Haber Detayı
11 Ekim 2017 - Çarşamba 11:02 Bu haber 1282 kez okundu
 
GENÇ TARİHÇİLER KULÜBÜ GELENEKSEL 6. TANIŞMA ÇAYI
K.Ü. Tarih bölümü Genç Tarihçiler Kulübü Tanışma Çayı Programı düzenledi.
- Haberi
GENÇ TARİHÇİLER KULÜBÜ GELENEKSEL 6. TANIŞMA ÇAYI

 
Açılış Konuşmalarını Kulüp Başkanı Mustafa ÇETİNKAYA yaptı.
 
Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. M. Serhat YILMAZ ve Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Cevdet YAKUPOĞLU da söz alarak bölüm ve fakülte hakkında bilgi verdiler.
Kulüp Başkan Yrd. Ahmet SEZER’in ‘’Türkoğlu’’ adlı şiir dinletisi ve duygularını dile getirmesinden sonra çay ve ikram bölümüne geçildi.
 
 
(Kulüp Başkanı Konuşma)
Sayın Tarih Bölüm Başkanım, Sayın Kulüp Danışmanım, Fakültemizin Saygıdeğer akademisyenleri, Sayın Kulüp Yönetimim, Kıymetli Kulüp üyelerim, sevgili öğrenci arkadaşlarım ve Türk Dünyası’nın çeşitli yerlerinden üniversitemize öğrenim için gelmiş ve bu gün de aramızda bulunan gönül coğrafyamızın değerli mensupları; 2017-2018 eğitim öğretim yılının hepimize hayırlı olmasını dileyerek geleneksel 6. Tanışma Çayı Programımıza hoş geldiniz sefalar getirdiniz diyorum.
 
Aramıza yeni katılan arkadaşlarımızın Evliyalar diyarı, şehitler beldesi Kastamonu’da Tarih eğitimi alacakları için şanslı olduklarını belirtiyor, Konuşmama başlarken kulübümüzün tarihçesinden biraz bahsetmekte fayda olacağını umuyorum. 
 
 
Genç Tarihçiler Kulübü milli ruh ve hissiyatın derin tesir ve şuur kaynağından beslenip bu milli şuuru yaşatmaya karar veren bir fikir ve gençlik kulübü olarak 2012 yılında üniversitemiz bünyesinde Prof. Dr. Cevdet Yakupoğlu hocamızın danışmanlığında ve kurucu başkanımız Semih Eraslan’ın liderliğinde kurulmuştur.
 
Aynı zamanda kulübümüz Tarih Bölümü öğrencilerinin birlik ve beraberlik içerisinde aktif rol almasını sağlamak, Genç arkadaşlarımızın derslerindeki başarıları sosyallik bakımından atik olmaları ile birlikte milletimizin geleceğini teşkil eden ve yön gösteren birey olmalarını bu hususta başarılı çalışmalar yapmaları için başlatılmıştır.
 
Kulübümüz kurulduğu günden bu güne kadar seksenin üzerinde program icra ederek 2017 verilerine üniversitemizin en çok faaliyet yapan öğrenci topluluklarından bir tanesidir.
Bu faaliyetlerimizin en başında tanışma çaylarımız, türkü şölenlerimiz, kültür gecelerimiz, Hocalı Şehitlerini anma konferanslarımız ve mevlitlerimiz, gezilerimiz, huzurevi ve şehitlik ziyaretlerimiz gelmektedir.
2016 yılında bu kutlu yürüyüşün başkanı olarak seçildiğim tarihten itibaren ise otuz beş in üzerinde etkinlik yaparak Kastamonu basınında geniş yer bulduk. böylece tarih bölümümüzün sesi olduk.  Bizim dönemimizde kulübümüzün artık kuruluş aşamasını tamamlayıp yükseliş ve parlayış dönemine girdiğini 25. Yılında Hocalı Şehitlerini Anma programımızda gördük.  
 
Bundan sonra dönüm noktalarımız olan programlardan bir tanesi ise ‘’İlim ve Fikirleriyle Milletimize Yol Gösteren Değerli Şahsiyetlerin Aziz Hatıralarına’’ başlığı altında haftalık olarak gerçekleştirdiğimiz öğrenci seminerlerimizdir.  Bu seminer dizisi ile birlikte hem konuşmacı genç arkadaşlarımız kendini  geliştiriyor ve hem de bu programlar neticesinde arkamıza dönüp baktığımızda onlarca kahraman yüzlerce alimden meydana gelen bir değerler manzumemiz ortaya çıkıyor.  Bu bağlamda bu programlarımız önümüzdeki haftadan itibaren devam edecektir.
 
Diğer bir önemli etkinliğimiz ise Genç Tarihçiler Dergimizdir.  Türk gençliğinin, kulübümüzün ve tarih bölümümüzün sesi olan, yıllarca hasretliğini çektiğimiz ve sonunda ilk sayısını çıkarmanın meşakkatli yorgunluğu ve haklı gururu bana ve ekip arkadaşlarıma nail olan bu dergimiz hocalarımız ve öğrenci arkadaşlarımız tarafından büyük ilgi görmüştür. Bundan sonra da dönemlik olarak dergimiz çıkmaya devam edecektir.
 
Tarih Bölümü öğrencileri olarak sizlerden, bizim emanetimizi koruyarak faal  özelliğimizi devam ettirmenizi  istirham ediyor, sizleri kulüp içerisinde görev almaya davet ediyorum… Tarihçi, Türkolog H. Nihal Atsız’ın da belirttiği gibi “Topluluklar, fedakar fertlerinin çokluğu nispetinde yükselir” Sizlerin de fedakar olduğuna gönülden inanıyorum.
 
 
Sayın hocalarım; müsaadenizle sizlerden bazılarınızın derslerimizde defaatle üzerinde durduğunuz birkaç hususu buradan genç arkadaşlarımın dikkatlerine sunmak istiyorum.
 
Bir milleti parçalamanın en etkili yolu Dil ve Tarihtir. Tarihini bilmeyen milletler yok olmaya mahkumdur. Yakın geçmişimize baktığımızda emperyalist güçler Büyük Türk Milletini onlarca parçaya ayırdılar. Önce milletlere bölüp sonra dilimizde oynadılar. Kazak, Kırgız, Azeri Milleti dediler. Sonra buralarda soydaşlarımızın elinde bulunan tarih kitaplarının büyük bir kısmını yaktılar. Böylece bizim arkamızda ki bütün bağları kopardılar. 
 
Bu gün Milletimize düşmanlık besleyenlerin, dünyayı kandırmaya çalışanların hile, tuzak ve iğfalleri fark edilerek oyunlarının bozulması milli, tarihi bir vazifedir. Türk gençleri ve Türk tarihçileri olarak bu vazifeyi üstlenmek durumundayız. Çünkü yeni neslin tarih bilincinden, milli ruh ve heyecandan yoksun bırakılmaması gerekir. Geleceğinden emin, kendine güvenen, kimliğini bilen, yaşadığı coğrafyanın farkında olan neslimiz bu milletin sigortası ve geleceğidir.
Bunun için bizler; tarihimizi iyi bilip ondan güç ve ilham alarak, kavramları doğru ve yerinde kullanıp milli bir tarih şuuru oluşturarak bunları çevremize ve neslimize aktarıp kimliğimizi koruyarak vazifemizi idrak edeceğiz.
Sözlerimi fazla uzatmadan mezuniyetimin yaklaşması sebebiyle bu kutlu hareketin bayraktarlığı görevimin sonuna doğru geldiğimizi üzülerek beyan ediyorum. Önümüzde ki günlerde genel kurulumuz toplanarak yapılacak olan seçim sonucunda bu vazifeyi sizlere devredeceğiz.  
 
Ben inanıyorum ki; Genç Tarihçiler Kulübümüz, Kastamonu Üniversitesi var oldukça var olmaya devam edecektir. Bu kulüp siz değerli kardeşlerime emanettir.
Kulübümüze maddi ve manevi katkılarından dolayı Sn. Prof. Dr. Cevdet Yakupoğlu ve Prof. Dr. M. Serhat Yılmaz hocalarıma, fikir ve düşüncelerini bizlerle paylaşarak farklı açılardan bakmamızı sağlayan  Sn. Yrd. Doç. Dr. Sevda Özkaya, Doç. Dr. Namık Musalı ve onun eşleri Vüsale Musalı hocalarıma, katkı ve katılımlarından dolayı Sn. Yrd. Doç. Dr. Ercan Çelebi, Sn.Yrd. Doç. Dr. Fahri Maden hocalarıma ve diğer bütün hocalarımıza şükranlarımı sunuyorum. Bundan sonra da destek ellerinizi kulübümüzün üzerinden eksik etmeyeceğinize yürekten inanıyorum.
 
Başkanlığım süresince bana omuz veren başkan yardımcımız Ahmet Sezer kardeşime, kulüp yönetimimin birbirinden değerli üyelerine içlerinden özellikle sekreteryamız Bahar, Emel ve Cemile kardeşlerime, denetleme kurulu başkanımız Merve Kaybal arkadaşımıza ve kulübümüze katkı sağlayan bütün arkadaşlarımıza teşekkürlerimi iletiyor, bu kutlu vazifenin haklı gururunu sizlerle paylaşarak saygı ve selamlarımı sunuyorum.
(Kulüp Başkan Yrd. Ahmet Sezer)
 
Sayın hocalarım, değerli öğrenci arkadaşlarım;
İki yıl üyesi bulunduğum, son bir buçuk yıl ise de Başkan Yardımcılığını yürüttüğüm bu kulüp, benim üniversite hayatıma renk katmakla birlikte pek çok şeyin farkına varmamızı sağladı. 
 
Milli birlik ve beraberlik şuuru ile Türk-İslam Dünyası adına birçok faaliyet gerçekleştirdik. Türkiye’nin sadece Edirne’den Kars’a kadar olan bir coğrafyadan ibaret olmadığını vurgulayarak Türk-İslam dünyasının dertleriyle dertlendik. 
 
Büyük Türk Milletinin Türkiye sınırlarının dışında da yetiştirdiği, bizim istiklal ve istikbal yolumuzda bayrak olacak şahsiyetlerimizi de günümüze taşıyarak Milli duygularımızı perçinledik.
 
Azerbaycan Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu Mehmet Emin Resulzade: ‘’ Ben bir Türk’üm ve bundan dolayı da Mutluluk duyuyorum’’ diyor. Bende bir Türk genci olarak bu mutluluğumu huzurlarınızda sizler le paylaşıyor, hepinize saygı ve selamlarımı sunuyorum.
 
    İrfan Salcı 
Kaynak: (Haber Merkezi) - Kastamonu İlkhaber Editör: İrfan Salcı
Etiketler: GENÇ, TARİHÇİLER, KULÜBÜ, GELENEKSEL, 6., TANIŞMA, ÇAYI,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
GENÇ TARİHÇİLER KULÜBÜ GELENEKSEL 6. TANIŞMA ÇAYI
GENÇ TARİHÇİLER KULÜBÜ GELENEKSEL 6. TANIŞMA ÇAYI
GENÇ TARİHÇİLER KULÜBÜ GELENEKSEL 6. TANIŞMA ÇAYI
GENÇ TARİHÇİLER KULÜBÜ GELENEKSEL 6. TANIŞMA ÇAYI
Yorumlar
Haber Yazılımı