Üniversite’de “Din İstismarı ve FETÖ” konuşuldu

  K ASTAMONU Üniversitesi’nde “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında, "Din İstismarı ve FETÖ” başlıklı çevrim içi panel düzenlendi.

Gündem 16.07.2021, 11:11 Ayşenur Taşcı
Üniversite’de “Din İstismarı ve FETÖ” konuşuldu

  K ASTAMONU Üniversitesi’nde “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında, "Din İstismarı ve FETÖ” başlıklı çevrim içi panel düzenlendi. Moderatörlüğünü İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Atalan'ın yaptığı panelde, konuşmacı olarak Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevdet Yakupoğlu, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Turan, İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Özdemir ve İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Yenen yer aldı. Panel, Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Atalan'ın açılış konuşması ile başladı. Konuşmasında Prof. Dr. Atalan: “FETÖ ve benzeri terör örgütlerin İslâm ülkelerinde ortaya çıkışını hazırlayan birtakım sebepler vardır.

  Bunların başında belirli dönemlerde dinî yaşantının baskı altına alınması ve din eğitiminin kesintiye uğratılması gelir. Toplumda sağlıklı, dengeli ve şeffaf bir din eğitimi verilmediğinde manevi ihtiyaçlarını gideremeyen ve dinî bilgi eksikliği yaşayan insanlar, istismara açık hâle gelmektedir. Ülkemizde de bilhassa dinimizi sağlam ve köklü kaynaklardan öğreten İmam-Hatip Liselerine ve İlahiyat Fakültelerine yönelik olumsuz uygulamalar, çocuklarına din ve ahlâk eğitimi vermek isteyen kesimleri FETÖ benzeri yapılanmalara yönlendirmiştir. İslâm'ın inanç, ibadet ve ahlâk esasları Kur'an ve Sünnet ışığında bir bütün olarak öğretilmeyince, sahte dinî kimliklerin ortaya çıkması kaçınılmazdır” ifadelerine yer verdi. Prof. Dr. Mehmet Atalan ise: “Türk - İslâm Devletlerinde Siyasi - Askerî Darbeler, Ayaklanmalar” başlıklı konuşmasını yapmak üzere sözü Kastamonu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevdet Yakupoğlu'na bıraktı. Prof. Dr. Cevdet Yakupoğlu konuşmasında; Büyük Selçuklular, Anadolu Selçukluları, Memlükler, Timurlular, Anadolu Beylikleri ve Osmanlı Devleti zamanlarında vuku bulan darbe ve isyan hareketlerine örnekler verdi. Prof. Dr. Yakupoğlu, Türk devletlerinde hanedana mensup şehzadelerin, devlet idaresini ele geçirebilmek için zaman zaman taht mücadelesine giriştiklerini, ancak rejimi değiştirmek veya devleti yıkmayı düşünmediklerini; şehzade isyanlarının o dönemde daha çok eski Türk devlet yönetme geleneğinin bir parçası olarak kabul edildiğini dile getirdi.

  Diğer yandan Selçuklular zamanında Bâtinîlerin (Haşhasîlerin), bir çeşit yer altı silahlı örgütüne dönüşerek devleti doğrudan hedef almalarının ve genç nesillerin beyinlerini yıkayarak o dönem devlet sistemini çökertmek istemelerinin çok büyük zararlara yol açtığından bahseden Yakupoğlu Baba İshak Ayaklanması'nda, Şeyh Bedreddin İsyanı'nda ve Safevî Devleti'nin Osmanlı Devletini çökertmek için Anadolu Türkmenleri üzerinde dinî- mezhebî propagandalara başvurmasında da dinin siyasete alet edilmesinin söz konusu olduğunun altını çizdi. Ardından “Din-Siyaset İlişkileri Bağlamında Tarikat ve Cemaatler” başlıklı konuşmasında Kastamonu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Turan; 15 Temmuz darbe girişiminin diğer darbe girişimlerinden farklı olan yönlerini belirterek, din ve siyaset arasındaki ilişkiyi tarihsel çerçevede değerlendirerek konuşmasına devam etti. FETÖ’nün sahip olduğu yüksek kurumsallaşma yapısının sebep olduğu hususlara “siyasete nüfuz etme”, “meşruiyet” ve “örgüt üyelerine sunulan imkânlar” başlıkları altında değinerek “Demokrasinin temel değerleri (özgürlük-eşitlik-adalet) ve hukukun üstünlüğü ile yoğrulmuş bir siyasal sistem, bu ve benzeri örgütleri veya oluşumları kendi doğal sürecinde kontrol altında tutacaktır” dedi.

 “Dini Cemaat ve Teşkilatlarda Görülebilen Temel Yanlış Uygulama ve Davranışlar" başlıklı konuşmasında İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Özdemir, dinî bir teşkilatın yanlış çizgide olduğunun tespitinde göz önüne alınması gereken başlıca esasları; "Dinî önder kabul edilen şahsın ilmi yeterliliğinin olmaması, gruptaki insanların akıl ve fikir sahibi olmaktan uzak durması, İslam'ın emirlerini ve kurallarını yerine getirmede zafiyet gösterilmesi, “tek doğru biziz” anlayışının empoze edilmesi, sürekli büyümeye çalışılıp ve en büyük cemaat olma gayesi ile hareket edilmesi, Diyanet ve İlahiyat camiasına düşmanlık beslenmesi, cemaatin menfaati için her yol mubahtır anlayışının olması...” şeklinde maddeler halinde ifade etti. Doç. Dr. Özdemir konuşmasını, “Hedefimiz huzur ve güvenlik içinde yaşadığımız vatanımızı bizden sonraki nesillere bağımsız ve güçlü bir şekilde miras bırakabilmektir. Bu vesile ile vatanımızı müdafaa ederken canını veren şehitlere rahmet niyaz ediyoruz, gazilere hürmet ediyoruz” sözleri ile tamamladı. Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Yenen: “Din İstismarının Sosyokültürel Sonuçları" başlıklı konuşmasında, din istismarının, dinin kendi yönelimi ve hedefleri doğrultusu dışında farklı amaçlar için kullanılmasını ifade ettiğini belirterek, insanın bireysel ve kurumsal çıkarları için bir araç haline getirildiğinde, dinin istismar edilmiş olacağını vurguladı. Doç. Dr. Yenen, konuşmasını din istismarının “bireysel düzeyde insanların birbirine duyduğu güven”, “kültürel olarak sosyalleşme”, “milli kimlik bağı” ve “yurttaşlık bilinci” olmak üzere dört farklı boyutta ortaya çıkan sonuçlarını başlıklar halinde değerlendirerek sonlandırdı. Panel sonunda bütün konuşmacılara katılımlarından dolayı teşekkür eden Prof. Dr. Mehmet Atalan, konuşmasını, “15 Temmuz’da, ülkemizin yaşadığı büyük felakette canlarını feda eden şehitlerimizi, bin yıldır bu toprakları vatan yapmak için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz. Yine bu yolda gazi olan vatan evlatlarına şükranlarımızı sunuyoruz. Şehitlerimizin aziz hatıralarına ve kanlarıyla müşerref kıldıkları bu topraklara sahip çıkmaya devam edeceğiz. 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde en büyük gücümüzün milletimizin birliği, beraberliği ve kardeşliği olduğunun bilinciyle hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyor, saygılar sunuyorum” ifadeleriyle tamamladı.

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
TV366 yayınlarını nasıl buluyorsunuz?
TV366 yayınlarını nasıl buluyorsunuz?
Namaz Vakti 05 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0

Gelişmelerden Haberdar Olun

@