Haber Detayı
16 Şubat 2018 - Cuma 08:05
 
Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğünden Akıllı İlaç Kullanımı Etkinliği
Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğünden Akıllı İlaç Kullanımı Etkinliği
SAĞLIK Haberi
Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğünden Akıllı İlaç Kullanımı Etkinliği

Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü, Akıllı İlaç Kullanımını anlatmak ve doğru şekilde ilaç almak ile ilgii bir etkinlik yapıyor.
Yapılacak etkinlik için bir stand kurup vatandaşları bilgilendirecek olan İl sağlık Müdürlüğü konuyla ilgili bir açıklamave bilgilendirme metni yayınladı.

"Tüm dünyada yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı çeşitli boyutlarda sorunlara neden olmaktadır. Bu etkiler arasında hastalık ve ölüm oranlarında artış olması,  ilaçların yan etki riskinin artması, kaynakların yanlış tüketilmesiyle sonuçta temel ilaçlara bile ulaşılabilirliğin azalması, acil ve temel ilaçlara karşı gelişebilecek dirence dayalı olarak, tedavinin ekonomik ve sosyal maliyetinin artması sayılabilir. Bu nedenlerden dolayı dünyada çeşitli çözüm yolları üretilmeye, geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda dünyada “Akılcı İlaç Kullanımı (AİK)” çalışmaları başlatılmıştır.

1985 yılında Nairobi’de yapılan DSÖ toplantısı AİK çalışmaları için başlangıç sayılmaktadır. AİK, DSÖ tarafından; kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilaca, uygun süre ve dozda, en düşük maliyette ve kolayca ulaşabilmeleri olarak tanımlanmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre, ilaçların 50′sinden fazlası uygun olmayan şekilde reçetelenmekte, temin edilmekte veya satılmaktadır. Tüm hastaların yarısı da ilaçlarını doğru şekilde kullanamamaktadır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halkımızın sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur. Akılcı olmayan ilaç kullanımı hastaların tedaviye uyumluluğunun azalmasına, ilaç etkileşimlerine, bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına ya da uzamasına, advers olay görülme sıklığının artmasına, tedavi maliyetlerinin artmasına neden olur.

Bir endikasyon için uygun ilaç, etkililik, güvenlik, uygunluk ve maliyet kriterleri dikkate alınmışsa akılcı olarak seçilebilir.

Akılcı İlaç Kullanımının sağlanması konusunda farkındalığın oluşturulması ve toplum bilincinin artırılmasında hekim, eczacı,  hemşire, diğer sağlık personeli, hasta/ hasta yakını, sektör, düzenleyici otorite, meslek örgütleri ve diğer (Medya, Akademi vb.) gruplar sorumluluk sahibi taraflar olarak sayılabilir.

Bu sebeple, ilimizde İl Sağlık Müdürlüğümüz Acil Sağlık, Sağlık, İlaç ve Tıbbi Cihaz Başkanlığı Eczacılık Birimi tarafından,  konunu önemine binaen halkımızı bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla;

17.02.2018 tarihinde saat 10:00-16:00 arasında Barutçuoğlu AVM’de “Akılcı İlaç Kullanımı “ konusunda vatandaşlarımızı bilgi sahibi edindirmek için stand kurulacaktır" denildi.

Kaynak: (Haber Merkezi) - Kastamonu İlkhaber Editör: İrfan Salcı
Etiketler: Kastamonu, İl, Sağlık, Müdürlüğünden, Akıllı, İlaç, Kullanımı, Etkinliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı