Haber Detayı
11 Mayıs 2017 - Perşembe 18:39 Bu haber 1707 kez okundu
 
Kastamonu’da ortalama hanehalkı büyüklüğü 3,0 oldu
TÜİK Başkanlığı tarafından 15-21 Mayıs Aile Haftası’na özel olarak İstatistiklerle Aile haber bülteni yayınlandı. TÜİK Kastamonu Bölge Müdürü Sevgi ALTINBAŞ tarafından verilen bilgiye göre;
YAŞAM Haberi
Kastamonu’da ortalama hanehalkı büyüklüğü 3,0 oldu

 

Kastamonu’da ortalama hanehalkı büyüklüğü 3,0 oldu
 

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) 2016 sonuçlarına göre Kastamonu’da 2016 yılında ortalama hanehalkı büyüklüğü 3,0 oldu ve 81 il içerisinde 66. sırada yer aldı. Ortalama hanehalkı büyüklüğünün en yüksek olduğu il, 6,7 kişi ile Şırnak olurken, en düşük olduğu il ise 2,7 kişi ile Çanakkale oldu.

 

Kastamonu çekirdek aile oranının en düşük olduğu ikinci il

Çekirdek aile; yalnızca eşlerden veya eşler ve çocuklarından veya yalnız ebeveyn ve en az bir çocuğundan oluşan aileler olarak tanımlanmaktadır. Bu tanım kapsamında, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi, 2016 sonuçlarına göre, Kastamonu’da çekirdek ailelerden oluşan hanehalklarının oranı 56,6'dır. Kastamonu, Şırnak’tan sonra çekirdek hanehalkı oranının en düşük olduğu ikinci il konumundadır.

 

Tek kişilik hanehalklarının en yüksek oranda olduğu 9. İl Kastamonu

 

Kastamonu’da tek kişilik hanehalklarının oranı ise 21,1’dir ve 81 il içerisinde 9. sırada bulunmaktadır. Tek kişilik hanehalkı oranının en yüksek olduğu il 24,9 ile Tunceli iken bu oranın en düşük olduğu yer 8,3 ile Diyarbakır’dır.

 

Geniş ailelerden oluşan hanehalkı oranı 19,8


Birden fazla çekirdek aile veya en az bir çekirdek aile ile çekirdek aile üyesi olmayan en az bir kişiden oluşan aile olarak tanımlanan geniş ailelerden oluşan hanehalklarının oranı Kastamonu’da 19,8'dir. Geniş ailelerden oluşan hanehalklarının oranları kıyaslandığında; listenin ilk sırasında 29,9 ile Şırnak, son sırasında 10,3 ile Çanakkale bulunuyorken Kastamonu 20. sıradadır.

 

Kastamonu’da çekirdek aile bulunmayan hanehalklarının oranı ise 2,5'dir ve 81 il içerisinde bu alanda 21. sırada yer almaktadır. Çekirdek aile bulunmayan hanehalkı oranın en yüksek olduğu il 4,6 ile Yalova olurken listenin son sırasında 1,1’lik oranı ile Adıyaman bulunmaktadır.

 

Kastamonu nüfusunun 6,6'sı tek başına yaşamaktadır

 

Kastamonu’da nüfusun 6,6'sı tek başına yaşamaktadır. Ülkemizde tek kişilik hanehalklarında yaşayan nüfusun oranı ise 4,2'dir. 81 il içerisinde Kastamonu, tek başına yaşayanların oranı itibari ile 11. sırada iken Eskişehir 7,9 ile ilk, Batman ise 1,5 oranı ile son sıradadır. 

 

Hanehalklarının 6,7'sinde yalnız ebeveyn ve çocuklar yaşamaktadır

 

Kastamonu'daki toplam hanehalklarının 6,7'sinde yalnız ebeveyn ve çocuklar yaşamaktadır. Toplam hanehalklarının; 1,5'i baba ve çocuklarından, 5,1'i ise anne ve çocuklarından oluşmaktadır. Yalnız ebeveyn ve çocuklardan oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu il 10 ile İzmir, en düşük olduğu il ise 5,8 ile Bayburt'tur.

 

Kastamonu’da, sadece eşlerden oluşan 26 464 hanehalkı bulunurken toplam hanehalkı sayısına oranı 22,5’dir. Kastamonu bu oranla 6. sırada bulunmaktadır. Sadece eşlerden oluşan hanehalklarının oranının en yüksek olduğu il 24,6 ile Sinop, en düşük olduğu il ise 3,2 ile Şırnak’tır.

 

Kastamonu’da toplam hanehalklarının 27,4’ü, eş ve çocuklardan oluşan çekirdek aileden meydana gelmektedir. Bu oran ile Kastamonu, 81 il içerisinde son sırada bulunurken Adıyaman 55,2 ile ilk sırada yer almaktadır.

 

Kastamonu’daki koruyucu aile sayısı 26

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının verilerine göre; 8 Mayıs 2017 tarihi itibariyle Türkiye genelinde mevcut koruyucu aile sayısı 4 bin 242 oldu. Kastamonu’da mevcut koruyucu aile sayısı 26 iken koruyucu aile yanındaki çocuk sayısı ise 30 oldu.


Kaynak: Editör:
Etiketler: Kastamonu’da, ortalama, hanehalkı, büyüklüğü, 3,0, oldu, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı