Haber Detayı
11 Ekim 2018 - Perşembe 23:26
 
KASİAD'tan SEFER tepkisi!
Pegasus'un sefer iptali, THY'nin de sefer sayısını azaltması moralleri bozdu
GÜNDEM Haberi
KASİAD'tan SEFER tepkisi!Katar: Bu karar iş dünyasını ve turizmi derinden etkiler...
KASTAMONU Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Kastamonu Şubesi Başkanı Ahmet Katar, 29 Ekim tarihinden itibaren Pegasus'un seferlerini iptal etmesi, Türk Hava Yolları (THY)'nın da sefer sayılarını azaltması kararına sert tepki gösterdi.


Her seferinde Kastamonu Havalimanı'ndaki yolcu sayısında görülen artıştan bahsedilmesine rağmen alınan bu son kararın anlaşılmaz olduğunu kaydeden Ahmet Katar: “Bu karar hem iş dünyamızı, hem de turizmi derinden etkiler. Cumartesi günü hiç sefer olmayacak olması da, hafta sonu yapılması muhtemel Kastamonu programlarını iptal ettirir. Bu konuda tüm ilgilileri harekete geçmeye ve karardan geri dönülecek adımların atılması çağrısında bulunuyoruz” dedi.


TAAHHÜT HATIRLATMASI


Katar, yolcu sayısındaki azalıştan kaynaklı sefer düşüşü ve sefer sayısının artırılmaması karşısında ise daha önceden dile getirdikleri taahhüdü hatırlattı ve: “Yolcu kapasitesinin yetersizliğinden dolayı zarar edilirse, biz KASİAD olarak bu zararı karşılamaya varız. KASİAD olarak bu konuyu gündemden düşürmeyecek, fırsat bulduğumuz tüm platformlarda bu talebimizi en gür sesle yineleyeceğiz” dedi.


SEFER SAYISININ ARTIRILMASI TALEP EDİLMİŞTİ


KASİAD Kastamonu Şube Başkanı Ahmet Katar, daha önceden yaptığı iki açıklamada da Kastamonu Havalimanı'ndaki sefer sayılarının artırılmasını talep etmişti. Katar, şu cümleleri dile getirmişti: “Üzerinde sürekli durduğumuz ve 1. olağan genel kurulumuzda da gündeme taşımış olduğumuz bir husus Kastamonu Havalimanı’ndan İstanbul Atatürk Havalimanı’na olan seferlerin sabah ve akşam olmak üzere günlük 2’ye çıkarılmasıdır. Kastamonu’nun önce Türkiye’ye sonra Dünya'ya açılması için bu talebimizin gerçekleşmesi bir zorunluluktur. Üniversite camiamız giderek büyürken, işadamı ve sanayicilerimiz yabancı ülkelerde kendilerine yeni pazarlar ararken, tarihi ve kültürel dokumuz yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekerken Atatürk havalimanına olan uçuşların şimdiki seviyesinde kalması kabul edilebilir bir durum değildir. Uçuş verileri göstermektedir ki Kastamonu Havalimanı’nın yolcu kapasitesi açısında bir sorunu yoktur. Kastamonu merkez dışında çevre il ve ilçeler de Kastamonu Havalimanı’nı kullanmaktadır. Bu potansiyeli keşfetmek, Kastamonu’nun coğrafi konumunu dezavantaj olmaktan çıkarmak ancak devam eden ulaşım projelerinin sonlandırılması ve Kastamonu Havalimanı’ndan İstanbul’a olan seferlerin artırılmasıyla mümkündür. Bu sayede aktarmalı uçuşlarla Kastamonu’dan uçağa binen birisi Türkiye’nin ve Dünya’nın her yerine bekleme süreleri kısa aktarmalı uçuşlarla seyahat edebilecektir.”
Katar'ın bu açıklamasından birkaç hafta sonra sefer sayılarının artması yerine iptal edilmesi iş dünyasının canını sıktı.  (HABER MERKEZİ)

 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Kastamonu İlkhaber Editör: İrfan Salcı
Etiketler: KASİAD'tan, SEFER, tepkisi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı