Kastamonu İlk Haber - Kastamonu Haber, Kastamonu Haberler, Kastamonu Haberleri, Kastamonudan Haber, Kastamonu Güncel Haber, Kastamonu Son Dakika Kastamonu Haber, Kastamonu Haberi, Kastamonu Haberler, Kastamonu Haberleri, kastamonu, ilk, haber, haberi, haberler, haberleri, yerel, güncel, son dakika, ajans, postasi, nasrullah, gazete, gazetesi, servisi, sitesi, siteleri, kastamonu'dan, kastamonudan, kastamonu'da, kastamonu'daki, son dk, taze haber, son haber, son durum, olay, vaka, asayiş, gündem, yaşam, etkinlik, video, valiliği, belediyesi, üniversitesi

  Sağanak Yağışlı
  Kastamonu
  12°C
  Sağanak Yağışlı
  Ankara
  12°C

Kastamonu, marka şehir olacak

Kent Ekonomileri Forumu’nda Kastamonu marka şehir olması öne çıktı.
2013-05-12, 19:04:24
Okunma: 1020
0 Yorum
Kastamonu, marka şehir olacak

2023 yılına doğru yerel ekonomik kalkınmayı güçlendirmek isteyen AK Parti Genel Merkezi’nin düzenlediği Kent Ekonomileri Formunda, sendikacılar, bilim insanları, sanayiciler, sanayici dernekleri, yerel yöneticiler Kocaeli için 5 vizyon projesi için bir günlük forum yapıldı. AK Parti Genel Merkez Ekonomi İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen Kent Ekonomileri Forumu Kastamonu’da tamamlandı.

AK Parti Kastamonu İl Başkanlığı tarafından Ilgaz Mountain Resort’ta düzenlenen “Kent Ekonomileri Forumu” programına çok sayıda davetli katıldı.

Düzenlenen Forum’da 7 masa çalışma düzeni oluşturuldu. Her masada masanın görüşlerini raporlamak için masa sekretaryası hazır bulundu. Ayrıca her masa, oluşturduğu görüşü açıklamak üzere masa üyeleri arasından bir temsilci sözcü seçildi. Masa çalışmaları seçilen masa sözcüleri tarafından Forum Genel Kurulu’na sunuldu. Forum Genel Kurulunda şekillenen görüşler Forum Moderatörü ve İl Danışma Kurulu tarafından hazırlanacak bir sonuç bildirgesi ile kamuoyu ile paylaşılacak. Türkiye genelinde bütün illerde gerçekleştirilen Kent Ekonomileri Forumu kapsamında hazırlanan raporlar ise bir dosya halinde AK Parti Genel Merkez’e gönderilecek

Yaklaşık olarak 50 işadamının katıldığı Kastamonu Kent Ekonomileri Forumu’nda Moderatör Doç. Dr. Erdinç Yazıcı yer aldı. Forumda işadamlarına çeşitli sorular yöneltilerek görüş ve önerileri alındı.

YAPILAN SALDIRIYA CEVAP, EN SERT ŞEKİLDE VERECEKTİR

Forumun açılışında konuşan AK Parti Kastamonu İl Başkanı Av. Metin Çelik, herkesi derinden üzen ve yaralayan Hatay’daki menfur saldırıya muhatap olduklarını belirterek, “Türkiye’yi maalesef belli yerlere çekmeye çalışıyorlar. Buna karşı da Hükümetimiz ebetteki gerekli tedbirleri alacak. Ama biz bu olaydan dolayı çok üzüldük, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diliyor, yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz” dedi.

Kent Ekonomileri Forumunu Genel Merkez Ekonomik İşler Başkanlığının koordinasyonluğunda gerçekleştirildiğini hatırlatan Çelik, “Tüm illerde yapılan bir toplantı, bir vizyon paylaşımı. AK Parti kurulduğu ve iktidara geldiği günden bu tarafa Türkiye’de birçok hizmeti gerçekleştirdik ve bu birçok alanda büyük başarılar yakaladık. Ama bunun il ölçeğinde de sonuçlarını almak istiyoruz. Genel Merkezimiz bunu illere de yaymak istiyor. Bunun içinde alışılmışın dışında yerel inisiyatif diyebileceğimiz sizlerle istişare edip arkasından o bilgileri, bu raporları aldıktan sonra Genel Merkeze bunun bir datası oluşturulup buna göre illere ne yapılabilir, illerin talepleri konusunda ne tür ileriye dönük programlar yapılabilir buna çalışılacak. Bu toplantımızda İnşallah hayırlara vesile olur. Bugün işlerinizi güçlerinizi bırakıp gelerek bu harekete, Kastamonu için yapılan bu toplantıya katkı verdiğiniz içinde hepinize teşekkür ederim” diye konuştu.

EKONOMİK KALKINMADA KENTLERİN ARTAN ÖNEMİ

Kent Ekonomileri Forumu Moderatörü Doç. Dr. Erdinç Yazıcı ise, Hatay’da menfur saldırı sonucunda hayatını kaybedenlere rahmet, yaralananlara da acil şifalar diledi.

Kentlerin tarihin bütün zamanlarında ekonomik gelişmede önemli roller oynadıklarını aktaran Yazıcı, “Günümüz küresel sistemini oluşturan ulusal yapılarda, ülkeler içerisinde yerel/bölgesel/ulusal etkileşimde kentler, ekonomik ağın önemli düğümleri haline gelmişlerdir. Bu yönleriyle bugün dünyada kentler, yerel, bölgesel, ulusal ve küresel ekonomilerin temel merkezlerini oluşturmaktadır. Dünya ekonomisinde bugün Kentler, içinde bulundukları ülkelerin ekonomik lokomotifleri durumundadırlar. Ülkeler, ekonomik etkileşimi hızlandıran ve destekleyen çalışmalar yaparak, yerelde kent ekonomilerinin lokomotif olma işlevlerini geliştirmektedirler” dedi.

PROJE BAZLI DESTEKLER

Merkezi hükümetlerin kentlere doğrudan para aktarımı yerine, kentlerin farkındalıklarını ortaya çıkaran proje bazlı destekler sunmak yoluyla kent ekonomilerine katkılar yapmakta olduğunu ifade eden Yazıcı, “Yürütülmekte olan Kent Ekonomileri Forumu’nun genel amacı, Kentleri birer sosyo-ekonomik merkezler hale dönüştürecek, Kentleri ihtisaslaşmaya teşvik edecek, Kentlerin potansiyellerini belirleyecek ve harekete geçirecek, Kentin rekabet kapasitesinin inşasına yardımcı olacak, Kent markaları/kimlikleri oluşturmaya zemin teşkil edecek, ekonomik vizyon, perspektif ve hedefleri geliştirmektir” diye konuştu.

AMACIMIZ VİZYONER PROJELER ORTAYA ÇIKARMAK

Kastamonu Kent Ekonomisi Forumu’nun özel amacının Kentin ekonomik hamlesine imkan sağlayacak ve sistematik olarak desteklenebilecek, Vizyoner Projeleri ortaya çıkarmak olduğunu vurgulayan Yazıcı, “Vizyoner proje, Kent ekonomisinde yapısal değişiklik sağlayacak (kent vizyonunu gerçekleştirmede önemli rol oynayacak) Kentin ekonomik başarısı üzerinde büyük bir etki oluşturacak, geçici/kısa vadeli değil, kalıcı/uzun vadeli etki yapma özelliğine sahip olacak, Kenti, diğer kentlerden farklı kılacak, Bölgesel, ulusal ve uluslararası pazarlara açılmaya imkân oluşturacak, Kentin kendine özgü çevre faktörleri ile uyumlu, akılcı, desteklenebilir ve uygulamaya aktarılabilir yenilikçi fikir olarak ifade edilebilir” şeklinde konuştu.

KASTAMONU İÇİN BEKLENEN VİZYONER PROJE

Yacızı, her İl’in 3 ile 5 vizyoner projenin söz konusu olduğunu hatırlatan bir dizi eklenti projeler ile entegre edilmiş rasyonel projelerin Kastamonu’da Türkiye ve dünya gerçekleri ile uyumlu bir bütüncül bakış açısını taşımak durumunda olduğunu açıkladı.

Kent Ekonomileri Forumu’nun il düzeyinde gerçekleştirildiğini ifade eden Yazıcı, bu kapsamda kentin kalkınmasında bu forumun tarihi bir öneme sahip olduğunu belirterek, bugüne kadar düzenlenen forumlardan en anlamlısının ise Kastamonu olduğunu vurguladı.

Yazıcı, Kastamonu’nun bu çerçevede genel olarak değerlendirildiğinde alt yapısı ekonomik gelişmeye müsait olmasına rağmen henüz gelişmesini tamamlayamadığını belirterek, şöyle konuştu: “Kastamonu, 3 veya 5 proje üzerinde odaklanacak. Bu projeler genel merkez tarafından desteklenecek ve kentin kalkınmasında büyük önem sağlanacak. Kastamonu, orman sektöründe öne çıkan illerimizden. Fakat bunu Konya yapmaya kalkarsa saçmalamış olur. Bu yüzden her il kendi potansiyelini ortaya koyacak. Dünyanın bütün markalarını üretip satan fakat kendi markasını oluşturup dış ülkelere satamayan bir yapıya sahibiz. Bu yüzden Kastamonu, Türkiye için değil Karadeniz için Asya Kıtası için bir cazibe merkezi haline getirilip, ekonomisi ise il düzeyinde değil bölgesel düzeyde gelişmiş bir marka şehir haline getirmek için hep birlikte mücadele vereceğiz. Bu yüzden Kastamonu hangi proje ile geliştirilip ekonomisini hangi proje ile büyütmeyi hedefliyor önce bunu tespit edeceğiz. Ona göre önümüze çeşitli hedefler koymalıyız. Oluşturacağımız bu proje bizlerin vizyon projesi olacak ve önümüzdeki 100 yılı kapsayacak şekilde yapılacak. İş olsun yada proje olsun diye bu forum yapılmıyor. Emek verilmiş ve heyecan oluşturacak proje olması gereklidir”

Ayrıca Yazıcı, forumun odak gurup çalışmasını hedeflediğini sözlerine ekledi.

Vedat İKİZOĞLU / İHA

HABER İLE İLGİLİ
Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın.
EN ÇOK OKUNANLAR

YAZARLAR
ARŞİV

ANKET
Belediye hizmetlerinden memnun musunuz?
 • Çok Kötü
 • Kötü
 • İyi
 • Çok İyi

Site Haritası RSS Beslemeleri