301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
22 Ekim 2018 - Pazartesi 22:13
 
Bir annenin yürek burkan feryadı OĞLUMUN YAŞAMASINI İSTİYORUM
Bir annenin yürek burkan feryadı OĞLUMUN YAŞAMASINI İSTİYORUM
SAĞLIK Haberi
Bir annenin yürek burkan feryadı OĞLUMUN YAŞAMASINI İSTİYORUM

 

 

 

Cengiz ve Seher Karadağ çiftinin 3 çocuğundan biri olan 1 buçuk yaşındaki Kaan Çınar, Kas Hastalığı (SMA 1) nedeniyle yatağa mahkum oldu. Konuşamayan ve ailesi ile göz teması kurarak iletişim sağlayan Çınar, boğazından takılan cihaz ve ilaçların yardımıyla hayata tutunmaya çalışıyor.

 

Çocuklarının tedavisinde kullandıkları Spinraza isimli ilacın Faktör 7 düşüklüğü nedeniyle kesildiğini belirten anne Seher Karadağ, yardım beklediklerini ifade ederek; “Cihazlardan kurtulup oğlumun da normal bir hayatının olmasını istiyorum. Oğlumun sesi yok, hareketi yok, her şeyi gözleri ile anlatıyor. Bir anne olarak ben her gün onun yanında göz hareketleri ile bana neler anlatmak istediklerini anlayabiliyorum. Oğlumun yaşamasını istiyorum. Elektrik kesilmesin diye dua ediyorum. Elektrik kesildiğinde çocuğumun hayatı tehlikeye giriyor” dedi.

 

Oğlunun doğumundan sonra ilk 3 ay normal olduğunu ancak 3 aylık olduğunda Kas Hastalığı (SMA 1) teşhisi konulduğunu ifade eden Seher Karadağ şunları söyledi; “Oğlum 3 aylık olduğunda bu teşhis konuldu. Sonra oğlum bir süre yoğun bakımda tedavi gördü. İlaç başvurusunda bulunduk. Doktorlar oğlumun hayata tutunabilmesi için cihaza bağladılar. Devletimiz tarafından yurt dışından gelen bir ilacımız onaylandı. Oğlumuz yaşayacak diye çok mutlu olduk. Biz bu ilaçtan 3 doz aldık ve dördüncü dozu almaya gittiğimizde oğlumun ilacı kesildi. Oğlumun vücudunda Faktör 7 düşüklüğü var diye ilacı kestiler. Oğlumun vücudunun kanamaya meyilli olduğunu söyleyerek bu ilacı alamayacağımızı söylediler. Ama daha önce ilaçları aldığımızda da oğlumda Faktör 7 düşüklüğü vardı. Hiçbir sorun yaşamadık. Ben buradan bütün devlet büyüklerine sesleniyorum. Şartsız, kritersiz bütün SMA hastalarının bir an önce ilaçlarına kavuşmasını, cihazlardan kurtulup onlarında normal bir hayatı olmasını istiyorum. Dolar yükseldi diye medikal malzemelerimizin fiyatları çok yükseldi. Anne ve baba olarak çaresiz kalmak istemiyoruz. Benim oğlumun hiçbir malzemesinin eksik olmaması gerekiyor. Hayata tutunabilmesi için her şeyinin tamam olması gerekiyor. İnşallah oğlumun medikal malzemesi içinde bize yardım eli uzatanlar olur” dedi.

 

Baba Cengiz Karadağ ise oğullarının aylık masrafının 5 bin TL’yi bulduğunu belirterek ihtiyaçları olan jeneratörü almak için çaba sarf ettiklerini söyledi. 

 

 

 

(Açıksöz)

Kaynak: Editör: İrfan Salcı
Etiketler: Bir, annenin, yürek, burkan, feryadı, OĞLUMUN, YAŞAMASINI, İSTİYORUM,
Yorumlar
Haber Yazılımı