Yaklaşık 2 yıldır burnumuzun dibinde yani Sakarya'da Vali Yardımcısı olarak görev yapıyor Şenpazarlı hemşerimiz, Erdoğan Ülker(60), şahsına münhasır birçok üstün vasıf ve özelliklere sahip şüphesiz.

Kendi deyimiyle “kaymakamlık” tüm bürokratik görevler içerinde halka en yakın olanıdır. Vatandaşlarla sürekli iletişim içinde olmayı, onların dertlerini dinleyip çözüm bulmayı gerektirir…

Öyle de yaptı…!
1991 yılında BM Mülteciler Yüksek Komiserliğince takdirname ile ödüllendirilmiş. 2001 yılında ise Siyaset Dergisi tarafından yılın Kaymakamı seçilmiş, ödülünü ise dönemin TBMM Başkanı Ömer İzgi’nin elinden almış biri Erdoğan Ülker…

Özellikle Şemdinli’de görev yaptığı kritik dönemde hem BM’lerden aldığı takdirname ve yine o dönemde İçişleri Bakanlığınca fazla maaş ikramiyesi ile ödüllendirilmesi bu başarının boyutunu gözler önüne sermektedir.

Körfez ilçesinde kaymakam olarak bulunan Ülker, deprem tahribatının giderilmesi, depremzedelerin normal hayata dönüş aşamasında yoğun bir şekilde çalışmış, bu çalışmalar sonucunda Körfez İlçesi bölge genelinde en çabuk toparlanan ilçe olmuş ve yine devlet bu başarılı kaymakamı ödüllendirmek durumunda kalmıştır.

“Şemdinli'den Körfez'e Kriz Notları”
Adında yayınladığı kitabında şu ifadelere yer veriyor Ülker,
Milletler onu ayakta tutan dinamikleriyle var olur. Bu dinamiklerden biri bürokrasidir. Her ne kadar hantal bir bürokrasiye sahip ol sakta, vatanından ve milletinden güç alan dürüst bürokratlar sayesinde yol alıyoruz. Kaymakamlık tüm bürokratik görevler içerinde halka en yakın olanıdır. Vatandaşlarla sürekli iletişim içinde olmayı, onların dertlerini dinleyip çözüm bulmayı gerektirir. Halkla yüksek bürokrasi arasındaki köprüdür. Ülkemizin yetiştirdiği başarılı kaymakamlardan Erdoğan Ülker kaymakamlık görevi boyunca başından geçenleri, tanık olduğu ilginç olayları anlatıyor. Ayrıca bu kitap sırf sosyal hayatımıza damgasını vurmuş iki olaydan dolayı bile okunmayı hak ediyor:

Görev yaptığı Sakarya’da bağlı bulunduğu görevler arasında; İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı gibi İçişleri Bakanlığı’na bağlı kurumlar, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumların yanı sıra Sakarya Üniversitesi Rektörlük İl Sınav koordinatörlüğü gibi birimler bağlı…

ERDOĞAN ÜLKER KİMDİR ?

1956 Yılında Kastamonu İli, Şenpazar İlçesi, Celallı Köyünde doğdu. 1979 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu. 1980-1981 döneminde İstatistik Enstitüsünde Lisansüstü eğitim yaptı.

Sırasıyla,
*Ankara Kaymakam adaylığı,
*Çanakkale, Biga ve Yenice Kaymakam vekillikleri,
*Tonya, Şemdinli, Yeşilova(Burdur) Kaymakamlıkları,
*Çorum Vali Yardımcılığı, Körfez (Kocaeli) Kaymakamlığı,
*Eskişehir Vali Yardımcılığı, Şile Kaymakamlığı,
*Konya Vali Yardımcılığı,
*Düzce Vali Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.

15.10.2014 tarihi itibariyle, Sakarya Vali Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

1991-1992 yıllarında 9 ay süre ile ABD'de bulundu.
1991 Körfez Krizinden sonra Irak’tan ülkemize gelen yüzbinlerce sığınmacının barındırılması çalışmalarında bulundu. Ülker, bu çalışmalarından dolayı İçişleri Bakanlığınca maaş, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğince takdirname ile ödüllendirilmiştir. Çorum İl Genel Meclisi, 09.06.1998 tarihli toplantısında Ülker’e, Çorum’daki ağaçlandırma ve çevreye yaptığı başarılı çalışmaları nedeniyle oybirliği ile plaketle ödüllendirilmiştir.

17.08.1999 tarihinde Marmara bölgesinde meydana gelen depremde Körfez İlçesinde Kaymakam olarak bulunan Erdoğan Ülker, deprem tahribatının giderilmesi, depremzedelerin normal hayata dönüş aşamasında yoğun bir şekilde çalışmış, bu çalışmalar sonucunda Körfez İlçesi bölge genelinde en çabuk toparlanan ilçe olmuştur.

24.03.2000 tarih ve 59 sayılı karar ile Körfez Belediye Meclisi tarafından Fahri hemşehri ilan edilen Ülker beraber çalıştığı valilerden birçok takdirname, başarı, üstün başarı ödülü ile sivil toplum kuruluşlarından çok sayıda başarı ve anı plaketi almıştır.

Erdoğan Ülker, 2001 yılında Siyaset Dergisi tarafından yılın Kaymakamı seçilmiş, ödülünü TBMM Başkanının elinden almıştır. Erdoğan Ülker’in, "Şemdinli’den Körfez'e kriz notları" isimli bir adet yayınlanmış anı kitabı bulunmaktadır. evli ve iki çocuk babasıdır.

İstamonu Gazetesi