Haber Detayı
23 Kasım 2018 - Cuma 16:15
 
AK PARTİ KASTAMONU İL GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI MUSA KALAFAT’IN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
AK PARTİ KASTAMONU İL GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI MUSA KALAFAT’IN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
GÜNDEM Haberi
AK PARTİ KASTAMONU İL GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI MUSA KALAFAT’IN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

 

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri Başöğretmenliği’ni kabul etmesinin 90.yılını bu anlamlı günün öğretmenler günü olarak kutlanmaya başlanmasının ise 37.yılını aynı heyecan ve coşkuyla kutluyoruz. Her insanın yaşamında silinmez izler bırakan, her çocuğun kendi yolunu bulmasında ona rehberlik eden öğretmenlerimizin heyecan duyarak, inanarak, severek, fedakârlık göstererek sürdürdükleri bu değerli uğraşın bilgi toplumundaki yeri ve önemi ise geçmişle kıyaslanmayacak kadar büyüktür.

 

Bugün ülkelerin en büyük gücünü, bilgiyi teknolojiye ve değere dönüştüren nitelikli insan gücü oluşturmaktadır. İyi bir eğitim sürecinin ancak öğretmenlerle gerçekleştirileceğini bilerek, bu yönde adımlar atan ülkeler hızla kalkınmakta ve gelişmektedir. Bu anlamda Cumhuriyetin ilk yıllarında başlatılan eğitim seferberliğinin öncüleri olan öğretmenlerimizin fedakârca çabalarının bizleri bugünlere taşıdığı gerçeği, bir tecrübe olarak önümüzde durmaktadır.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün en çok fedakârlık isteyen meslek olarak nitelediği öğretmenlik, belki maddi tarafı ile değil ama manevi yönüyle en büyük tatminin yaşandığı, öğretmen olmanın sorumluluğu ve onurunun her türlü değerin önüne geçtiği bir uğraştır. Aynı zamanda “Milletleri kurtaracak olanlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” diyerek medeniyet yarışında en önemli gücün öğretmenler olduğuna işaret etmiştir. Diğer meslek gruplarından farklı olarak malzemesi insan olan bir sanatı icra eden öğretmenlerimizin etkisi, öğrencileri ve okulla sınırlı olmayıp aynı zamanda toplumu da etkileme gücüne sahiptir.

 

Bugün de öğretmenlerimiz en temel insan haklarından biri olan eğitimden; ırkı, cinsiyeti, dili veya dini ne olursa olsun; bütün çocuklarımız eşit olarak yararlansınlar; sağlıklı, özgür ve mutlu bir biçimde büyüyüp gelişsinler diye her türlü olumsuzluğa kendilerini siper ederek görevlerini ifa etmektedir. Tek tek bireyler olarak ve toplum olarak öğretmenlerimize minnet ve şükran borçluyuz.

 

Bu duygu ve düşüncelerimle 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum. "Başöğretmen" unvanını hayatı boyunca taşıyan Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm değerli öğretmenlerimizi de rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.

Kaynak: (Haber Merkezi) - Kastamonu İlkhaber Editör: İrfan Salcı
Etiketler: AK, PARTİ, KASTAMONU, İL, GENÇLİK, KOLLARI, BAŞKANI, MUSA, KALAFAT’IN, 24, KASIM, ÖĞRETMENLER, GÜNÜ, MESAJI,
Yorumlar
Haber Yazılımı