çalışması gerekiyor buda yakıt tüketimini arttırıyordu ve tamburlar sık sık arıza veriyor dolayısı ile ekonomik olmuyordu. Bu sebeple hidrolikli sistemden mekanik sisteme geçtik. Mekanik tambur imalatını hurdacılardan aldığımız diferansiyel ile özel yaptırdığımız makara sistemi ve dişlileri, montajını kendi yaptığımız iskelete monte ederek yapıyoruz” diye konuştu.

Köylülerin orman ürünlerini arazilerin meyilli olması sebebi ile araçların ulaşabildiği alana kadar götürülmesinin problem olduğunu belirten Cihat Meşeci ise, “Çelik halat kullandığımız tamburlar traktörlerin kuyruk miline bağlanarak kullanılıyor, gerektiğinde tomruk yüklü kamyonları dahi çekebiliyor” dedi.

Eyüp ŞEN / İHA

HABER İLE İLGİLİ
Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın.
EN ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR
ARŞİV

ANKET
Belediye hizmetlerinden memnun musunuz?
 • Çok Kötü
 • Kötü
 • İyi
 • Çok İyi

Site Haritası RSS Beslemeleri