Haber Detayı
19 Haziran 2017 - Pazartesi 13:09 Bu haber 1457 kez okundu
 
Cide CHP’den Adalet yürüyüşü
Cumhuriyet Halk Partisi Cide İlçe Teşkilatı tarafından Adalet yürüyüşü gerçekleştirildi.
GÜNDEM Haberi
Cide CHP’den Adalet yürüyüşü

 

CHP lideri Kemal Kılıçtaroğlu tarafından başlatılan Ankara’dan İstanbul’a Adalet yürüyüşü yurttaki tüm CHP teşkilatlarınca değişik şekilde desteklenirken, Cide CHP teşkilatlanmasınca da yürüyüş gerçekleştirildi. Cide ADD ve Cide Çevre ve Turizm Derneklerinin de destek verdiği yürüyüşe yaklaşık 250 kişi katıldı. Belediye Meydanında toplanan kalabalık sahildeki Orman İşletme Müdürlüğüne kadar Adalet istiyoruz pankartları açarak sessizce yürüdü. 
 
 
Yürüyüş sonunda Cide CHP İlçe Başkanı Tanıl Gürsoy tarafından basın açıklaması yapıldı.
 
 
Gürsoy tarafından yapılan açıklamada; ”Değerli Cideliler, Değerli partililerimiz, değerli basın mensupları,
MİT Tırları Davasından Milletvekilimiz Enis Berberoğlu’na 24 yıl hapis cezası verilip tutuklanmış olması ülkemizde vicdanları sızlatmış, hukuka vurulan bir darbe olarak değerlendirilmiştir. Yargılama sürecindeki İstinaf Mahkemesi, Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi aşamaları tamamlanmadan milletvekilimizin tutuklanması keyfi ve yanlı bir karar ve uygulamadır. Osmanlıdan günümüze doğruluğu tartışmasız bir söz vardır: Adalet Mülkün(yani devletin) temelidir. Bu sözün açıkça ifade ettiği gibi, adaletin olmadığı ya da bozulduğu bir ülkede devletin, varlığını sürdürebilmesi asla mümkün değildir. Tarih, bu konuda pek çok örneklerle doludur. 
Bağımsız ve yansız olması gereken yargının bu niteliklerini kaybetmesi durumunda demokrasiyi savunanların demokratik direniş hakkı vardır. Bu hakkı kişilere ve kurumlara veren de, bu sorumluluğu bizlere yükleyen de bizzat demokrasinin kendi yapısı ve doğasıdır. Bu anlamda, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun 15 Haziran günü Ankara Güvenpark’ta başlattığı Adalet Yürüyüşü bir demokratik direniş eylemidir ve her bakımdan takdir edilecek, alkışlanacak bir harekettir. Sayın Genel Başkanımız yürüyüşe başlarken, “kendi ülkemizde gazetecilerin, vekillerin hapiste olmasını istemiyoruz. Bir dikta yönetimi ile karşı karşıyayız. Adaletin olmadığı bir ülkede yaşamak istemiyoruz. Bıçak kemiğe dayandı, artık yeter diyoruz. Bunun için yürüyüşümüzü başlatıyoruz. Bu ülke için bedel ödenecekse önce ben ödeyeceğim. Bu yürüyüşümüzün bir siyasal partiyle alakası yok, bu kutlu bir yürüyüş, bir adalet yürüyüşüdür. Hapishaneleri tıka basa dolan bir ülkede adalet olmaz. Adalet, adalet, adalet. Bu zorlu kavramının hakkını vermek zorundayız. Herkesin düşüncesine saygılıyız ama herkes yargının bağımsızlığını savunmak zorundadır. Bütün dünya duysun biz dikta yönetimi ile karşı karşıyayız. Biz dikta yönetimi istemiyoruz. Herkes için adalet istiyoruz” diyerek bu yürüyüşün amacını ve başlatılma gerekçesini açıklamıştır.
 
 
Değerli arkadaşlarım, değerli basın mensupları,
 
 
Cumhuriyet Halk Partisi Cide Örgütü olarak Genel başkanımızın yanındayız. Gerekirse onunla birlikte yürümeye hazırız. İl Başkanlığımızdan aldığımız bilgiye göre Genel Başkanımızın 22 Haziran Perşembe günü Gerede civarında yapacağı 18.5 kilometrelik yürüyüşe Kastamonu, Karabük, Sinop ve Çankırı örgütleri olarak katılacağız ve Sayın Genel Başkanımızla birlikte yürüyeceğiz. Buradan sizleri o gün orada olmaya davet ediyorum.
 
 
Unutulmamalıdır ki hukuk, adalet ve özgürlükler demokrasinin vaz geçilmez kavramlarıdır. Bizim de istediğimiz, barış içinde adaletli bir ortamda özgürce yaşamaktır. Böyle bir talebin gerektiğinde bir bedeli olacağını biliyoruz. Bu bedeli de karşılamaya hazırız. Yürüyüşümüze katılıp bizlerle birlikte olduğunuz için hepinize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.
Kaynak: (Haber Merkezi) - Kastamonu İlkhaber Editör:
Etiketler: Cide, CHP’den, Adalet, yürüyüşü,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Cide CHP’den Adalet yürüyüşü
Cide CHP’den Adalet yürüyüşü
Cide CHP’den Adalet yürüyüşü
Yorumlar
Haber Yazılımı