10.06.2022, 13:58

BAŞARILI BİR KARİYER İÇİN GENÇLERE BAZI TAVSİYELER

BAŞARILI BİR KARİYER İÇİN GENÇLERE BAZI TAVSİYELER

 “Mana ile yoğrulmayan, hedefi ilim, irfan ve hikmet olmayan ve sadece maddi kaygılarla belirlenmiş bir kariyer planlamasının sonu başarısızlıktır, hüsrandır.” Prof. Dr. Zekeriya YERLİKAYA

Hayatta başarılı olmak herkesin ortak arzusudur. Bu yolda bilinçli hareket etmek, iyi bir kariyer planlaması yapmak ve iyi bir eğitim alarak iyi bir meslek sahibi olmak ve hayat boyu iş hayatında bu kariyeri geliştirmek çok önemlidir. Bu konuda, gençlerimize birey-aile-okul üçgeninde yardımcı olmak ve onları doğru yönlendirmek hepimizin görevidir.

Gençlik geleceğimizdir, gençlerini iyi yetiştiren toplumlar geleceklerini inşa ederler.

Son yıllarda, bazı kamu ve özel sektör ileri teknoloji ürünler üreten firmalarda (örneğin Aselsan, Havelsan, Roketsan, TUSAŞ, Baykar Savunma, Togg, Aspilsan vb) çalışan gençlerimiz çok güzel işler çıkarıyorlar. Son yıllarda ürettiğimiz İHA, SİHA vb savunma araçlarıyla, gençlerimiz tüm dünyanın hayranlığını kazanmışlardır.

Gençlerimizin TEKNOFEST vb organizasyonlara olan ilgisi de şunu gösteriyor ki; bu güzel işleri başaran gençlerimiz bundan sonraki dönemlerde de bu başarılarını devam ettirecek ve yeni nesil için örnek alınacak başarılı şahsiyetler olacaktır. Bu başarıların sürdürülebilir olması ve daha büyük başarılarla taçlandırılması için hepimize önemli görevler düşmektedir.

Çocukluk yıllarından akademik hayata başlayana kadar olan 29 yıllık süreçte; çiftçilik, hayvancılık, yabancı bir ülkede işçilik, kamyon şoförlüğü vb meslek alanlarda çalışmış ve sonradan akademik iş hayatına atılmış birisi olarak bu süreçlerde edindiğim bazı bilgi ve tecrübelerimi bu yazıda gençlerimizle paylaşmak istedim ve onlara başarılı bir kariyer planlaması için bazı tavsiyelerde bulunmak istedim.

Faydalı olması dileğiyle...

BAZI TAVSİYELER

 • Hem maddi hem de manevi anlamda kaliteli bir eğitim alan bireylerin yaşam kalitesi de yüksek olur. İyi bir eğitim almış ve başarılı olmuş bireylerden oluşan toplumlar da huzurlu ve refah düzeyi yüksek toplumlar olur. Bu nedenle, başarılı bir kariyer için hedefler tespit edilmeli ve bu doğrultuda bir kariyer planlaması yapılmalıdır.
 • Kariyer planlaması kapsamında, meslek seçiminde yeteneklerinize uygun, severek yapabileceğiniz ve kişiliğinize uygun mesleklere odaklanmalısınız.
 • Her anne-baba çocuğuna imkânları ölçüsünde iyi bir eğitim aldırmak için büyük fedakârlık yapmaktadır. Onlara layık olmak ve eğitim hayatında başarılı olmak için hedefleriniz doğrultusunda gayret edilmeli ve sistemli çalışılmalıdır. Motivasyonunuzu her daim yüksek tutmalısınız, her gün 2-3 saatlik; planlanmış ve düzenli bir çalışma ile üst düzey başarılar elde etmek mümkündür.
 • Yaşadığınız çevreye bağlı olarak, erken yaşlarda; evde-mutfakta, bağda, bahçede, tarlada vb alanlarda kazandığınız/kazanacağınız birçok beceri kariyerinizde size önemli maddi ve manevi kazanımlar sağlar, bu becerileri kazmak için bir çaba içerisinde olunmalıdır. Bu becerilere sahip olan insanların özgüveni ve motivasyonu yüksek olur.
 • İlkokul ve ortaokuldan sonrasında lisede; ilgi, yetenek ve becerilerine uygun bir mesleki eğitimi almak önemlidir. Daha ileri düzeyde eğitim almak isteyenler için bu mesleki eğitime uygun üniversite eğitimi almak başarılı bir kariyer ve kariyer gelişimi için çok önemlidir.
 • Olaylara ve sorunlara bilimsel yaklaşın, okuryazar düzeyinde bilimsel araştırma süreçlerini iyi öğrenelim ve uygulayalım.
 • Yaşadığımız bu çağda, bilgisayar, tablet, akıllı telefon vb teknolojik araç-gereçler, kariyer süreçlerinde ve rutin hayatımızda vazgeçilmez teknolojik araçlar konumundadır. Bu araçlar, amacına uygun bir şekilde, faydalı bir yolda kullanmasını bilenler için büyük bir nimet, faydalı bir yolda kullanmasını bilmeyenler için bir külfettir. Elinizdeki telefonlar adeta birer cep bilgisayarı özelliğindedir. Bu cihazları kullanarak arama motorlarında, birkaç uygun anahtar kelimeyle ve bir tuşla güvenilir kaynaklardan aradığınız bilgilere ulaşabileceğimizi unutmayalım.
 • Sağlıklı olmak hepimiz için büyük bir nimettir, başarıya giden yolda en belirleyici husustur. Sağlığımıza dikkat edelim ve sağlıklı beslenelim, spor yapalım, hareketli olmak da sağlıklı bir hayat için önemlidir. İmkânımız varsa yeteneklerinize uygun spor ve sanat dallarıyla uğraşalım.
 • Madde bağımlılığı ve teknoloji bağımlılığı gibi sağlığımızı bozacak, zamanımızı ziyan edecek kötü alışkanlıklardan kendimizi koruyalım.
 • Saatlerce hareketsiz bir şekilde bilgisayar ve telefonla meşgul olup sağlığımızı bozmayalım, bu araçlarla çalışırken her 30-40 dakikada bir, birkaç dakika yürüyüp, basit kültür-fizik hareketleri yapalım.
 • Genel kültürümüzü artıracak, bizi motive edecek ve becerilerimizi geliştirecek kişisel gelişim, özellikle insan ilişkileri ve etkili iletişim konuları ile ilgili kitapları da okumayı ihmal etmeyelim.
 • Bu teknolojik çağda artık kütüphaneler sanal ortama taşınıyor, bu tür kitaplara e-kütüphanelerden, e-kitap şeklinde ve elektronik ortamda ücretsiz ulaşmak mümkündür. Bu tür kitaplar için bilgi almak isteyenler sosyal medya hesaplarım üzerinden üzerinden bana ulaşabilirler.
 • Bilim ve teknolojideki gelişmeleri takip edelim ve en az bir yabancı dili iyi öğrenelim.
 • Üniversite yıllarında derslerde devamsızlık yapılmamalı, her gün düzenli çalışılmalı, kariyerinizi geliştirecek, Mevlana, Erasmus, Farabi vb. öğrenci değişim programlarından yararlanmaya çalışın. Günlük hayatta seminer, konferans vb etkinlikleri takip edip bu tür etkinliklere katılım sağlanmalı. İnternetten kariyer ile ilgili web sitelerini takip edin, her ana güncellenebilecek ve uygun formatta hazırlanmış bir “Özgeçmiş/CV” dosyanız mutlaka olmalı. Yukarıda bahsi geçen programları, etkinlikleri ve kariyeriniz için önemli gördüğünüz bilgileri ve tecrübelerinizi bu dosyada mutlaka belirtin. Sizin için ayrıntı gibi görünen en basit bir bilgi ileride, iş görüşmelerinde ve mülakatlarda işveren veya mülakatı yapan için değerli olabilir.
 • Lisans sonrası ALES, KPSS, Y. DİL vb sınavlara iyi hazırlanın. En azından uzmanlık düzeyinde akademik kariyer (Yüksek Lisans) yapanlar hayatta her daim avantajlı olurlar. Mesleğiniz ile ilgili uzmanlara kariyer ile ilgili danışın ve tavsiyelerine uyun.
 • Eğitim hayatında tecrübe etmiş birisi olarak, çok önemsediğim diğer bir husus da şudur: Dinimizi, tarihimizi ve kültürümüzü güvenilir kaynaklardan iyi öğrenelim, bu konularla ilgili çok kitap okuyalım, okuduğumuz kitaplardan ilgimizi çeken bilgileri not alalım, bu notlardan hareketle kendi düşüncelerimizi yazalım ve biz de yazmaya başlayalım, kim bilir bu şekilde yaparak aynı zamanda iyi bir yazar olduğumuzu da keşfedeceğiz.
 • Varlıkların sadece madde boyutuna takılmayın, her şey maddeden ibaret değildir, varlıkların mana boyutunu da düşünerek hareket edelim, manevi açıdan güçlü olmak için dinimizi iyi öğrenelim ki ahlaki güzellikleri keşfedelim, öğrendiklerimizi uygulayalım ve yaratılanların en şereflisine yakışır bir hayat sürdürelim inşallah.
 • Bize düşen görevlerimizi gücümüz, bilgi ve becerilerimizin yettiği oranda yapmak ve başarmak için gayret göstermektir. Bazen başarısız olsak da bu tür durumları başarıya giden yolda birer mola olduğunu düşünüp, yılmadan yola devam edilmelidir. Başarısızlıklar, musibetler ve belalara karşı da maddi ve manevi anlamda gerekli olan tedbirlerimizi alalım ve netice ne olursa olsun her şeyin Allah'tan olduğunu düşünüp tefekkür edelim. Zorluklar karşısında sabırlı ve güçlü olmalıyız. Dua ve sabırla moral ve motivasyonunuzu yüksek tutalım. İlahi mesajdaki tavsiyeye uygun bir şekilde "Hayır gibi görünende şer, şer gibi görünende hayır olabileceği, (Bknz. Bakara suresi, 216. Ayet)" düşüncesinde hareket edip her daim iyimser olmaya çalışalım ki ruhen ve manen de güçlü olalım.
 • Zamanınızı iyi planlayın, her geçen gün maddi ve manevi anlamda yeni, güzel ve faydalı bilgiler öğrenmeye çalışalım.
 • Arkadaş çevresi çok önemlidir. Başarıya odaklanmış, hedeflerin olan, çalışkan, ahlaklı, iradeli ve dürüst insanlarla arkadaş olmalıyız.
 • İnsan olsun başka canlılar olsun, onlara iyi ve merhametli davranalım ki manevi olarak da huzur bulalım ve Allah'ın rahmeti de üzerimize olsun. Çevreci bir anlayışla hareket edelim, bu dünya çocuklarımıza emanet bırakacağımız ve ecdadımızdan devraldığımız bir emanettir, emaneti koruyalım.
 • Ömer Seyfettin'in "Pembe İncili Kaftan" hikâyesindeki İstanbul efendisi gibi gerçek bir vatansever olmak için gayret edelim. Bu karakter, her yaratılanı yaratandan ötürü seven ve vatanını karşılıksız seven bir yiğit idi, inançlıydı, Allah'ın rızasını kazanmak için çaba gösterirdi, iradeli ve cesurdu, onurluydu, fedakârdı, ahlaklı ve dürüst idi, kanaatkârdı, samimiydi ve kimseye minnet duymamıştı... Bizim için örnek alınacak vatansever insanlar ancak bu tür bir düşünce ve karaktere sahip olan insanlar olmalıdır.
 • Hedefimiz öncelikle Allah'ın rızasını kazanmak olmalı, bu hedefimiz yoksa hayatta yapılan her işin, sergilenen her davranışın ve biriktirilen malın hiçbir anlamı yoktur.
 • Hakikat ve gönül medeniyetinin öncü kuşağı olarak; insanlığa hizmet etmekten zevk alan, adil bir dünyanın inşası, tüm insanlığın barışı, refahı ve kurtuluşu için gayret edenlerden olalım ve bunun manevi huzurunu yaşayalım.
 • Rabbimizin bir ismi de Âlim'dir, yâni her şeyi her yönüyle bilendir. Kulları arasında okuyup öğrenen âlim insanları, öğrendiği güzel bilgileri hayatına tatbik eden ve diğer insanlara faydalı olanları sever.

Unutmayalım; insanın hayatta karşılaştığı her zorluk ona farklı beceriler ve tecrübeler kazandırır ve neticede bu zorluklar da o insanı maddi ve manevi açıdan daha güçlü yapar.

Haydi gençler!..

KADER GAYRETE ÂŞIKTIR... BAŞARIYA GİDEN YOLDA KARŞILAŞILAN HER ZORLUK KARŞISINDA PES ETMEDEN, SABIRLA MÜCADELE ETMEK GÜCÜMÜZE GÜÇ KATACAK VE BAŞARIMIZI ZİRVEYE TAŞIYACAKTIR...
Niyeti hayr olanın akıbeti de hayr olur...

Allah yâr ve yardımcınız olsun..

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
TV366 yayınlarını nasıl buluyorsunuz?
TV366 yayınlarını nasıl buluyorsunuz?
Namaz Vakti 29 Kasım 2022
İmsak 06:11
Güneş 07:42
Öğle 12:38
İkindi 15:02
Akşam 17:24
Yatsı 18:50
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 15 34
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Manisa FK 14 23
8. Bodrumspor 14 22
9. Bandırmaspor 14 21
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 14 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4
GazetelerTümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@