Haber Detayı
13 Mart 2018 - Salı 16:11
 
İŞGEM’lere enerji üretimi yolu açılacak
İŞGEM’lere enerji üretimi yolu açılacak
GÜNDEM Haberi
İŞGEM’lere enerji üretimi yolu açılacak

 

 

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, İş Geliştirme Merkezleri Birliği (İŞGEM) Yönetim Kurulu Başkanı Adem Gül ve beraberindeki farklı illerden İŞGEM Müdürlerinin olduğu heyetle Bakanlıkta bir araya geldi.

 

İŞGEM Kastamonu Müdürü Burak Livan, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci'nin İŞGEM müdürleri ile bir araya geldiği toplantı hakkında bilgilendirmede bulundu.

 

İŞGEM Kastamonu Müdürü Livan, toplantıda Bakan Yardımcısı Çiftci'nin, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü nezdinde yapmış olduğu çalışmalarla, enerji kooperatifleri vasıtasıyla, küçük sanayi sitelerinin veya toplu iş yerlerinin çatılarında 5 megavata kadar enerji üretmelerine imkan sağlandığını bu imkandan İŞGEM’lerin de yararlanmasını istediğini söyledi.

 

Livan ayrıca, Bakan Yardımcısı Çiftci'nin, enerji kooperatiflerinin işyerlerinin ayakta kalması ve başarılı olmasında en önemli giderlerden biri olan enerji giderleri açısından çok ciddi bir alternatif olabileceğine dair sözlerinin ilimiz adına da bir fırsat olabileceğine dikkat çekti.

 

Her İŞGEM´in farklı bir modelle çalışılabileceğini, farklı alternatif ve finansman kaynakları kullanılabileceğini ifade eden İŞGEM Kastamonu Müdürü Burak Livan; "Bakan Yardımcısı Çiftci, İŞGEM’lerde çalışan işyerlerinin böyle bir imkandan yararlanmaları için finans çeşitliliği olduğunu söyledi.  İŞGEM'lerin bazılarında KOSGEB, bazılarında Halkbank, Kalkınma Bankası, bazılarında Kalkınma Ajansı, belki özel firmalar, Avrupa Birliği özel projeleri bu yapı içinde finansman desteği sunabilecekleri ifade edildi. Bakan Çiftci'nin Türkiye açısından İŞGEM’lere çok önem verdiklerini söyledi. Enerji giderlerine çok ciddi katkı sağlayacak bir model ortaya konmak isteniyor.  Bakanlık bu anlamda da ciddi bir çalışma yaptı ve her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını ifade ettiler" dedi.

 

"DÜNYA BAŞARMIŞ BİZ DE BAŞARABİLİRİZ"

 

Bakan Yardımcısı Çiftci, KOSGEB’in de bu konuda üzerine düşeni yapacağına inandığını ifade ederek, “Dünyada kooperatiflerin çok başarılı örnekleri var. Dünya bu işi başarmış, biz de bunu başarabiliriz. Biz bakanlık olarak hem İŞGEM’ler, hem de diğer kuruluşlara bu desteği vermeye hazırız” dedi.

Kaynak: (Haber Merkezi) - Kastamonu İlkhaber Editör: İrfan Salcı
Etiketler: İŞGEM’lere, enerji, üretimi, yolu, açılacak,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
İŞGEM’lere enerji üretimi yolu açılacak
İŞGEM’lere enerji üretimi yolu açılacak
İŞGEM’lere enerji üretimi yolu açılacak
Yorumlar
Haber Yazılımı