Kastamonu İlk Haber Kastamonu'nun Yerel Güncel Kastamonu'dan Haberler Sitesi Kastamonu Haber, Kastamonu Haberi, Kastamonu Haberler, Kastamonu Haberleri, kastamonu, ilk, haber, haberi, haberler, haberleri, yerel, güncel, son dakika, ajans, postasi, nasrullah, gazete, gazetesi, servisi, sitesi, siteleri, kastamonu'dan, kastamonudan, kastamonu'da, kastamonu'daki, son dk, taze haber, son haber, son durum, olay, vaka, asayiş, gündem, yaşam, etkinlik, video, valiliği, belediyesi, üniversitesi

  Sağanak Yağışlı
  Kastamonu
  12°C
  Sağanak Yağışlı
  Ankara
  12°C

Tosya elması, kalp krizini önlüyor

Kalp krizini birebir önleyen Tosya elması, piyasada yok satıyor.
2013-09-24, 00:15:15
Okunma: 461
0 Yorum
Tosya elması, kalp krizini önlüyor

Tosya ilçemizde, Selçuklu ve Osmanlı mimarisine göre inşa edilen yüzlerce yıllık gümelerin de içinde bulunduğu Tosya bağlarında yetişen elmalar yok satıyor. 

Manav reyonlarını her mevsim süsleyen elma, bir meyve olarak algılanıyor olsa da elmanın birçok faydası olduğu belirtiliyor. Elmanın, insan vücudunda her türlü hastalıkta en fazla fayda sağlayan meyve olduğunu ifade eden yetkililer, A ve C vitaminlerinin oldukça bol olduğunu, kabuğuyla çiğ yenmesi gerektiğini vurguladı. Her gün bir elma yemenin ayrıca kalp krizi riskini yüzde 24 oranında azalttığını söyleyen yetkililer, günümüzde elmanın binlerce çeşidinin yetiştirildiğini hatırlatarak iyi koşullarda yetiştirilen ve düzgün görünümlü elma yemenin önemini belirtti.

Ziraat Mühendisi Hüseyin Cevizdalı, yaptığı açıklamada, Tosya elmasının vitamin olarak çok kaliteli olduğunu ve vatandaşların her gün en az bir elma yiyerek sağlıklı kalabileceklerini’ söyledi.

Tosya bağlarında yetişen elmanın çevre il ve ilçelerde rağbet gördüğünü ifade eden elma üreticisi Mehmet Pekmezci (64), şöyle konuştu: “Tosya, çevresinde bulunan bağların, çok ender rastlanılabilecek özelliklere ve güzelliklere sahip olması Tosya’ya ayrı bir değer katmaktadır. Yaklaşık 1500 bağla Tosya bölgesinde önemli derecede meyve ve sebze üretimi yapılmaktadır. Üretilen ürünlerin birçoğu, iç piyasada tüketilmek için ülkemizin çeşitli yerlerine gönderilmektedir. Bu ürünlerin başında elma gelmektedir. Meyvelerin sultanı diye bilinen elma, birçok derde deva olduğu gibi kalbe de çok iyi gelir”

Bilim insanları tarafından kalp krizini önlediği için tavsiye edilen elmanın oldukça rağbet gören ürün olduğunu anlatan Pekmezci, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çünkü elma kandaki kolesterol oranını düşürür. Dalağın kan yapmasını sağlar. Çalışırken devamlı olarak oturanlara, şişmanlara, kanı fazla koyu olanlara elma son derece yararlıdır. Hususiyetle romatizmalılara, karaciğer ve böbrek hastalarına, damar sertliği çekenlere, aşırı şişmanlara, hemoroid, egzama ve deri hastalıklarına iyi gelir. Elma idrar söktürücüdür, böbrekleri çalıştırır, bol idrarla birlikte vücutta birikmiş yorgunluk maddesi üre asidini dışarı atar, böbrek taşını zamanla eritir. Pekliği giderir, bağırsaklardaki gazı önler, normal dışarı çıkmayı sağlar. Yaşlılar için çok faydalıdır”

Sedat AĞACIKOĞLU / İHA

HABER İLE İLGİLİ
Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın.
EN ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR
ARŞİV

ANKET
Belediye hizmetlerinden memnun musunuz?
 • Çok Kötü
 • Kötü
 • İyi
 • Çok İyi

Site Haritası RSS Beslemeleri