Haber Detayı
06 Ocak 2019 - Pazar 20:59
 
CHP-İYİ Parti’nin ‘ortak belediye başkan adayı’ kim olacak?
31 Mart’ta yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimleri öncesinde Cumhuriyet Halk Partisi ile İYİ Parti arasında ittifak görüşmeleri devam ediyor. Şu ana kadar her iki partinin de Kastamonu adayının belirlememesi ortak aday ihtimalini yükseltti.
SİYASET Haberi
CHP-İYİ Parti’nin ‘ortak belediye başkan adayı’ kim olacak?

 
 
CHP ve İYİ Parti’nin yerel seçim ittifakı konusunda 15 ilde daha anlaşmaya vardı. CHP-İYİ Parti görüşmelerinde üzerinde uzlaşmaya vardığı iddia edilen iller Habertürk Yazarı Muharrem Sarıkaya’nın yazısında yer aldı.
 
İYİ Parti’nin CHP’ye destek olacağı sekiz il (hali hazırda CHP’li): Burdur, Çanakkale, Edirne, Giresun, Sinop, Yalova, Kırklareli, Zonguldak.
 
CHP’nin İYİ Parti adayına destek vereceği yedi il: Düzce, Afyonkarahisar, Isparta, Osmaniye, Nevşehir, Kırıkkale, Aksaray.
Kırşehir ilçelerinde mutabakat: Kırşehir merkez ve Kaman ilçe belediyelerinde CHP, Mucur ve Çiçekdağ ilçelerinde ise İYİ Parti aday çıkaracak; diğeri onu destekleyecek.
Uzlaşılması için görüşülen 10 il: Artvin, Bilecik, Bartın, Rize, Tunceli, Bolu, Erzincan, Adıyaman, Elazığ, Kastamonu.
Ortak aday olmayacağı kesinleşen iller: Kütahya, Çorum, Uşak, Gümüşhane, Kars, Çankırı, Kilis.
 
Hem CHP’nin hem de İYİ Parti’nin Kastamonu merkez belediye başkan adayını belirlemek için çalışmaların hala sürdüğü öğrenildi. Cuma günü gerçekleştirilen CHP Parti Meclisi Toplantısı’nda Kastamonu adayının açıklanmaması ortak aday iddialarını güçlendirdi. 
 
İddialara göre merkez belediye başkan adayının İYİ Parti’den olacağı ve CHP’nin ittifak anlaşması doğrultusunda İYİ Parti’nin adayını destekleyeceği, ayrıca İYİ Parti’nin adayının Kastamonu’nun yakından tanıdığı bir iş adamı olduğu, görüşmeler tamamlandıktan sonra aday isminin açıklanacağı öğrenildi.
 
İki parti İstanbul, Ankara ve İzmir’de CHP’nin aday çıkarması konusunda daha önce anlaşmıştı.
Kaynak: (Haber Merkezi) - Kastamonu İlkhaber Editör: İrfan Salcı
Etiketler: kastamonu, chp, iyi parti, ortak aday, iş adamı, habertürk, yazar, muharrem s
Yorumlar
Haber Yazılımı