Turkcell, 2021'de yatırımı ve müşteri kazanımını hız kesmeden sürdürdü

- Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan:- "Turkcell, 27 yıldır Türkiye’ye en fazla yatırım yapan ve istihdam üreten şirketlerden biri. Bu anlayıştan hareketle, Türkiye’yi küresel ölçekte temsil eden bir teknoloji şirketi olarak, dijitalleşme hedefimizi 2021 yılındaki hızımızla 2022’de de sürdüreceğiz"- "Turkcell, 2021 yılının üçüncü çeyreğinde 1,2 milyon yeni müşteri kazanarak son 14 yılın en yüksek çeyreklik net müşteri kazanımına ulaştı. Turkcell olarak ‘1 milyon yeni müşteri’ hedefi ile başladığımız yılın ilk 9 ayında 2,5 milyon müşteri kazanımına imza atarak toplamda yeni müşteri hedefimizin 3 katına ulaştık"

Ekonomi 09.01.2022, 12:49
Turkcell, 2021'de yatırımı ve müşteri kazanımını hız kesmeden sürdürdü

İSTANBUL (AA) - Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, Turkcell’in 27 yıldır Türkiye’ye en fazla yatırım yapan ve istihdam üreten şirketlerden biri olduğunu ifade ederek, "Bu anlayıştan hareketle, Türkiye’yi küresel ölçekte temsil eden bir teknoloji şirketi olarak, dijitalleşme hedefimizi 2021 yılındaki hızımızla 2022’de de sürdüreceğiz." ifadesini kullandı.

Turkcell Genel Müdürü Erkan, dünyanın en önemli tüketici elektroniği fuarı olan Consumer Electronics Show'a (CES) katıldı. Turkcell'den yapılan açıklamada, Erkan'ın CES'te yaptığı konuşmasına yer verildi.

Turkcell’in 27 yıldır Türkiye’ye en fazla yatırım yapan ve istihdam üreten şirketlerden biri olduğunu ifade eden Murat Erkan, “Bu anlayıştan hareketle, Türkiye’yi küresel ölçekte temsil eden bir teknoloji şirketi olarak, dijitalleşme hedefimizi 2021 yılındaki hızımızla 2022’de de sürdüreceğiz. Küresel ekonomik sıkıntılara rağmen 2021 yılını başarılı finansal ve operasyonel sonuçlarla tamamladık. Gerçekleştirdiğimiz önemli dijitalleşme yatırımlarının yanı sıra odaklandığımız alanlar sayesinde de dijital dönüşüme katkı sunarak, ülkemize ekonomik ve toplumsal artı değerler sağladık. 2022’de altyapı yatırımlarımız, dijitalleşme faaliyetlerimiz ve yeni iş birliklerimizle Türkiye ve insanımız için değer üretmeye devam edeceğiz."açıklamasında bulundu.

- "Dijital Türkiye için fiber seferberliği başlattık"

Murat Erkan, salgının etkisiyle birlikte dönüşen çalışma modelleri, değişen tüketici alışkanlıkları ve uzaktan eğitim gibi uygulamaların, internet altyapılarının önemini ortaya koyduğunu ifade ederek, bu gelişmeler ışığında 2021’de başlatılan atılımla yeni dönemde daha çok ihtiyaç duyulacak altyapıya yönelik çalışmaları, tüm Türkiye’yi fiber ağlarla örmeyi hedefleyerek hızlandırdıklarını belirtti.

Dijital Türkiye hedefleri doğrultusunda fiber seferberliği başlattıklarını bildiren Erkan, şunları kaydetti:

"2021 yılı içerisinde Kahramanmaraş’ın ardından Afyon, Uşak, Ordu ve Sivas illerimizi de gerçek fiberle buluşturmak için altyapı çalışmalarımızı başlattık. Tamamlandığında bu illere gerçekleştireceğimiz 270 milyon TL’lik yatırımla 110 bin haneye daha ışık hızında internet erişimi sağlayacağız. Yapılan yeni yatırımla birlikte Turkcell’in Türkiye genelindeki toplam fiber altyapısının uzunluğu 53 bin kilometreyi aşacak. Son 10 yılda 7,6 milyar TL yatırım yaptığımız fiber altyapıya 2022 yılında ise daha büyük bir bütçe ayırdık. Yeni yılda fiber altyapı için yaklaşık 1,5 milyar TL ek yatırım gerçekleştireceğiz. Fiber yatırımlarla dijital Türkiye hedefimize daha hızlı ulaşacağız. Gerçek fiberin sağladığı imkanların ülkemizdeki 25 milyon haneye ulaşabilmesi için yatırımlarımız hız kesmeden sürecek. Biz ülkemizin dijital dönüşümünün, gerçek fiber internet ile sağlanan yüksek hız ve kapasiteyle gerçekleşeceğine inanıyoruz. Bu yüzden fiber seferberliğimiz yeni illerle devam edecek."

- Türkiye’nin dijital sağlık dönüşümüne Turkcell’den destek

Turkcell Genel Müdürü Erkan, Turkcell’in tamamı yerli mühendisler tarafından geliştirilen ve kısa adı HBYS olan Hastane Bilgi Yönetim Sistemi sayesinde hizmet verdiği şehir hastanelerinin iletişim ve bilişim altyapılarını son teknolojilerle donatarak, uçtan uca yönettiğini belirtti.

Türkiye’nin sağlık alanında önemli projelerinden biri olan şehir hastanelerinin en büyük teknoloji sağlayıcısı olmalarının gururunu yaşadıklarını ifade eden Erkan, "7 farklı ilimizdeki şehir hastanelerini teknolojimizle donatarak bu alandaki dijitalleşme çalışmalarına tüm gücümüzle destek oluyoruz. Mühendislerimiz tarafından geliştirilen ve hastanelerin dijitalleşmesini sağlayan inovatif HBYS çözümümüzü, önümüzdeki dönemde yurt dışına da ihraç etmeyi planlıyoruz. Böylece ülkemizin adını uluslararası dijital sağlık alanında başarıyla temsil etmeyi ve milli ekonomiye katma değer sağlamayı amaçlıyoruz." açıklamasında bulundu.

- "2021’i yatırım, büyüme ve yüksek müşteri kazanımı ile kapattık"

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, özellikle salgın döneminde artan dijital ihtiyaçlar ile değişen müşteri alışkanlıklarını yakından takip ettiklerini ve bunun sonucu olarak rekor müşteri kazanımıyla birlikte 2021 yılının üçüncü çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 22,3 artışla 9,4 milyar TL gelir elde ettiklerini hatırlattı.

Erkan, "Turkcell, 2021 yılının üçüncü çeyreğinde 1,2 milyon yeni müşteri kazanarak son 14 yılın en yüksek çeyreklik net müşteri kazanımına ulaştı. Turkcell olarak ‘1 milyon yeni müşteri’ hedefi ile başladığımız yılın ilk 9 ayında 2,5 milyon müşteri kazanımına imza atarak toplamda yeni müşteri hedefimizin 3 katına ulaştık. Bu hedefi yeni yılda da sürdüreceğiz. Tüm bu başarılarımızın arkasında, müşterilerimizin bize verdiği destek ve motivasyon yatıyor." ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin en büyük veri merkezi işletmecisi olan Turkcell’in “milli servet” olarak değerlendirdikleri veriyi hem küresel tehditlere hem de doğal afetlere karşı korumak için yeni nesil veri merkezlerine 2,5 milyar TL’den fazla yatırım yaptığını ifade eden Murat Erkan, son olarak Eylül 2021’de Tekirdağ’da hayata geçirdikleri Turkcell Avrupa Veri Merkezi’nin aynı zamanda yüzde 75 yerlilik oranıyla Türkiye’de bir ilk olduğuna dikkati çekti.

- “Turkcell bünyesinden unicorn’lar çıkmasını hedefliyoruz”

Murat Erkan, salgın süreciyle birlikte değişen kullanıcı alışkanlıkları sonucunda yaşanan dönüşümden en çok etkilenen sektörlerin başında finans sektörü geldiğini aktardı.

Nakit kullanımında çok büyük düşüşler gerçekleşirken, yeni nesil ödeme platformları ve mobil ödeme kullanımı konusunda tüm dünyada adeta bir patlama yaşandığını ifade eden Erkan, bu hızlı değişimi, Turkcell’in techfin platformu Paycell ile yakından deneyimlediklerini ifade etti.

Erkan, şunları kaydetti:

"Dijital ödeme platformumuz Paycell’de üç aylık aktif kullanıcı sayımız 6 milyona ulaştı ve aynı dönemde Paycell Card üzerinden yapılan işlem hacmi ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla 5 katına çıktı. Turkcell bünyesinden unicorn’lar çıkması hedefiyle, Paycell’in gelecek yolculuğunu şekillendirecek yeni bir etap başlattık ve Paycell’in yarattığı faydayı, temsil ettiği değeri daha yukarı seviyelere taşıyabilmek için yatırım tarafında yeni bir sürece girdik. Paycell’i potansiyel yatırımcılarla buluşturmak ve kısmi hisse satışı alternatiflerini değerlendirebilmek yıl içinde hisse satış sürecinin yönetimi için J.P. Morgan ile yetkilendirme anlaşması imzaladık. Paycell’in mevcut değerinin ortaya çıkarılması ve kısmi hisse satışı alternatiflerinin değerlendirilmesi için stratejik yatırımcılar ile görüşmelere başladık. Önümüzdeki günlerde ayrıca yeni nesil iletişim platformumuz BiP ile ilgili gelişmeleri sizinle paylaşacağız fakat şu an detaylardan bahsedemediğimiz için sürpriz olarak kalsın."

- Turkcell’in TURKSPORU’na desteği 2021’de devam etti

Turkcell Genel Müdürü Erkan, 20 yıldır başta futbol olmak üzere birçok spor dalında Türkiye'de sporun en büyük destekçisi olduklarını belirterek, "Bu çerçevede geçtiğimiz yıl Türkiye Futbol Federasyonu ile iş birliğine giderek anlamlı bir gün olan 8 Mart’ta Kadın Futbol Süper Ligi’ne destek vereceğimizi açıklamıştık. Bunu yaparken öncelikli amacımız; TFF ile kadın futbolunun gelişimine katkı sağlamak ve ülke geneline yayılmasına destek olmaktı. Bu sezon, Beşiktaş’la birlikte Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor gibi büyük kulüplerimizin yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanından kadın futbol takımlarının da bu ligde yer alması bizi son derece heyecanlandırıyor ve mutlu ediyor. Bu güzel tablonun ortaya çıkmasına katkı sağlayan tüm kulüplerimize teşekkür ediyor, yeni sezonda başarılar diliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Verilen bilgiye göre, TURKSPORU’nun en büyük destekçisi Turkcell’in ana sponsorluğundaki atletizm, yüzme ve bedensel engelli sporlar, 2021 yılını önemli başarılarla tamamladı.

3 branşta ay-yıldızlı sporcular, 190’ı altın, 152’si gümüş, 144’ü bronz olmak üzere toplam 486 madalyaya ulaştı. Yılın son günlerinde ise yüzmede Emre Sakçı, kısa kulvar 50 metre kurbağalamada 25 saniyenin altına inen tarihteki ilk sporcu olarak dünya rekoruna imza attı.

Ampute Milli Futbol Takımı’nın üst üste ikinci kez Avrupa Şampiyonu olduğu 2021’de atletizmde Eda Tuğsuz da Olimpiyat 4’üncüsü olarak tarihe geçti.

Yorumlar (0)
-7
açık
Günün Anketi Tümü
TV366 yayınlarını nasıl buluyorsunuz?
TV366 yayınlarını nasıl buluyorsunuz?
Namaz Vakti 21 Ocak 2022
İmsak 06:29
Güneş 07:59
Öğle 13:01
İkindi 15:30
Akşam 17:53
Yatsı 19:18
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 22 51
2. Konyaspor 21 42
3. Fenerbahçe 22 36
4. Alanyaspor 22 35
5. Beşiktaş 22 35
6. Hatayspor 22 35
7. Başakşehir 21 34
8. Adana Demirspor 22 34
9. Kayserispor 22 31
10. Gaziantep FK 21 31
11. Sivasspor 22 30
12. Karagümrük 22 30
13. Galatasaray 22 27
14. Giresunspor 22 26
15. Kasımpaşa 22 24
16. Göztepe 22 24
17. Antalyaspor 22 23
18. Rizespor 22 21
19. Altay 22 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. İstanbulspor 20 33
7. Adanaspor 20 32
8. Samsunspor 19 30
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 20 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 20 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. West Ham United 22 37
5. Tottenham 19 36
6. Arsenal 20 35
7. M. United 21 35
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 21 29
10. Leicester City 19 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 22 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Watford 19 14
18. Norwich City 21 13
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 21 45
3. Real Betis 21 37
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Valencia 21 29
10. Athletic Bilbao 21 28
11. Espanyol 21 27
12. Celta Vigo 21 26
13. Osasuna 21 25
14. Granada 21 24
15. Elche 21 22
16. Getafe 21 21
17. Mallorca 20 20
18. Deportivo Alaves 21 17
19. Cadiz 21 15
20. Levante 20 11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@