Türkiye Sigorta Birliği Genel Kurul Toplantısı

- Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Türker Gürsoy:- “Trafik sigortasında belirsizlikleri ortadan kaldıracak kanun düzenlememiz bugün inşallah meclis gündemine geliyor. Böylelikle sektörün önündeki en önemli belirsizliklerden biri çözüme kavuşmuş olurken, sigortalıların haklarının korunması yönünde de önemli bir kazanım elde etmiş olacağız"- "Farklı sigorta ve tasarruf ürünleriyle BES’in bütünleşik bir şekilde ve cazip imkanlarla vatandaşlarımıza sunumunu sağlayacak bir mekanizma üzerinde çalışıyoruz. Bu şekilde, hayatlarının çeşitli dönemlerinde kendilerine destek sağlayabilecek özel bir güvence paketi olarak BES’i katılımcılarımızın hizmetine sunmayı amaçlıyoruz"- “Kamunun sağlık yükünü hafifletilmesine de hizmet edecek olan TSS’nin daha geniş bir tabana yayılabilmesi, TSS uygulamalarının şehir hastanelerimizle entegre edilebilmesi için çok yönlü projeler üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Aynı şekilde katılım sigortacılığını da çok önemsiyoruz. Bu alan ülkemizde büyümesinde fayda gördüğümüz, tüm tarafların üzerinde uzlaştığı bir alan"

Ekonomi 09.06.2021, 16:06
Türkiye Sigorta Birliği Genel Kurul Toplantısı

İSTANBUL (AA) - Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Türker Gürsoy, “Trafik sigortasında belirsizlikleri ortadan kaldıracak kanun düzenlememiz bugün inşallah meclis gündemine geliyor. Böylelikle sektörün önündeki en önemli belirsizliklerden biri çözüme kavuşmuş olurken, sigortalıların haklarının korunması yönünde de önemli bir kazanım elde etmiş olacağız." dedi.

Gürsoy, Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Kurul Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, sektörün her geçen gün hızla gelişip, güçlendiğini ve bu gelişimin daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devam etmesi gayretiyle çalıştıklarını belirtti.

SEDDK olarak sigortalıların korunması, finansal istikrara en üst düzeyde katkı sağlanması ve piyasa düzeninin temin edilip sürdürülmesi şeklindeki üç ana amaç etrafında hareket ederek, kısa süre içinde birçok önemli konuda adımlar attıklarını, bundan sonra da adımları hızlandırmaya devam edeceklerini ifade eden Gürsoy, şunları kaydetti:

“Artık sektörümüzün ana odağından çıkmasını arzu ettiğimiz trafik sigortasında belirsizlikleri ortadan kaldıracak kanun düzenlememiz bugün inşallah meclis gündemine geliyor. Böylelikle sektörün önündeki en önemli belirsizliklerden biri çözüme kavuşmuş olurken, sigortalıların haklarının korunması yönünde de önemli bir kazanım elde etmiş olacağız. SEDDK olarak önümüzdeki dönem trafik sigortasında reform niteliğinde değişiklikler yapmayı planladığımızı çeşitli vesilelerle sizlerle paylaşmıştık. Buna yönelik olarak da zorunlu trafik sigortalarında hizmet kalitesinin yükseltilerek sigortalı memnuniyetinin artırılmasına önemli ölçüde katkı yapacağına inandığımız doğrudan tazmin sistemine ilişkin en iyi dünya uygulamalarını inceleyerek ülkemiz için en uygun modelin geliştirilmesini amaçlıyoruz.”

Gürsoy, sigorta skoru hesaplanması projesini, iyi sürücü-kötü sürücü ayrımı yapılabilmesi ve şirketler tarafından primlerin daha adil ve isabetli bir şekilde belirlenmesine imkân sağlaması bakımından önemsediklerini anlatarak, “Bunlar gerçekleştiğinde sektörümüzü uzun yıllardır meşgul eden trafik sigortasının gündemin merkezinden artık çıkarmayı ve sektör olarak ülkemizde sigortacılığın gerçek gelişim alanlarına odaklanmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.


- Katılım sigortacılığına girmek isteyen şirketlere çağrı


Gürsoy, 1,5 yıldır tüm dünyaya büyük acılar yaşatan Kovid-19 salgınının etkisiyle birlikte sağlık sigortasına olan ilginin, özellikle Tamamlayıcı Sağlık ürünlerine talebin ciddi oranda arttığını gördüklerini bildirdi.

Bu ürünü daha da geliştirme yönünde çalışmalarının bulunduğunu vurgulayan Gürsoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kamunun sağlık yükünü hafifletilmesine de hizmet edecek olan TSS’nin daha geniş bir tabana yayılabilmesi, TSS uygulamalarının şehir hastanelerimizle entegre edilebilmesi için çok yönlü projeler üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Aynı şekilde katılım sigortacılığını da çok önemsiyoruz. Bu alan ülkemizde büyümesinde fayda gördüğümüz, tüm tarafların üzerinde uzlaştığı bir alan. Burada yenilikçi bir yaklaşım ortaya koyduk. Bugüne kadar süre gelen modellerin ötesinde, esnek ve sürdürülebilir gerçekçi bir model kurguladık. Bu alana girmek isteyen şirketlerimizi tekrar buradan davet etmek istiyorum. İlgili düzenleme tamamlandığında sigortacılığın büyümesine ve uluslararası arenada bu konuda Türkiye’nin lider ülke konumuna geleceğine inancımız tam.”

Gürsoy, finansal sigortalarda sektörün önünü açacak düzenlemeler yapmak için çalışmaları hızla devam ettireceklerini belirterek, özellikle KOBİ’lere yönelik ürünlerin yaygınlaşması ve yeni ürünler geliştirilmesi yönünde çalıştıklarını, bu konuda tüm paydaşların katkılarını beklediklerini söyledi.

Sektörde kurumsal yönetimi güçlendirme doğrultusunda iç sistemlerle ilgili çok önemli bir yönetmelik taslağı hazırladıklarını anımsatan Gürsoy, “Bu yönetmelik taslağı, iç kontrol, risk yönetimi, aktüerya ve iç denetim fonksiyonlarıyla ilgili, günümüz gereksinimlerini karşılayacağına inandığımız çok önemli yenilikler içermektedir. Bunun arkasından yakın vadede teknik karşılıklar yönetmeliği taslağını sizlerle paylaşıyor olacağız. Böylece önemli yapısal konularda temel düzenlemeleri bir an önce hayata geçirmeyi arzu ediyoruz.” dedi.


- "BES’in başarı hikayesinin süreceğine inancımız tam"


Gürsoy, BES tarafında ise 18 yaş altının sisteme girişinin kanunlaştığını hatırlatarak, bu konuyla ilgili uygulama esaslarını çok kısa bir süre zarfında sektöre duyuracaklarını, vakıf ve sandıkların BES’e devir imkanı getirildiğini, buradaki birikimlerin bir an önce BES’te değerlendirilmeye başlaması için de çalışmaların hızlı bir biçimde devam ettiğini dile getirdi.

Yollarının açık ve BES’in başarı hikayesinin süreceğine inançlarının tam olduğunu belirten Gürsoy, şunları kaydetti:

“Bu beklentiyle farklı sigorta ve tasarruf ürünleriyle BES’in bütünleşik bir şekilde ve cazip imkanlarla vatandaşlarımıza sunumunu sağlayacak bir mekanizma üzerinde çalışıyoruz. Bu şekilde, hayatlarının çeşitli dönemlerinde kendilerine destek sağlayabilecek özel bir güvence paketi olarak BES’i katılımcılarımızın hizmetine sunmayı amaçlıyoruz. Atacağımız bu adımların, hem sigortacılık hem de BES ürünlerinin tabana yayılması yönünde önemli katkılar sağlayacağını öngörüyoruz.

Diğer taraftan, bilhassa emeklilik döneminde vatandaşlarımıza düzenli bir emeklilik maaşı sunmayı hedefleyen yıllık gelir sigortası konusunda hazırladığımız yönetmelik değişikliği ise son aşamada. Bu değişiklik ile çeşitli yıllık gelir sigortası ürünlerinin sektörümüz tarafından vatandaşlarımıza sunulabilmesinin yolunu açmış olacağız. Burada açıkladıklarımızı somutlaştıracak belge ise, kurum olarak hazırlıklarını sürdürdüğümüz ve çok yakında kamuoyuna açıklamayı düşündüğümüz 5 yıllık SEDDK Stratejik Planı olacak.”

Gürsoy, sahip olunan düzenleme ve denetim anlayışının detaylı olarak yansıtılacağı bu belgenin kurumun bir nevi yol haritası hüviyetinde olacağını aktararak, böylelikle sektöre, vatandaşlara, paydaşlara ve sektöre ilgi gösteren tüm yatırımcılara öngörülebilir bir vizyon sağlamış olacaklarını söyledi.

SEDDK’nin sigorta şirketlerinden temel beklentilerine ilişkin Gürsoy, şunları aktardı:

“Sigorta şirketlerimizin finansal ve kurumsal olarak sağlıklı şekilde büyümesi bizler için çok önemli. Bununla birlikte aynı zamanda sigortacılık ve özel emeklilik hizmetlerinin sigortalı ve katılımcı memnuniyetini en üst düzeyde sağlayacak ve onlara katma değer sağlayacak şekilde sunulması da bizim için aynı oranda önemli. Bu nedenle, sektörümüzün tüm faaliyetlerinin merkezine sigortalılar ve katılımcılar için yarattığımız değeri aldığımız takdirde sigortacılık ve emeklilik sektörünün çok daha sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde büyüyeceğine inanıyoruz. Sektör olarak yarattığımız değerin kamuoyuna çok iyi anlatılması gerekiyor. Birkaç aydır yürüttüğümüz Kanun çalışmaları sürecinde temas ettiğimiz taraflardan edindiğimiz tecrübelerle gördük ki sigortacılık hizmetinin önemini ve değerini sektör olarak çok iyi anlatmamız gerekiyor.”

Türker Gürsoy, sigortacılık ve özel emeklilik hizmetleriyle ilgili bilgi eksikliklerinin hızla giderilmesi ve bir şekilde yaygınlaşmış yanlış bilgilerin ve yargıların silinmesi gerektiğini söyledi.

Mecliste sektöre yönelik ele alınacak konular için Meclis Genel Kurulu’na katılacağını belirten Gürsoy, bu akşam hayırlı haberler paylaşmayı ümit ettiklerini bildirdi.

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
TV366 yayınlarını nasıl buluyorsunuz?
TV366 yayınlarını nasıl buluyorsunuz?
Namaz Vakti 15 Haziran 2021
İmsak 03:02
Güneş 05:04
Öğle 12:50
İkindi 16:51
Akşam 20:27
Yatsı 22:19
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@