Haber Detayı
26 Aralık 2018 - Çarşamba 03:03
 
Bu ekip tam 25 yıldır nöbette
Hemşehrimiz Hulusi Sıvacı'nın gayretleriyle oluşrurulan "Nöbetçi Ekip" adlı tiyatro grubu 25. sanat yıllarını muhteşem bir oyunla kutluyor.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Bu ekip tam 25 yıldır nöbette

 
Ülkemizde, büyük şehirlerimizde bile her geçen gün ilgi ve seyirci kaybeden titatro sanatını Kastamonu' da yaşatma gayretinde olan Hulusi Sıvacı ve Nöbetçi Ekip, 25. Sanat yıllarını, klasik olmuş bir oyunla; "Kız Kulesi Kastamonu'ya Taşınıyor" adlı komedi eserlerini sahneleyerek kutlayacaklar.
 
 Kızkulesi’nin kendilerine ait olduğunu iddia eden Kastamonulular, yıllardır ödedikleri vergiyi kanıt göstererek, kuleyi memleketlerine taşımak için karar alırlar..
 
  Üsküdar’a kadar Kastamonu’ya bağlı olduğu  bir dönemde, Urgan taciri Dursun Ağa’nın oğlu Abdi tarafından, İstanbul’un en meşhur dolandırıcısı sözde Zeyn-i Zâdelerin Ömer’den satın aldığı Kızkulesi için yıllarca vergi ödenmiş ve yıllarca ödenen bu vergilerin artık ödenmemesi için devletten talepte bulunulmuştur. Bu talepleri olumlu karşılanmayan Kastamonulular, ödedikleri vergiyi gerekçe göstererek, Kızkulesi’nin kendilerine ait olduğunu ispatlamış ve vergiden düşülmemesi takdirde, Kulelerini memleketlerine taşıyacaklarını dünya kamuoyuna duyurmuşlardır.. 
   
   Nesilden nesile aktarıla gelen bu güzel efsaneyi, “Sahip Olduğumuz Değerlerin Nöbetçileriyiz!” İlkesi ile bundan 25 yıl önce yola çıkan, Devlet Tiyatrolarının dâhi gidemediği, Türkiye’nin en ücradaki köy okullarına “Bir Dünya Bırakın Biz Çocuklara” adlı proje ile ulaşan, yerel olmasına rağmen Türkiye’nin en çok izlenen ilk on tiyatrosu arasında yer alan  NÖBETÇİ EKİP, 25. Sanat yılında, bir kez daha bu efsaneyi 27 Aralık 2018 Perşembe günü saat 19.30’da Kastamonu Rıfat ILGAZ Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşturuyor.
 
 
Davetiyeler Truva Kitabevi'nden temin edilebilir..
 
 
 27 ARALIK PERŞEMBE  SAAT 19 30 KASTAMONU RIFAT ILGAZ KÜLTÜR MERKEZİ'İNDE SAHNELENECEK OYUNDA  SAHNE ALACAK OYUNCULAR:
HULUSİ SIVACI, AHMET ŞEKERCİOĞLU,   MEHMET ŞEKEROĞLU, ECMEL GÜLSÜM ATCI,  SERKAN ÇILDIROĞLU, AHMET PELENKOĞLU, EMRAH YASİN BÜYÜKORAL, MEHTAP AKILLIOĞLU, MEDİHA AYDIN, MELİKE BOZACI..
 
Tüm sanatseverler davetlidir.
Kaynak: (Haber Merkezi) - Kastamonu İlkhaber Editör: İrfan Salcı
Etiketler: Bu, ekip, tam, 25, yıldır, nöbette,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Bu ekip tam 25 yıldır nöbette
Bu ekip tam 25 yıldır nöbette
Bu ekip tam 25 yıldır nöbette
Bu ekip tam 25 yıldır nöbette
Yorumlar
Haber Yazılımı