Kastamonu İlk Haber - Kastamonu Haber, Kastamonu Haberler, Kastamonu Haberleri, Kastamonudan Haber, Kastamonu Güncel Haber, Kastamonu Son Dakika Kastamonu Haber, Kastamonu Haberi, Kastamonu Haberler, Kastamonu Haberleri, kastamonu, ilk, haber, haberi, haberler, haberleri, yerel, güncel, son dakika, ajans, postasi, nasrullah, gazete, gazetesi, servisi, sitesi, siteleri, kastamonu'dan, kastamonudan, kastamonu'da, kastamonu'daki, son dk, taze haber, son haber, son durum, olay, vaka, asayiş, gündem, yaşam, etkinlik, video, valiliği, belediyesi, üniversitesi

  Sağanak Yağışlı
  Kastamonu
  12°C
  Sağanak Yağışlı
  Ankara
  12°C

Kebeci Market’in önünde sazan pazarı!

Şehir merkezinde rastladığımız bir sazan satışı ilgimizi çekiyor...
2013-03-24, 21:13:45
Okunma: 2190
0 Yorum
Kebeci Market’in önünde sazan pazarı!

Şehrimizin en önemli alışveriş merkezlerinden biri olan ve Cebrail Mahallesi Uzun Sokak üzerinde bulunan Kebeci Alışveriş Merkezi’nin önünde sık sık rastlanan balık satışı vatandaşların ilgisini çekiyor. 

Ters çevrilmiş plastik kasaların üzerinde, poşetlere doldurulmuş olarak satılan tatlısu balıklarının “sazan balığı” olduğunu duyunca merak edip satış yerine yaklaşıyoruz. Satıcı, balıkları Durağan’dan getirdiğini ve 3 kilosunu 10 liradan sattığını söylüyor. Bunun anlamını biliyoruz; yani balıklar Altınkaya Barajı’ndan. Su ürünleri kooperatifince tutulup satılan balıklardan olabileceğini düşünüyoruz, zaten sorduğumuzda satıcı da bunu hemen onaylıyor.

Buraya kadar her şey normal gibi gelse de, kafamızda bir soru işareti beliriyor? Sazan avcılığının yasak olduğu bir dönemde her gün poşetler dolusu balık, şehrin göbeğinde uluorta satılıyor ve denetim yapıldığına dair bir işaret de yok.

Fakat telaşa da gerek yok! Çünkü Kastamonu'da sazan avı yasağı 15 Mart’ta başlarken, Durağan’ın bağlı olduğu Sinop’da yasak 1 Nisan tarihinde başlıyor. Ayrıca eğilip poşetteki balıklara baktığımızda bunların “sazan” değil, halk arasında “sazan” veya “İsrail sazanı” olarak bilinen, ama aslında başka bir tür olan havuz balıkları (carassius) olduğunu görüyoruz.       

Şimdi şu ilave bilgiyi vermemiz gerekiyor: Havuz balıkları, sazan balığı ve bazı sazangil türleriyle çiftleştiğinde kısır yavrular meydana getiriyor ve hızla çoğalarak doğal ortama hakim oluyor. Bu nedenle de içsularımızdaki ekolojik açıdan zararlı balıklardan sayılıyor ve bu zararlı türün avcılığı, boy ve sayı limiti olmadan yıl boyunca serbest bırakılmış durumda. 

Ne yazık ki doğal zenginliklerimizi bencilce ve bilinçsizce tüketmemizin bir sonucu olarak zararlı türlerin etrafımızı işgal etmesine izin veriyoruz. Altınkaya Barajı’nda da durumun çok farklı olmadığını öğrenip üzülürken, yakaladığı havuz balıklarını soğukta satarak nafakasını temin etmeye çalışan satıcının aslında farkında olmadan doğal dengenin korunmasına yardımcı olduğunu düşünüyoruz.  

Tabii bu arada, söz konusu balık türünün yenilmesinde herhangi bir sakınca olmadığını, sanırız söylemeye gerek yoktur.

Kastamonu İlk Haber 

israil sazanı havuz balığı satışı

HABER İLE İLGİLİ
Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın.
EN ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR
ARŞİV

ANKET
Belediye hizmetlerinden memnun musunuz?
 • Çok Kötü
 • Kötü
 • İyi
 • Çok İyi

Site Haritası RSS Beslemeleri