Haber Detayı
08 Temmuz 2018 - Pazar 14:41
 
Bedîüzzaman Kastamonu'da Anıldı
Bedîüzzaman Kastamonu'da Anıldı
GÜNDEM Haberi
Bedîüzzaman Kastamonu'da Anıldı

 

 
Bedîüzzaman Said Nursî Hz.leri, 1936-1943 yılları arasında sekiz yıla yakın mecburî ikamete tabi tutulduğu Kastamonu'da anıldı.
 
Yüzyılımızın en büyük İslam mütefekkir ve alimlerinden Bedîüzzaman Said Nursî Hz.leri, ve Kastamonu Nur Kahramanları "Bedîüzzaman Kastamonu'da" adlı programla bu yıl sekizincisi düzenlenen mevlid programı ile Kastamonu Nasrullah Camîi'nde  anıldı.
 
Saat 11 sularında başlayan Mevlid programı, Nasrullah Camii Baş imam hatipleri Kahraman Şekercioğlu ve Hamdi Kömleksiz hocalarımız tarafından Kur'an-ı Kerim'den ayetlerin okunması ile başladı.
 
Ardından Risale-i Nur'dan dersler yapıldı. 
Hizmet Vakfı Kastamonu Şubesi tarafından tertip edilen programa, halkımızın yoğun ilgi ve katılımı yanısıra, Türkiye'nin değişik şehirlerinden pek çok nur talebesi Bedîüzzaman Said Nursi hz.lerinin izlerini takibetmek, sekiz yıl yaşadığı, çileler çektiği, eserler verdiği Kastamonu'yu ziyaret için mevlid programını vesile bilerek geldiler. 
 
Öte yandan  Bedîüzzaman Said Nursî hz.lerine hayatta iken hizmet eden Tosya Bürnük Köyü'nden Hulusi  Ok ve yine Bedîüzzaman hz.lerinin hayatta kalan son varisi Eflanili Hüsnü Bayramoğlu'da katıldılar, Risale-i Nur'dan dersler okudular..
 
Hüsnü Bayramoğlu, özellikle İslam kardeşliğinden bahseden "Uhuvvet Risalesi"nden bölümler okudu ve okuttu.
 
Program sonrası okunan hatmi şeriflerin duaları yapılarak öğle namazı eda edildi, namaz tesbihatı yapıldı.
Cami çıkışı cemaate Risale-i Nur Külliyatının Kastamonu'da yazılmış mühim bölümlerinden biri olan " Münâcât Risalesi" ve Kastamonu'ya has Çekme Helva diğer adıyla Saray Helvası hediye edildi.
 
Program, Bediüzzaman Hz.lerinin yaklaşık yedi yıl ikamet ettiği evinin bahçesinde misafirlere piksv, tatlı ve çay ikramıyla son buldu..
Kaynak: (Haber Merkezi) - Kastamonu İlkhaber Editör: İrfan Salcı
Etiketler: Bedîüzzaman, Kastamonu'da, Anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı