Ilgaz Dağı 2 Yurdun Tepe Kayak Merkezi Bakan Soylu’nun katıldığı törenle açıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu:- “Demirtaş tiyatro yazıyor, birileri de karşısına geçmiş o tiyatroyu seyredip alkışlıyorlar. O tiyatroya gidenler eksik yazmışlar. Şehit Yasin Börü’nün ve katledilen 39 kişinin de fotoğrafını o tiyatroya assaydınız. Elinizdeki kanları tiyatroyla temizleyemezsiniz"

Gündem 12.01.2020, 13:08 12.01.2020, 15:36
Ilgaz Dağı 2 Yurdun Tepe Kayak Merkezi Bakan Soylu’nun katıldığı törenle açıldı

 Ilgaz Dağı 2 Yurdun Tepe Kayak Merkezi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nın katıldığı törenle hizmete girdi. Bakan Soylu, "Demirtaş tiyatro yazıyor, birileri de karşısına geçmiş o tiyatroyu seyredip alkışlıyorlar. O tiyatroya gidenler eksik yazmışlar. Şehit Yasin Börü’nün ve katledilen 39 kişinin de fotoğrafını o tiyatroya assaydınız. Elinizdeki kanları tiyatroyla temizleyemezsiniz" dedi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ilgaz Dağı Milli Parkı-2 Yurdun Tepe Kayak Merkezi'nin açılışına katıldı. Açılış töreninde konuşan Bakan Soylu, tesisin hayırlı olması temennisinde bulunarak, emeği geçenlere teşekkür etti. Hatay Amanos’da "Kapan-2 Operasyonu" başlattıklarına dikkat çeken Soylu, “Kar, yağmur, boran ve çamur bize engel olmuyor. Güvenlik güçlerimizin ve kahramanlarımızın bir yeminleri var. Bu milletin başına 40 yıldır bela olan PKK’yı tarihin derinliklerine gömecekler. Dağlarda 500 adamları ya var ya yok. Ne eleman ne yiyecek bulabiliyorlar. Jandarmamız, polisimiz enselerinde, Diyarbakır’da da annelerimiz gırtlaklarına yapışmış durumda. Gelecek nesillere terörsüz bir Türkiye bırakacağız” diye konuştu.
Soylu, “Sınırın ötesindeki karışıklığa rağmen güçlüyüz diyoruz. Üç tane büyük operasyon yaptık. Akdeniz’de Libya mutabakatını yaptık. Uyuşturucu ile mücadele ediyoruz. Torbacısının da, bu illeti satanın da, getirenin de, taşıyanın da karada ve denizde tepelerine çöküyoruz. 63 bin 231 kişi uyuşturucu suçlarından hapishanelerimizde tutuklu veya hükümlü olarak yatmaktadır” şeklinde konuştu.
Trafik kazalarıyla da mücadele ettiklerine işaret eden Soylu, “Aldığımız tedbirlerle milletimizin dikkati ve katkısıyla geçen yıla göre bin 250 kişi daha az can kaybı yaşandı. Bunlar önemli rakamlar. Biraz daha gayret diyoruz. Bu terörden de hep birlikte kurtulalım diyoruz. Kurallara riayet edersek, hepimizin aynı yolda olduğunu kabul edersek sonuç alacağız” dedi.
Önümüzdeki yıllarda kazalarda Avrupa seviyesine ulaşacaklarına inandığını söyleyen Soylu, geçen yıl sadece 12,5 milyon insanı trafikte eğittiklerini söyledi.

"Kasım ayı itibarıyla ülkemize gelen turist sayısı 48 milyon 46 bin"
15 Temmuz hain darbe girişimi öncesinde Türkiye’ye gelen turist sayısının 41 milyon olduğuna dikkat çeken Soylu, “Birileri bu ülkeyi varsın yangın yeri gibi göstersinler. Varsın birileri bu ülkede can güvenliği yok diye kara propaganda yapsınlar. Herkes her şeyi görmektedir. Rakamlar da gerçeği göstermektedir. 15 Temmuz ihanetinden önce ülkemize gelen turist sayısı 41 milyondu. Oluşturulmak istenen terör algısıyla bu sayı 30 milyonun altına düştü. Bizde yiğit düştüğü yerden kalkar derler. Liderimizin dirayeti ile çalıştık çabaladık. Kasım ayı itibarıyla ülkemize gelen turist sayısı 48 milyon 46 bin kişidir. İnşallah Aralık verileriyle hedeflenen rakam 51 milyon olacaktır. Seneye de 60 milyon olur. Çatlasınlar, patlasınlar” diye konuştu.
Dünyada en turist çeken 6 ülke arasında yer aldıklarına işaret eden Soylu, “2018 rakamlarıyla dünyada en çok turist çeken 6, en çok turizm geliri elde eden 14’ncü ülkeyiz. Dünyada uluslararası turist sayısı 2001-2018 yılları arasında yüzde 102, Türkiye’de ise yüzde 245 artmıştır. Bu ülkeyi her fırsatta aşağılayanlar, bu ülkenin gelişmediğini, can güvenliğinin olmadığını söyleyenlere, Avrupalara gidip bizi sağa sola şikayet edenlere söylüyorum, bu rakamlar neyi gösteriyor. Güvensiz olan ülkede turist sayısı üç yılda 30 milyondan 50 milyona çıkar mı? Bu ülke güvensiz olsa, bu ülkede doğu ve güneydoğuda oteller dolar mı? Trenlerde ve uçaklarda rezervasyonlar aylar öncesinden kapanır mı?” şeklinde konuştu.

"Bizden sonraki nesiller neler üretecek neler, dünyaya Türk’ün gücünü gösterecekler"
Kastamonu’ya muhteşem bir tesis açtıklarını belirten Soylu, şöyle konuştu:
“Hakkari’de de açtık. Yılbaşında oradaydık. Vali bey bana söz verdi, 'bu kayak merkezinde 20 bin çocuğa Hakkari’de kayak öğreteceğiz' dediler. Mardin Valisi İstanbul’daki bir düğünde dedi ki 'Mayıs ayı itibarıyla tüm oteller dolu' dedi. Terör bitti oteller doldu. 38 bin turist gelen Tunceli’ye 2019 sonunda 357 bin turist geldi. Batan biten ülkü insansız hava aracını üretir mi? Kendi otomobilini üretmenin peşinde koşar mı? Bizden sonraki nesiller neler üretecek neler. Dünyaya Türk’ün gücünü gösterecekler. Ama bazıları hala aynı teraneyle gidiyor.”

"Elinizdeki kanları tiyatroyla temizleyemezsiniz"
Selahattin Demirtaş’ın tiyatro yazdığını ve birilerinin de bu tiyatroyu izleyip alkışladığını söyleyen Soylu, “İstanbul’da dün akşam birileri bir tiyatroya gitmiş. Tiyatroya gitmek kabahat değil. Ama gittikleri tiyatro bu ülke insanını acıtan, az önce anlattığım tablolara bizim ulaşmamızı engelleyen insanların oluşturduğu, yazdıkları ve hep beraber karşısına geçip seyrettikleri bir tiyatro. Kobani olaylarını hatırlıyoruz. 39 kişiyi katlettiler. Talimatını PKK verdi. Talimatı kim taşıdı, o günkü HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş. Demirtaş tiyatro yazıyor, birileri de karşısına geçmiş o tiyatroyu seyredip alkışlıyorlar. O tiyatroya gidenler eksik yazmışlar. Şehit Yasin Börü’nün ve katledilen 39 kişinin de fotoğrafını o tiyatroya assaydınız. Elinizdeki kanları tiyatroyla temizleyemezsiniz. Bu ülkeyi aldatamayacak ve parçalayamayacaksınız. Huzuru bozamayacaksınız. Türkiye eski Türkiye değildir. Türkiye bugün Cumhur İttifakı'nın gücü ve liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğiyle ABD ve Rusya başkanlarıyla konuşurken ayakları titremeyen bir ülke olmuştur. Kim ne derse desin, ülkemizin başarısı da gelişmesi de ortadadır” dedi.
Türkiye’nin stratejisinin, gayretinin, politikasının doğru yolda ilerlediğini belirten Soylu, şunları söyledi:
“Bugünün Türkiye’si artık sadece problemlerini çözmeye değil, fırsatlarını yönetmeye başlamış bir Türkiye’dir. Potansiyelini kullanan bir Türkiye’dir. Allah’a şükür bunu hep birlikte başarıyoruz, daha da fazla başaracağız. Birileri hala da korkuyor. Birileri hala da ‘Yalnız kaldık’ diyor. ‘Etrafımız ateş çemberidir, ne yapacağız?’ diye titriyorlar. Birileri ‘Hala Avrupa ne der? Amerika ne der?’ diyor. İsteyen istediği kadar korkabilir. Biz habibini mağarada Ebubekir ile yalnız bırakmamış olan Cenab-ı Allah’a iman etmiş insanlarız. Biz yalnız değiliz, biz aciz değiliz. Barış Pınarı Harekatı başladığında yurt dışındaki muhataplarımız ile konuşuyoruz. Avrupa’daki bir ülkenin içişleri bakanı ile yaklaşık 4 sefer görüştüm. Ne yapmak istediğimizi, oradan insanların kendi topraklarından nasıl edildiğini, Arap, Kürt, Türk, Hristiyan, Müslüman bakmadan insanları nasıl katlettiklerini kendilerine ifade ettik. Bir muhatabım 4 kez görüşmemde bana bir cümle sordu. ‘Amerika bu işe ne diyor?’ dedi. Her seferinde ‘Boş ver Amerika ne diyor. Allah ne diyor, vicdanımız ne diyor biz ona bakalım’ dedim. Onun için geçmişimize olan sadakatimizi, ülkemize, milletimize olan sadakatimizi çok çalışarak, çok gayret göstererek, çok mücadele ederek, çok üreterek sadece kendi ülkemize değil, etrafımızdaki coğrafyada huzur, kardeşlik, barış getirerek yerine getirmeliyiz. Biz burada Şeyh Şaban-i Veli’nin memleketindeyiz. Onun kucaklaması, onun bizi kuşatmasının altındayız. Hani der ya; ‘Gelişiniz Gül’e Gül’e, Gidişiniz Gül’e Gül’e, Her İşiniz Gül’e Gül’e’, bu memleketin her işi Gül’e Gül’e olacaktır, inşallah.”
Yurdun Tepe Kayak Tesisleri'nin hayırlı olmasını dileyen Bakan Soylu, yatırımda emeği geçenlere teşekkür ederek, şunları kaydetti:
“Kıymetli Cumhurbaşkanımızın güzel bir sözü var. ‘Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri’ der. İşte eser. Allah razı olsun, çocuklarımız burada kaymayı öğrenecekler. Spor yaparak büyüyecekler. Türkiye’den, dünyadan misafirler buraya gelecekler. Eskiden bir yerde sıkışıp kalan değil, büyüdükçe imkanlarını her tarafa dağıtan, ülkenin her tarafını kalkındıran bir Türkiye tablosu ile karşı karşıyayız. Fakat çok çalışacağız, çok gayret göstereceğiz, güçlü ve zengin bir Türkiye olacağız. 2023’e kadar 3 yılımız var. 2023’te Cumhuriyetimizin ilanının 100’üncü yılını gelecek nesillerimize alnı ak, başı dik, güçlü bir şekilde hep birlikte ulaştıracağız. Ver elini 2023, ver elini 2030, ver elini 2053, ver elini 2071. Biz güçlü olacağız. Sadece Türkiye huzur bulmayacak, karıştırmak istedikleri Ortadoğu’da huzur bulacak, Balkanlarda huzur bulacak, Asya’da huzur bulacak, insanlıkta huzur bulacak.”
Bakan Soylu’nun konuşmasının ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı kayak takımı gösteri sundu. Gösterinin ardından kayakçıların taşıdığı Türk bayrağı Bakan Soylu’ya teslim edildi. Bakan Soylu, çocuklarla yakından ilgilenerek Türk bayrağını üç kere öpüp başına götürerek kabul etti. Ardından Bakan Soylu, beraberinde Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Çankırı Milletvekili ve AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu, Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ve AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü ile birlikte 4 bin 300 metre uzunluğu sahip telesiyej tesisinin açılış kurdelesini kesti.

Ilgaz Dağı 2 Yurdun Tepe Kayak Merkezi Bakan Soylu’nun katıldığı törenle açıldı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu:
“Demirtaş tiyatro yazıyor, birileri de karşısına geçmiş o tiyatroyu seyredip alkışlıyorlar. O tiyatroya gidenler eksik yazmışlar. Şehit Yasin Börü’nün ve katledilen 39 kişinin de fotoğrafını o tiyatroya assaydınız. Elinizdeki kanları tiyatroyla temizleyemezsiniz"

Ilgaz Dağı 2 Yurdun Tepe Kayak Merkezi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nın katıldığı törenle hizmete girdi. Bakan Soylu, "Demirtaş tiyatro yazıyor, birileri de karşısına geçmiş o tiyatroyu seyredip alkışlıyorlar. O tiyatroya gidenler eksik yazmışlar. Şehit Yasin Börü’nün ve katledilen 39 kişinin de fotoğrafını o tiyatroya assaydınız. Elinizdeki kanları tiyatroyla temizleyemezsiniz" dedi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ilgaz Dağı Milli Parkı-2 Yurdun Tepe Kayak Merkezi'nin açılışına katıldı. Açılış töreninde konuşan Bakan Soylu, tesisin hayırlı olması temennisinde bulunarak, emeği geçenlere teşekkür etti. Hatay Amanos’da "Kapan-2 Operasyonu" başlattıklarına dikkat çeken Soylu, “Kar, yağmur, boran ve çamur bize engel olmuyor. Güvenlik güçlerimizin ve kahramanlarımızın bir yeminleri var. Bu milletin başına 40 yıldır bela olan PKK’yı tarihin derinliklerine gömecekler. Dağlarda 500 adamları ya var ya yok. Ne eleman ne yiyecek bulabiliyorlar. Jandarmamız, polisimiz enselerinde, Diyarbakır’da da annelerimiz gırtlaklarına yapışmış durumda. Gelecek nesillere terörsüz bir Türkiye bırakacağız” diye konuştu.
Soylu, “Sınırın ötesindeki karışıklığa rağmen güçlüyüz diyoruz. Üç tane büyük operasyon yaptık. Akdeniz’de Libya mutabakatını yaptık. Uyuşturucu ile mücadele ediyoruz. Torbacısının da, bu illeti satanın da, getirenin de, taşıyanın da karada ve denizde tepelerine çöküyoruz. 63 bin 231 kişi uyuşturucu suçlarından hapishanelerimizde tutuklu veya hükümlü olarak yatmaktadır” şeklinde konuştu.
Trafik kazalarıyla da mücadele ettiklerine işaret eden Soylu, “Aldığımız tedbirlerle milletimizin dikkati ve katkısıyla geçen yıla göre bin 250 kişi daha az can kaybı yaşandı. Bunlar önemli rakamlar. Biraz daha gayret diyoruz. Bu terörden de hep birlikte kurtulalım diyoruz. Kurallara riayet edersek, hepimizin aynı yolda olduğunu kabul edersek sonuç alacağız” dedi.
Önümüzdeki yıllarda kazalarda Avrupa seviyesine ulaşacaklarına inandığını söyleyen Soylu, geçen yıl sadece 12,5 milyon insanı trafikte eğittiklerini söyledi.
"Kasım ayı itibarıyla ülkemize gelen turist sayısı 48 milyon 46 bin"
15 Temmuz hain darbe girişimi öncesinde Türkiye’ye gelen turist sayısının 41 milyon olduğuna dikkat çeken Soylu, “Birileri bu ülkeyi varsın yangın yeri gibi göstersinler. Varsın birileri bu ülkede can güvenliği yok diye kara propaganda yapsınlar. Herkes her şeyi görmektedir. Rakamlar da gerçeği göstermektedir. 15 Temmuz ihanetinden önce ülkemize gelen turist sayısı 41 milyondu. Oluşturulmak istenen terör algısıyla bu sayı 30 milyonun altına düştü. Bizde yiğit düştüğü yerden kalkar derler. Liderimizin dirayeti ile çalıştık çabaladık. Kasım ayı itibarıyla ülkemize gelen turist sayısı 48 milyon 46 bin kişidir. İnşallah Aralık verileriyle hedeflenen rakam 51 milyon olacaktır. Seneye de 60 milyon olur. Çatlasınlar, patlasınlar” diye konuştu.
Dünyada en turist çeken 6 ülke arasında yer aldıklarına işaret eden Soylu, “2018 rakamlarıyla dünyada en çok turist çeken 6, en çok turizm geliri elde eden 14’ncü ülkeyiz. Dünyada uluslararası turist sayısı 2001-2018 yılları arasında yüzde 102, Türkiye’de ise yüzde 245 artmıştır. Bu ülkeyi her fırsatta aşağılayanlar, bu ülkenin gelişmediğini, can güvenliğinin olmadığını söyleyenlere, Avrupalara gidip bizi sağa sola şikayet edenlere söylüyorum, bu rakamlar neyi gösteriyor. Güvensiz olan ülkede turist sayısı üç yılda 30 milyondan 50 milyona çıkar mı? Bu ülke güvensiz olsa, bu ülkede doğu ve güneydoğuda oteller dolar mı? Trenlerde ve uçaklarda rezervasyonlar aylar öncesinden kapanır mı?” şeklinde konuştu.

"Bizden sonraki nesiller neler üretecek neler, dünyaya Türk’ün gücünü gösterecekler"
Kastamonu’ya muhteşem bir tesis açtıklarını belirten Soylu, şöyle konuştu: “Hakkari’de de açtık. Yılbaşında oradaydık. Vali bey bana söz verdi, 'bu kayak merkezinde 20 bin çocuğa Hakkari’de kayak öğreteceğiz' dediler. Mardin Valisi İstanbul’daki bir düğünde dedi ki 'Mayıs ayı itibarıyla tüm oteller dolu' dedi. Terör bitti oteller doldu. 38 bin turist gelen Tunceli’ye 2019 sonunda 357 bin turist geldi. Batan biten ülkü insansız hava aracını üretir mi? Kendi otomobilini üretmenin peşinde koşar mı? Bizden sonraki nesiller neler üretecek neler. Dünyaya Türk’ün gücünü gösterecekler. Ama bazıları hala aynı teraneyle gidiyor.”

"Elinizdeki kanları tiyatroyla temizleyemezsiniz"
Selahattin Demirtaş’ın tiyatro yazdığını ve birilerinin de bu tiyatroyu izleyip alkışladığını söyleyen Soylu, “İstanbul’da dün akşam birileri bir tiyatroya gitmiş. Tiyatroya gitmek kabahat değil. Ama gittikleri tiyatro bu ülke insanını acıtan, az önce anlattığım tablolara bizim ulaşmamızı engelleyen insanların oluşturduğu, yazdıkları ve hep beraber karşısına geçip seyrettikleri bir tiyatro. Kobani olaylarını hatırlıyoruz. 39 kişiyi katlettiler. Talimatını PKK verdi. Talimatı kim taşıdı, o günkü HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş. Demirtaş tiyatro yazıyor, birileri de karşısına geçmiş o tiyatroyu seyredip alkışlıyorlar. O tiyatroya gidenler eksik yazmışlar. Şehit Yasin Börü’nün ve katledilen 39 kişinin de fotoğrafını o tiyatroya assaydınız. Elinizdeki kanları tiyatroyla temizleyemezsiniz. Bu ülkeyi aldatamayacak ve parçalayamayacaksınız. Huzuru bozamayacaksınız. Türkiye eski Türkiye değildir. Türkiye bugün Cumhur İttifakı'nın gücü ve liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğiyle ABD ve Rusya başkanlarıyla konuşurken ayakları titremeyen bir ülke olmuştur. Kim ne derse desin, ülkemizin başarısı da gelişmesi de ortadadır” dedi.
Türkiye’nin stratejisinin, gayretinin, politikasının doğru yolda ilerlediğini belirten Soylu, şunları söyledi: “Bugünün Türkiye’si artık sadece problemlerini çözmeye değil, fırsatlarını yönetmeye başlamış bir Türkiye’dir. Potansiyelini kullanan bir Türkiye’dir. Allah’a şükür bunu hep birlikte başarıyoruz, daha da fazla başaracağız. Birileri hala da korkuyor. Birileri hala da ‘Yalnız kaldık’ diyor. ‘Etrafımız ateş çemberidir, ne yapacağız?’ diye titriyorlar. Birileri ‘Hala Avrupa ne der? Amerika ne der?’ diyor. İsteyen istediği kadar korkabilir. Biz habibini mağarada Ebubekir ile yalnız bırakmamış olan Cenab-ı Allah’a iman etmiş insanlarız. Biz yalnız değiliz, biz aciz değiliz. Barış Pınarı Harekatı başladığında yurt dışındaki muhataplarımız ile konuşuyoruz. Avrupa’daki bir ülkenin içişleri bakanı ile yaklaşık 4 sefer görüştüm. Ne yapmak istediğimizi, oradan insanların kendi topraklarından nasıl edildiğini, Arap, Kürt, Türk, Hristiyan, Müslüman bakmadan insanları nasıl katlettiklerini kendilerine ifade ettik. Bir muhatabım 4 kez görüşmemde bana bir cümle sordu. ‘Amerika bu işe ne diyor?’ dedi. Her seferinde ‘Boş ver Amerika ne diyor. Allah ne diyor, vicdanımız ne diyor biz ona bakalım’ dedim. Onun için geçmişimize olan sadakatimizi, ülkemize, milletimize olan sadakatimizi çok çalışarak, çok gayret göstererek, çok mücadele ederek, çok üreterek sadece kendi ülkemize değil, etrafımızdaki coğrafyada huzur, kardeşlik, barış getirerek yerine getirmeliyiz. Biz burada Şeyh Şaban-i Veli’nin memleketindeyiz. Onun kucaklaması, onun bizi kuşatmasının altındayız. Hani der ya; ‘Gelişiniz Gül’e Gül’e, Gidişiniz Gül’e Gül’e, Her İşiniz Gül’e Gül’e’, bu memleketin her işi Gül’e Gül’e olacaktır, inşallah.”
Yurdun Tepe Kayak Tesisleri'nin hayırlı olmasını dileyen Bakan Soylu, yatırımda emeği geçenlere teşekkür ederek, şunları kaydetti: “Kıymetli Cumhurbaşkanımızın güzel bir sözü var. ‘Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri’ der. İşte eser. Allah razı olsun, çocuklarımız burada kaymayı öğrenecekler. Spor yaparak büyüyecekler. Türkiye’den, dünyadan misafirler buraya gelecekler. Eskiden bir yerde sıkışıp kalan değil, büyüdükçe imkanlarını her tarafa dağıtan, ülkenin her tarafını kalkındıran bir Türkiye tablosu ile karşı karşıyayız. Fakat çok çalışacağız, çok gayret göstereceğiz, güçlü ve zengin bir Türkiye olacağız. 2023’e kadar 3 yılımız var. 2023’te Cumhuriyetimizin ilanının 100’üncü yılını gelecek nesillerimize alnı ak, başı dik, güçlü bir şekilde hep birlikte ulaştıracağız. Ver elini 2023, ver elini 2030, ver elini 2053, ver elini 2071. Biz güçlü olacağız. Sadece Türkiye huzur bulmayacak, karıştırmak istedikleri Ortadoğu’da huzur bulacak, Balkanlarda huzur bulacak, Asya’da huzur bulacak, insanlıkta huzur bulacak.”
“Konaklamamız 2019 yılında yüzde 46’lık bir artış göstererek 763 bine çıkmıştır”
Vali Yaşar Karadeniz ise, şöyle konuştu: “Sayın misafirlerimiz, 2013 yılında yapımına başlanan ve kayak sezonu başında yapımı tamamlanan Ilgaz-2 Yurdun Tepe Kayak Merkezinin açılışına gelerek bizleri onurlandırdınız. İlimiz birçok sektörde olduğu gibi turizmde de önemli bir potansiyele sahip. Bu potansiyeli harekete geçirmek için turizmin değişik türleri için yatırımlara önemli mesafeler alınmış birçoğu hizmete açılmış bazılarının da ihale ve yapım süreçleri devam etmektedir. Ulaşım imkânlarının gelişmesi 2018 yılında Türk Dünyası kültür başkenti olması ve 2017 de yapılan turizm çalıştayını her şamasının takibinin devam etmesi ilimiz turizminde elde ettiği ivmeyi hızlandırmıştır. Turizmin parçası olan yöresel ürün ve hediyelik eşya sektörünü geliştirmeye yönelik çalışmalara hız verilmiştir. Örneğin 2017’de iki olan coğrafi işaretli ürün sayısı bugün itibariyle 12’ye çıkarılarak Ankara ile birlikte Türkiye de beşinci sıraya yerleşmiştir. 18 ürünün başvurusu da bakanlıkta sırasını beklemektedir. Yapılan çalışmaların sonuçları da alınmaya başlanmıştır. Örneğin, toplam konaklama sayısı 2017 yılında 450 bin iken 2018 de 523 bin olmuş 2019 yılında da yüzde 46’lık bir artış göstererek 763 bine çıkmıştır. Ilgaz-2 Yurdun Tepe Kayak Merkezi de bu amaç doğrultusunda yapılan önemli bir tesistir. Yapımı hukuki anlaşmazlık nedeniyle 2015’te durmuş olan tesissi yapan firmayla 2017 de uzlaşma sağlanarak 2019 yılının sonunda tamamlanmıştır. Bugün hizmete açacağımız Yurdun Tepe Kayak Merkezi Özel İdarenin öz kaynaklarıyla birlikte Spor Toto Teşkilatı Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı yapmış oldukları önemli desteklerle finanse edilmiştir”
“Bu tesis sayesinde pist uzunluğu 4 katına çıkmış oldu”
AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik de, şunları kaydetti: “Bu tesis ilimiz için, bölgemiz için Kastamonu için çok önemli. Uzun yıllardır büyük uğraşlar vererek Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Geçlik ve Spor Bakanlığımız, Valiliğimiz ve İl Özel İdaremiz, ortak çabalarıyla bugün hamdolsun açılacak noktaya bu tesis geldi. Ilgaz, Kastamonu’da kış turizminde de bugüne kadar zaten çok iddialıydı ama bu tesis ile birlikte pist uzunluğu neredeyse 4 katına çıkıyor. Önceki pistimiz 800 metreydi şuandaki pistimiz 3 buçuk kilometreyi buldu. İnşallah Kastamonu’muz için bölgemiz için hayırlı uğurludur diyorum emeği geçen herkese önceki valilerimize şimdiki valimize herkese gönülden teşekkür ediyorum. Tabii ki bugün İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu bizleri kırmayarak teşrif ettiler kendilerine de gönülden teşekkür ediyorum Tekrardan bu önemli tesisin Yurdun Tepe Kayak Tesislerinin Kastamonu’muza hayırlı olmasını diliyorum”
“Türkiye’de kış sporu denilince Kastamonu akla gelsin istiyoruz”
Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ise, “Şehrimizin sahip olduğu potansiyeller arasından turizm açısında en önemlilerinden olan, yıllardır dile getirilen kış turizminde büyük bir adım atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Eski pistimizin fiziki olarak genişlemeye müsait olmaması, profesyonel kayak sporcularımızın burayı tercih etmesinin önüne geçiyordu. Bakanlığımız, Valiliğimiz, İl Özel İdaremiz, Milletvekillerimiz, ilgili kurum ve kuruluşlarımızın yoğun çabalarıyla bu güzel ve önemli tesisi şehrimize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kış turizminden yeterince pay alamayan ilimizin bu potansiyelini en iyi şekilde ortaya çıkarmak için, belediye olarak her projeyi dinlemeye, destek olmaya hazırız. Bir Türkiye’de kış sporu denilince, artık Kastamonu akla gelsin istiyoruz. Bu yola çıkarken vurguladığımız gibi şehrimiz için işbirliğin, ortak aklın en büyük güç olduğuna inanıyor ve bunu her yerde dile getiriyoruz. Bu güzel tesisimizde bu ortak aklın en güzel örneklerinden biri oldu. Kastamonu birçok potansiyeli içerisinde barındıran bir şehir. Kanyonlar bölgesi, Ilgaz Dağları, Küre Dağları, merkezde yaptığımız önemli restorasyonlarımız, tarihi binalarımız, gastronomimiz, sahil kenarı ilçelerimiz sayesinde ülkemizin turizm konusunda önemli ve sıcak bölgelerinden birisi olacağız. Bu amaç doğrultusunda da çalışmalarımıza devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Bakan Soylu’nun konuşmasının ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı kayak takımı gösteri sundu. Gösterinin ardından kayakçıların taşıdığı Türk bayrağı Bakan Soylu’ya teslim edildi. Bakan Soylu, çocuklarla yakından ilgilenerek Türk bayrağını üç kere öpüp başına götürerek kabul etti. Ardından Bakan Soylu, beraberinde Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Çankırı Milletvekili ve AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu, Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ve AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü ile birlikte 4 bin 300 metre uzunluğu sahip telesiyej tesisinin açılış kurdelesini kesti.
Kurdele kesiminde Bakan Soylu, “Kastamonu’ya her zaman en güzeli yakışmıştır. Bununda en güzeli oldu. Çocuklarımızın geleceği için, ülkemizin geleceği için açılışını yapıyoruz” dedi.
Açılış töreni, kokteyl ve Şehr-i Dilara Müzik Topluluğu’nun müzik dinletisiyle sona erdi.
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
TV366 yayınlarını nasıl buluyorsunuz?
TV366 yayınlarını nasıl buluyorsunuz?
Namaz Vakti 26 Eylül 2021
İmsak 05:04
Güneş 06:29
Öğle 12:41
İkindi 16:03
Akşam 18:43
Yatsı 20:03
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Altay 7 15
2. Beşiktaş 7 14
3. Trabzonspor 6 14
4. Hatayspor 6 13
5. Fenerbahçe 6 13
6. Konyaspor 6 12
7. Alanyaspor 6 12
8. Karagümrük 7 11
9. Kayserispor 6 10
10. Sivasspor 7 9
11. Adana Demirspor 7 9
12. Galatasaray 6 8
13. Antalyaspor 7 8
14. Gaziantep FK 7 8
15. Malatyaspor 7 6
16. Göztepe 6 5
17. Kasımpaşa 6 5
18. Başakşehir 6 3
19. Giresunspor 6 1
20. Rizespor 6 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 7 19
2. Erzurumspor 7 15
3. Ankaragücü 6 12
4. Eyüpspor 6 12
5. Tuzlaspor 6 11
6. Kocaelispor 6 10
7. Bandırmaspor 6 9
8. Manisa FK 7 9
9. Gençlerbirliği 7 8
10. Boluspor 6 7
11. Samsunspor 5 7
12. Altınordu 6 7
13. Menemenspor 6 7
14. Adanaspor 7 6
15. Balıkesirspor 5 6
16. Denizlispor 6 6
17. Bursaspor 6 5
18. İstanbulspor 5 4
19. Ankara Keçiörengücü 6 4
Takımlar O P
1. Liverpool 6 14
2. Man City 6 13
3. Chelsea 6 13
4. M. United 6 13
5. Everton 6 13
6. Brighton 5 12
7. West Ham 6 11
8. Aston Villa 6 10
9. Brentford 6 9
10. Tottenham 5 9
11. Watford 6 7
12. Leicester City 6 7
13. Arsenal 5 6
14. Crystal Palace 5 5
15. Southampton 5 4
16. Wolverhampton 5 3
17. Newcastle 6 3
18. Leeds United 6 3
19. Burnley 6 2
20. Norwich City 6 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 7 17
2. Sevilla 6 14
3. Atletico Madrid 7 14
4. Real Sociedad 6 13
5. Valencia 7 11
6. Rayo Vallecano 6 10
7. Athletic Bilbao 7 10
8. Barcelona 5 9
9. Real Betis 6 9
10. Villarreal 6 8
11. Osasuna 6 8
12. Mallorca 6 8
13. Cádiz 6 6
14. Elche 6 6
15. Espanyol 7 6
16. Levante 6 4
17. Celta de Vigo 6 4
18. Granada 6 3
19. Deportivo Alaves 6 3
20. Getafe 6 0

Gelişmelerden Haberdar Olun

@