Haber Detayı
20 Nisan 2017 - Perşembe 17:07 Bu haber 1469 kez okundu
 
Karabüklü Öğrencilere Teog öncesi Kastamonu’dan Kişisel Gelişim Desteği
Karabüklü Öğrencilere Teog öncesi Kastamonu’dan Kişisel Gelişim Desteği
- Haberi
Karabüklü Öğrencilere  Teog öncesi Kastamonu’dan Kişisel Gelişim Desteği

 

Karabük Hatem okulları bünyesinde hazırlanan “Teog’da Sınav Kaygısı” temalı konferans  Karabük Üniversitesi Teknoloji Fakültesi 15 Temmuz Şehitler Konferans salonunda gerçekleşti.

Konferansta okulun Halkla İlişkiler sorumlusu Aysel Alper  “Neden Hatem okullarını tercih etmeliyiz?” sorularını cevaplarken okulun Rehber öğretmeni M.Gizem Gülen’de  sınav kaygısı ile ilgili öğrenci ve velilere açıklamalar yaptı.

 

Konferans Kastamonu’dan gelen Yaşam Koçluğu ve Kahkaha Terapistliği de yapan Kişisel Gelişim Uzmanı Ayşegül Soylu Muslu ile devam etti. Sınav kaygısının aile ve ailenin yaklaşımları ile çok orantılı olduğunu söyleyen Ayşegül Soylu Muslu; ailenin sınava yönelik tutum ve yaklaşımları,  çocuktan beklenilen yüksek performansın olumsuz yönlerini açıklarken, sınava fazla anlam yüklemenin kaygı yarattığından ve ailelerin kendi kaygılarının çocuklara yansıdığından söz etti.

 

Öğrenciler içinde yüksek notlar almak değil çalışmak, mücadele ruhu kazanmak öğrenmek önemlidir. İnsan hangi şartlarda olursa olsun öğrenmek isterse mutlaka bir yolunu bulur ve öğrenir dedi. Ayrıca bizim atalarımız hangi şartlarda bir kurtuluş mücadelesi verdiler,  bu ülke nasıl kuruldu bir düşünün. Biz onların çocuklarıyız bizim kanımızda bu ruh var. Bize umutsuz olmak,  bahane üretmek yakışmaz dedi.

Sunum sonlarında birkaç nefes egzersizi gösteren Muslu yoğun kaygı durumunda bu tür egzersizlerin çok faydalı olacağını anlattı. Egzersizlere tüm salon istekli olarak katıldı. Doğru nefes almak için diyaframın kullanımın önemini anlatan Muslu diyaframı en rahat en kolay kahkaha atarken kullanırız. Aynı zamanda kahkaha, stres hormanlarının salgılanmasını engeller ve tansiyonu dengeler diye açıklayıp birkaç tane de kahkaha egzersizi gösterdi.

 

Muslu’nun yaklaşık 1,5 saat süren sunumunu hem öğrenciler hem veliler tüm dikkatleriyle dinledi. Sunum sonrası bizzat Muslu’nun yanına gelen veli ve öğrenciler: gerçekten çok güzel bir sunumdu ve çok yararlandık deyip teşekkür ettiler. Salondan kahkahalarla ayrılan veli ve öğrencilerin oldukça keyifli oldukları gözden kaçmadı.

Kaynak: (Haber Merkezi) - Kastamonu İlkhaber Editör:
Etiketler: Karabüklü, Öğrencilere, , Teog, öncesi, Kastamonu’dan, Kişisel, Gelişim, Desteği,
Yorumlar
Haber Yazılımı