1954 yılında İstanbul’daki Süreyyapaşa Göğüs Kalp ve Damar Cerrahi Merkezi’nin yükünü azaltmak için yeni bir merkez için yer arayışı sonucunda İsviçre’den uzmanların yönlendirmesi ile ormanlık arazisi ve hava şartları en uygun yer olarak Kastamonu Daday ilçesi seçildi.
İsviçre’deki bir hastanenin mimarisinden esinlenerek 300 yataklı hastane inşa edilerek 1965 yılında hizmete alındı.53 bin dönüm arazi üzerine, adeta cennet gibi bir bölgede inşa edilen hastahane binası sarıçam, karaçam ve kayın ormanlarının bulunduğu özel bir yerde özellikle verem ve astım hastalarının şifa yeri oldu. Zamanla adı tüm Türkiye’ye yayıldı. Tüm yurda Göğüs Hastalıkları konusunda 150 personeli ile gece gündüz hizmet verdi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) bünyesinde hizmet veren hastane Sağlık Bakanlığı’na devredildi.
Bakanlık da hastaneyi Hacettepe Üniversitesi’ne 49 yıllığına kiraladı. Hacettepe Üniversitesi’nin hastanede gerekli tadilat ve yatırımı yapması beklenirken, Üniversitenin, bir süre 2 güvenlik görevlisi bulundurduğu hastaneyi geçtiğimiz yıllarda Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı Orman Genel Müdürlüğü’ne devrettiği öğrenildi. Hastanenin, Orman Genel Müdürlüğü’ne devri ile belirsizlik daha da arttı. En son 2 güvenlik görevlisi de hastaneden çekilerek kaderine terk edildi.
Bu gün hakkında yıkım kararı olmayan ve sahiplenilmeyen Hastanenin kalorifer petekleri, ısıcamları, asansör kabloları en önemlisi arşiv ve belgeleri talan edilmiş halde.
Cam, çerçeve kırık vaziyette.
Sağlam olan bir tek şey var SİFON.
Bunca kirlenmiş koskoca bu tesis içi SİFON’u kimin çekeceği merak konusu.
O MERAKIMIZ HALA DURUYOR

İNAJANS