Kastamonu İlk Haber Kastamonu'nun Yerel Güncel Kastamonu'dan Haberler Sitesi Kastamonu Haber, Kastamonu Haberi, Kastamonu Haberler, Kastamonu Haberleri, kastamonu, ilk, haber, haberi, haberler, haberleri, yerel, güncel, son dakika, ajans, postasi, nasrullah, gazete, gazetesi, servisi, sitesi, siteleri, kastamonu'dan, kastamonudan, kastamonu'da, kastamonu'daki, son dk, taze haber, son haber, son durum, olay, vaka, asayiş, gündem, yaşam, etkinlik, video, valiliği, belediyesi, üniversitesi

  Kar Yağışlı
  Kastamonu
  2°C
  Çok Bulutlu
  Ankara
  3°C

Kastamonu’da 54 yıllık özlem son buldu

THY, 54 yıl sonra hizmete açılan Kastamonu Havalimanına ilk seferini düzenledi.
2013-07-05, 18:40:09
Okunma: 1667
0 Yorum
Kastamonu’da 54 yıllık özlem son buldu

Türk Hava Yolları, 54 yıl sonra tekrar hizmete açılan Kastamonu Havaalanına ilk seferini düzenledi. Uçağın piste inmesiyle birlikte büyük heyecan yaşandı.

Yapımı 1959’da tamamlanan ancak yeterli yolcu olmadığı gerekçesiyle hizmete açılamayan atıl durumdaki Kastamonu Havalimanı, 100 milyon liralık yatırımın ardından uçak seferlerine başladı.

Araba yarışları, düğünler, hayvan otlatmak ve maket uçak gösterileri için amacı dışında kullanılan Kastamonu Havalimanı, 54 yıl boyunca uçak seferlerine açılamadı. Bölge turizmi ve ekonomisinin geliştirilmesi amacıyla havaalanının hizmete açılması için harekete geçildi.Bu kapsamda Kastamonu İl Özel İdaresi ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) öncülüğünde hazırlanan proje kapsamında ihale süreci tamamlanan havalimanının 2010 yılında yeniden yapımına başlandı. İnşaat çalışmaları tamamlanarak DHMİ’ye teslim edilen havaalanı, bölgeye hizmet edecek. Kastamonu ve civarındaki turistik bölgeler ile Ilgaz Kayak Tesisleri’ne ulaşım kolaylığı sağlayacak havaalanında da ilk uçak seferi düzenlendi.

1990 yılında tekrar açılan fakat kısa bir süre açık kaldıktan sonra yeterli yolcu olmadığı gerekçesiyle tekrar kapatılan Kastamonu Havalimanı, 54 yıl sonra 3’üncü kez hizmete açıldı.

TÜRK HAVA YOLLARI, İLK SEFERİNİ DÜZENLEDİ

Türk Hava Yolları, İstanbul Atatürk Havalimanından saat 10.00’da kaldırdığı özel uçak, saatler 11.10’u gösterirken Kastamonu Havalimanına inişe geçti. Bunun öncesinde Kastamonu semalarında da dolaşan uçak, Kastamonu Havalimanında bekleyen kalabalık gurubun alkışları arasında piste iniş yaptı. Büyük heyecanın yaşandığı Kastamonu’da uçağın piste inmesiyle birlikte yolcu kabinine gidildi. Burada uçaktan inen misafirleri alkışlar eşliğinden karşılayan Kastamonulular, Kastamonu Havalimanın yeniden açılmasından büyük mutluluk duyduklarını belirttiler.

İLK SEFERİ KAS-DER REZERVE ETTİ

İstanbul’dan Kastamonu’ya düzenlenen olan ilk uçak seferini Kastamonulular Dayanışma Derneği (Kas-Der) rezerve etti. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan TK2736 uçuş numarasıyla kalkan uçak, Kastamonu Havalimanı’na saat 11.10’da iniş yaptı. İlk sefer için 150 kişilik Boeing B737 tipi uçak tahsis edildi. İlk uçak KAS-DER (Kastamonulular Dayanışma Derneği) tarafından rezerve edilirken uçakta Milletvekilleri, İstanbul’daki işadamları, Kas-Der yöneticileri ve şube başkanları yer aldı.

HAFTANIN 4 GÜNÜ SEFER DÜZENLENECEK

Kastamonu Havalimanında törenle karşılanan uçağın piste inmesinin ardından Kastamonu Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Halk oyunları ekibi gösterilerini sundu. İlk etapta haftanın 4 günü uçak seferleri düzenlenmesi planlanırken bu günlerin ise Pazar, Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan saat 10.00’da, Kastamonu Havalimanı’ndan da 11.55’te kalkması hedefleniyor. Bu seferlerde, Boeing B737 ve Airbus A321 tipi uçaklar kullanılacak. Önümüzdeki aylarda talebin olması durumunda uçak seferlerinin günlük düzenlenmesi de düşünülüyor.

THY uçuş ağını da genişletmeye devam ediyor. 103 ülkede 196 uluslararası, 39 yurtiçi olmak üzere toplam 235. noktaya uçuş yapan THY'nin  Kastamonu seferleri de başladı.

BAŞBAKAN ERDOĞAN 19 TEMMUZ'DA GELİYOR

Kastamonu Havalimanı’nın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dın talimatı üzerine Türk Hava Yolları uçak seferlerini başlattı. Resmi açılış töreni ise Başbakan Reacep Tayyip Erdoüğan'ın katılımı ile 19 Temmuz Cuma günü saat 15.30’da Kastamonu'ya gelerek resmi açılışı yapacağı öğrenildi.

Vedat İKİZOĞLU / İHA

Konuyla ilgili diğer haberlerimiz için:

Artık Bütün İş Kastamonulular'da...

Havalimanında İlk Seferler Tamamlandı

HABER İLE İLGİLİ
Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın.

YAZARLAR
ARŞİV

ANKET
Belediye hizmetlerinden memnun musunuz?
 • Çok Kötü
 • Kötü
 • İyi
 • Çok İyi

Site Haritası RSS Beslemeleri