Avrasya Tüneli ve Marmaray, Kanal İstanbul’dan daha zor proje

Demir, Kanal İstanbul’u değerlendirdi- 26. Dönem AK Parti Kastamonu Milletvekili ve işadamı Murat Demir;- “Avrasya Tüneli ve Marmaray, Kanal İstanbul’dan daha zor proje”- “İstanbul boğazında sürekli bir gemi beklemesi var”

Gündem 20.12.2019, 14:03 20.12.2019, 14:16
Avrasya Tüneli ve Marmaray, Kanal İstanbul’dan daha zor proje

26. Dönem AK Parti Kastamonu Milletvekili ve işadamı Murat Demir, son günlerde tartışma konusu olan ‘Kanal İstanbul’u değerlendirerek, Avrasya Tünelinin ve Marmaray’ın daha zor bir proje olduğunu ve İstanbul boğazında sürekli bir gemi beklentisinin son bulacağını söyledi.
Ogün TV’nin canlı yayın konucu olan Güven Kepçe Makine İç ve Dış Ticaret Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve 26. Dönem AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, Kanal İstanbul’un neden yapılması gerektiğini anlattı. Projenin ülke ekonomisine çok büyük katkı sağlayacağını belirten Murat Demir, İstanbul Boğazı’nda gemi trafiğinin azalacağını, boğazın turizm hizmetinin arttırılacağını, yeni yapılması düşünülen Kanal İstanbul’un yıllık çok büyük bir gelir getireceğini kaydetti.


Projenin yapılmamasını isteyenlere yönelik eleştirilerini söyleyen 26. Dönem Milletvekili Murat Demir, bu projeye karşı çıkmanın yersiz olduğunu, ülkeye gelecekte büyük kazanımlar sağlayacağını ve bu kanaldan çok büyük bir kazanç elde edilerek istihdam sağlanacağını belirtti.


“Dünya’daki ticaretin yüzde 80’i denizler üzerinden yapılıyor”


Güven Kepçe Makine İç ve Dış Ticaret Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda 26. Dönem AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, “Biz, Denizcilikle ilgili hem ticaretimiz hem de işimiz olduğu için bir değerlendirmede bulunmak istedik. İzlediğim bazı televizyon programlarında bilgi kirliliği olduğunu gördüm. Yani denizcilikten anlayanda anlamayanda herkes bir şey söylüyor. Ortalığı karıştıracak bilgi kirliliği oluşturacak çok fazla yorum ve söylemler duydum” dedi.


Dünyadaki ticaretin yüzde 80’inin denizler üzerinden yapıldığına işaret eden Demir, “Çünkü denizciliğin cazip olması, zamanında adrese ulaşması, denizcilik sektörünün nakliye ve taşıma yükünün kolay olmasından kaynaklanıyor. Bu yüzden Dünya ticaretinde en fazla yük denizlerden taşınıyor” diye konuştu.


“İstanbul’u Karadeniz’den Marmara’ya bağlayacak bir projedir”


Kanal İstanbul’un Karadeniz’den Marmara’ya bağlayacak bir proje olduğunu söyleyen Demir, “40 kilometre uzunluğunda, 150 metre genişliğinde ve 25 metre dip derinliğe sahip bir kanal olması değerlendiriliyor. Cumhurbaşkanımız tarafından da bunlar belirtildi. Bilindiği üzere Karadeniz’den Marmara’ya çıkacak bir kanal olacak. Şuanda güzergahın nasıl olduğunu kimse bilmiyor, net değil. Sonuç olarak İstanbul’un Karadeniz’den Marmara’ya bağlanacak ve etrafında da yakın bir bölgede yerleşim alanlarının oluşturacağı bir projedir” şeklinde konuştu.


“Televizyonda yapılan tartışmaları şaşkınlıkla izliyorum”


Televizyon ekranlarında yapılan tartışmaları şaşkınlıkla izlediğini söyleyen Demir, şöyle konuştu: “Kanal İstanbul’un bu şeklide tartışılması ve gündeme gelmesine şaşırıyorum. Çünkü 2011 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız bu projeyi açıkladığında son iki aya kadar bunu kimse dillendirmiyordu. Ben, görevde bulunduğum sürede Çevre Komisyonunda da görev yaptım. O dönemde dahi çok fazla konuşulmamıştır. Hiç kimse o dönemde bu konuyu gündeme getirmedi. Ne olduysa son iki ay içerisinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun çıkıp ‘bu bir ihanettir’ söylemiyle bir anda gündeme oturdu. Benim bakış açımdan da Kanal İstanbul’a karşı çıkmak bence ihanettir. Çünkü devlet bir projenin yapılmasına karar vermiş, bu projenin nasıl yapılacağı, Dünya’da buna benzer nasıl projeler yapılmış, kanallar oluşturulmuş, bu kanalların işlevsel hali, Türkiye’deki deprem etütleri, jeoloji mühendisleriyle yaklaşık 8 yıldır üzerinde çalışılan bir projeyi sanki hiç projenin üzerinde çalışılmamış, sanki 2011 yılında söylenmiş ama 2019 yılına gelindiğinde sanki hiç kimse bu projeye çalışmamış gibi projenin başlayacağı görüntüsü verilmeye çalışılıyor şuanda. Bu gerçekten çok garip, bugün çok basit küçük bir proje bile yapsanız mesela bir Balıkçı Barınağı projesi dahi yapsanız aylarca zemin etüdünden başlayıp, her türlü sismik araştırması projesi, uygulama projeleri, birçok aşamadan geçtikten sonra ancak başlanabiliniyor. Proje bunlar bittikten sonra ihaleye çıkartılıyor. Şuanda özellikle televizyonlarda dinledikçe ben şaşırıyorum, bir gazeteci arkadaşımız, gazetecilere ben çok fazla karışmam lafta söylemek istemem ama ısrarla bu projenin hiç olmayacak, insanların kafasını karıştıracak, insanları farklı bir şekilde yönlendirecek şekilde tartışılması gerçekten ben şaşkınlıkla izliyorum”


“Devletimiz, 17 yılda devasa projelere gururla imza attı”


AK Parti hükümetlerinin 17 yılda büyük projeleri hayata geçirdiğine dikkat çeken Demir, şunları söyledi: “Türkiye’de özellikle son 17 yılda çok büyük projeler hayata geçirildi. Tüneller, viyadükler, Avrasya Tüneli gibi, aklımıza gelmeyen devasa projeler imza atıldı. Kanal İstanbul projesine de devlet karar verdi. Gerekli çalışmalarını yaptı ve ihalesini yapıp işe başladı ve bitirdi. Önce temel atmasını yaptı, sonra açılışını yaptı ve bitirdi. Gururla bu büyük projeleri hayata geçirdi. Kanal İstanbul projesinde de mutlak surette ihale aşamasına gelinene kadar zaten kamuoyuyla, halkımızla paylaşılan bir projedir. Ama detayını, ayrıntısını anlatmak bunlar biraz zaman alacak işler, halkımızda projeyle ilgili bilmesi gereken her bilgiye de sahiptir”


“Avrasya Tüneli ve Marmaray, Kanal İstanbul’dan daha zor proje”


Avrasya Tüneli ve Marmaray’ın Kanal İstanbul’dan daha zor bir proje olduğunu düşündüğünü belirten Demir, şunları kaydetti: “Kanal İstanbul çok önemli bir projedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da açıklamasından anlaşılacağı üzere Türkiye’nin bugüne kadar yaptığı en büyük projelerden bir tanesidir. Ama kendi mantığımla yürüttüğüm zaman Avrasya Tüneli, en az Kanal İstanbul kadar büyük bir projedir. Marmaray çok büyük bir proje, 3. İstanbul Havaalanı, nasıl bir zemine oturtuldu herkes gördü. Kanal İstanbul’da 25 metre derinlik varken Avrasya Tünelinde ise bu derinlik 67 metredir. Deniz derinliğinin altından 105 metre daha aşağıya inmiş bir projedir. Bana sorsanız Kanal İstanbul mu zor Avrasya Tüneli mi zor derseniz, Avrasya Tüneli zor derim. Çünkü denizin tabanını kazıyorsunuz. Kanal İstanbul’da ise yer parçasını kazacağız, yani burada sadece 25 metresini kazacağız ve Karadeniz’in suyunu Marmara ile birleştireceğiz. Avrasya Tüneli, Marmaray daha zor projelerdir”


“İstanbul depreminde toplanacak alan yok”


Kanal İstanbul’un olduğu bölgede yaklaşık 3 milyon nüfusun yaşacağı bir alanın açılacağının söylendiğine işaret eden Demir, “İstanbul’da olması beklenen ve tarihi belirlenemeyen bir deprem durumunda bir kentsel dönüşümü bu yakada değerlendirmek istiyorlar. İstanbul’da kentsel dönüşümünde büyük zorluk yaşanan bölgelerini Kanal İstanbul sayesinde dönüştürmeyi hedefliyorlar. Dışarıdan 3 milyon nüfus gelecek söylemi çarptırma bir söylemdir, bunu bilerek kafa karıştırmak için söylüyorlar. Aslında alakası dahi yok, kentsel dönüşüm için buralar kullanılacak. Kanal İstanbul yapıldığında bazı güzergahlar var. Bu güzergahlar kapanmayacak, bir köprü ile buralar birbirine bağlanacak. Belki de daha fazla arttırılarak yapılacak. Herkes bu güzergahları kullanarak sorunsuz bir şekilde gidiş gelişini yapabilecek. İstanbul depremi artık kaçınılmaz. Uzmanlar dahi söylüyor. O bölgede olabilecek bir depremde biz zaten insanlarımızın toplanma alanları fazla yok. Allah göstermesin şuanda burada bir deprem olsa bizlere nereye nakil edecekler. Mutlaka bir toplanma alanı gerekiyor. Bu toplanma alanları da yeni yerleşim yerlerinde, yeniden kurulan şehirlerde toplanma alanları zaten ayrılıyor” dedi.


“İstanbul boğazında sürekli bir gemi beklemesi var”


İstanbul boğazında sürekli bir gemi beklemesinin olduğuna işaret eden Demir, “Ticaret gemileri sürekli Marmara’dan Karadeniz’e, Karadeniz’den Marmara’ya girişte ortalama bekleme süreleri, tankerler hariç kuru yük gemileri için 13-14 saati buluyor. Tankerlere baktığımız zamanda 30 saati buluyor. Bunları güne vurduğunuz zaman birçok gemi 2-3 gün hatta 5-6 güne bekleme süresi çıkan gemiler var. Güney’den Kuzey’e 8 saat geçiş izni veriliyorsa, o 8 saatten sonraki süreçte de Kuzey’den Güney’e veriliyor. İstanbul Boğazı şuanda ülkemizin en muhteşem turizm merkezlerinden bir tanesi. Yurtdışından gelen insanlar, İstanbul’da 3-4 saat bekleme süresi içerisinde boğazda illa bir tur gezintisi yapıyor. İstanbul boğazında tur teknelerinin yanı sıra yolcu gemileri, balıkçı tekneleri, amatör balıkçılar, ayriyetten özel teknelerin dolaştığı bir yerden bahsediyoruz. Çünkü boğaz muhteşem bir yer. Boğazdan geçmek isteyen gemi sayısı 40’dan aşağıya hiç düşmüyor. Kanal İstanbul, boğazdaki hem tehlikeyi hem de gemi trafiğine büyük ölçüde çözecektir” diye konuştu.
Kanal İstanbul projesine karşı çıkan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile CHP’nin işlerine bakması tavsiyesinde bulunan Demir, “Kanal İstanbul hiçbir şekilde atıl bir proje olmayacak. O yüzden Ekrem İmamoğlu kendi işine baksın, vatandaşa hizmet etsin” dedi.

Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
TV366 yayınlarını nasıl buluyorsunuz?
TV366 yayınlarını nasıl buluyorsunuz?
Namaz Vakti 17 Eylül 2021
İmsak 04:53
Güneş 06:20
Öğle 12:44
İkindi 16:13
Akşam 18:59
Yatsı 20:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 4 10
2. Trabzonspor 4 10
3. Fenerbahçe 4 10
4. Konyaspor 4 10
5. Galatasaray 4 8
6. Hatayspor 4 7
7. Karagümrük 4 7
8. Kayserispor 4 7
9. Altay 4 6
10. Malatyaspor 4 6
11. Alanyaspor 4 6
12. Göztepe 4 5
13. Kasımpaşa 4 5
14. Gaziantep FK 4 4
15. Antalyaspor 4 4
16. Sivasspor 4 2
17. Adana Demirspor 4 2
18. Rizespor 4 1
19. Başakşehir 4 0
20. Giresunspor 4 0
Takımlar O P
1. Ümraniye 5 15
2. Eyüpspor 5 12
3. Ankaragücü 5 11
4. Tuzlaspor 4 10
5. Manisa FK 5 9
6. Erzurumspor 5 9
7. Kocaelispor 5 7
8. Boluspor 4 6
9. Samsunspor 4 6
10. Bandırmaspor 5 6
11. Denizlispor 5 6
12. Menemenspor 5 6
13. Adanaspor 5 5
14. Bursaspor 5 4
15. Ankara Keçiörengücü 5 4
16. Altınordu 5 4
17. Gençlerbirliği 5 4
18. İstanbulspor 4 3
19. Balıkesirspor 4 3
Takımlar O P
1. M. United 4 10
2. Chelsea 4 10
3. Liverpool 4 10
4. Everton 4 10
5. Man City 4 9
6. Brighton 4 9
7. Tottenham 4 9
8. West Ham 4 8
9. Leicester City 4 6
10. Brentford 4 5
11. Crystal Palace 4 5
12. Aston Villa 4 4
13. Wolverhampton 4 3
14. Southampton 4 3
15. Watford 4 3
16. Arsenal 4 3
17. Leeds United 4 2
18. Burnley 4 1
19. Newcastle 4 1
20. Norwich City 4 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 4 10
2. Valencia 4 10
3. Atletico Madrid 4 10
4. Real Sociedad 4 9
5. Athletic Bilbao 4 8
6. Sevilla 3 7
7. Barcelona 3 7
8. Mallorca 4 7
9. Real Betis 4 5
10. Elche 4 5
11. Osasuna 4 5
12. Rayo Vallecano 4 4
13. Villarreal 3 3
14. Levante 4 3
15. Espanyol 4 2
16. Cádiz 4 2
17. Granada 4 2
18. Celta de Vigo 4 1
19. Getafe 4 0
20. Deportivo Alaves 3 0

Gelişmelerden Haberdar Olun

@