301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
10 Nisan 2018 - Salı 08:04
 
Akıllı İlaç Kullan, Organ Bağışı Yap, Yaşama Yol Ver!
Tüm dünyada yanlış, gereksiz, etkisiz ve...
SAĞLIK Haberi
Akıllı İlaç Kullan, Organ Bağışı Yap, Yaşama Yol Ver!

 

Tüm dünyada yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı çeşitli boyutlarda sorunlara neden olmakta. Tüm bu olayların önüne geçmek için İl Sağlık Müdürlüğü kampanyalar, etkinlikler düzenliyor. Bugün de bu etkinliklerden birisi daha yapılacak.

 

Barutçuoğlu AVM de yapılacak olan etkinlik saat 10:00 da başlıyor ve 16:00 da sona eriyor.

 

Kastamonu İl sağlık Müdürlüğü bugün gerçekleştirilecek etkinlik ile ilgili hem halkı davet hem de bilinçlendirmek amaçlı bir basın açıklaması, bir bilgilendirme yazısı yayınladı.

 

Yazı şöyle:

"Tüm dünyada yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı çeşitli boyutlarda sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenle bu etkiler arasında hastalık ve ölüm oranlarında artış olması,  ilaçların yan etki riskinin artması, kaynakların yanlış tüketilmesiyle sonuçta temel ilaçlara bile ulaşılabilirliğin azalması, acil ve temel ilaçlara karşı gelişebilecek dirence dayalı olarak, tedavinin ekonomik ve sosyal maliyetinin artması sayılabilir. Bu nedenlerden dolayı dünyada çeşitli çözüm yolları üretilmeye, geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda dünyada “Akılcı İlaç Kullanımı (AİK)” çalışmaları başlatılmıştır.


Akılcı İlaç Kullanımının sağlanması konusunda farkındalığın oluşturulması ve toplum bilincinin artırılmasında hekim, eczacı,  hemşire, diğer sağlık personeli, hasta/ hasta yakını, sektör, düzenleyici otorite, meslek örgütleri ve diğer (Medya, Akademi vb.) gruplar sorumluluk sahibi taraflar olarak sayılabilir.

Bu sebeple, ilimizde İl Sağlık Müdürlüğümüz Acil Sağlık, Sağlık, İlaç ve Tıbbi Cihaz Başkanlığı Eczacılık Birimi ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri birimi  tarafından;  Akılcı İlaç Kullanımı, Organ Bağışı ve Yaşama Yol Ver  konularının önemine binaen halkımızı bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla;

10.04.2018 tarihinde Salı Günü saat 10:00-16:00 arasında Barutçuoğlu AVM’de “Akılcı İlaç KullanımıOrgan Bağışı ve Yaşama Yol Ver “ konularında vatandaşlarımızı bilgi sahibi edindirmek için stand kurulacaktır."

Kaynak: (Haber Merkezi) - Kastamonu İlkhaber Editör: İrfan Salcı
Etiketler: Akıllı, İlaç, Kullan,, Organ, Bağışı, Yap,, Yaşama, Yol, Ver!,
Yorumlar
Haber Yazılımı