Haber Detayı
16 Mayıs 2017 - Salı 21:55 Bu haber 1967 kez okundu
 
Kastamonu Kitap Fuarında Kastamonulu Yazar Adil KARAGÖZ ile Söyleşimiz
Kastamonu Kitap Fuarında Kastamonulu Yazar Adil KARAGÖZ ile Söyleşimiz
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Kastamonu Kitap Fuarında Kastamonulu Yazar Adil KARAGÖZ ile Söyleşimiz

 
Hocam merhabalar. Öncelikle sizi tanımak isteriz; Adil KARAGÖZ Kimdir?
 
                  
-Merhabalar. Adil KARAGÖZ 1971 yılında Kastamonu’da doğdu. İlkokul eğitimini Kastamonu Benli Sultan Köyü'nde aldı. İlkokul eğitimimi tamamladıktan sonra, Hz. Pir Kur'an kursunda hafızlık eğitimi aldım. Sonrasında İmam Hatip Lisesini ve Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü'nü bitirdim. Ardından Diyanet İşleri Başkanlığı'nda göreve başladım, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayın Dairesi'nde, Protokol Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nde görev aldım. Sonrasında 2003 yılında TBMM’de Milletvekili danışmanı olarak çalışmaya başladım ve 2014 yılına kadar bu görevim devam etti.  Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda uzman olarak çalışıyorum.
 
    
Çocuklara yönelik hikaye kitaplarım var.  14. Kitabım yayınlandı 1,5 ay  kadar önce. Edebiyat ile meşgul oluyorum. Zaman zaman Hollanda ve Almanya’da  yurt dışı görevlerinde bulundum.
 
 
Adil KARAGÖZ’ün kitaplarının büyük çoğunluğu çocuk kitapları. Çocuk kitabı yazarı olmaya nasıl karar verdiniz?
 
 
 - Aslında yazmaya günlük tutarak başladım denilebilir. 12 yaşımda günlük tutmaya başladım, yazmaya hep merakım vardı, her gün bir şeyler yazardım. 1995 yılına kadar böyle devam etti. Sonrasında TRT Ankara Radyosu'nda staj yaptım. Benim yazmaya olan merakımı bilen ve her zaman saygı ile andığım yazar abimiz Osman OKTAY, o zaman bir dergi çıkartıyordu. İstersen burada düz yazı yahut hikaye tarzında yazılarını yayınlayabiliriz, dedi. O zaman benim hikaye yazmak gibi br düşüncem vardı. O zamanlarda kafamda bir hikaye yazma fikri vardı zaten. Hatta Baldaki Ceza isimli kitabımı yazmayı düşünüyordum ve olabilir dedim. Bu vesile ile yazmaya başladık. Diyanet Çocuk Dergisi ve Diyanet Avrupa Dergisi ve Karınca Kardeş Dergisi gibi değişik dergilerde hikayelerim yayınlandıkça beni motive etti, demek ki olabiliyormuş, diye daha bir şevk ile yazdım. Bu zaman zarfında elimde de hikayelerim birikmeye başladı ve ben bunları p olarak da bastırabilirim dedim ve o sırada Diyanet İşleri Başkanlığı'nda da çalışıyordum. Akabinde Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Dairesi'ne elimdeki çalışmaları kitap çalışmalarım olarak verdim. İki yıl gibi bir zaman Din İşleri Kitap Kurulu tarafından incelenip onay veridi. Bunun sonrasında 2002 yılında bizim ilk kitabımız olan Bacadaki Salıncak ve Rüzgarın Öfkesi isimli kitaplarımız yayımlandı. 
 
 
Ben bu kitaplar için çok heyecanlanırdım ve sürekli vitrinlere bakardım, acaba kitaplarım yayınlandı mı diye. Bir anne ve baba için çocuğuna htiklerini hissederdim kitaplarım için. Sonrasında iki, üç, dört derken ilk kitabımdan bu yana 15 yıl geçmiş ve benim 14. Kitabım yayınlandı. Nasip olursa bu yıl içerisinde bir roman çalışmam var ve onun da son aşamasına geldim ancak isim konusunu halen çözemedim. Bir yıldır romanım için isim düşünüyorum, ancak içimde sanki bir sıkıntı var, bir türlü olmuyor. Bir de hikaye kitabım yayınlanacak, bundan sonra belki her yıla bir kitap değil de biraz daha arttırmayı düşünüyorum.
 
 
Peki Adil KARAGÖZ için hem meslek hayatı hem yazarlık zor olmuyor mu?
 
 
-Bir şeyi severseniz o iş size zorluktan ziyade zevk veriyor, motive ediyor, yaptıklarımızı birileri ile paylaşıp insanlara mesajlar verebilmek yazarı mutlu ediyor. Ben bir şeyleri yazarken öylesine yazmıyorum. Daha çok çocuklara mesajlar vermek istiyorum. Çocuklarımızı iyiye, doğruya ve güzele yönlendirebilecek; kötülüklerden ve yanlışlıklardan onların uzaklaşmasını sağlayabilecek mesajlar vermeye gayret ediyorum. Çocuklara ulaşabilmek ve onlara güzel mesajlar verebilmek ve çocukların; bakın yazar Adil KARAGÖZ gelmiş, diye her yerde tanınıyor olabilmek yorgunluk bırakmıyor. Uykuyu çok sevmediğim için sabah namazından sonra yatmam. O deher vaktinin bereketinden istifade ettim, diyebilirim gönül rahatlığıyla.
 
 
Peki Adil KARAGÖZ Kastamonu’da kitap fuarının olacağını duyduğunuzda ne htiniz?
 
 
-Çok çok mutlu oldum, Kastamonu için çok büyük bir eksikliği ve noksanlığın bu vesile ile giderilmiş olacağını düşündüm. Zaman zaman imza programlarına gidiyoruz, örneğin Konya’ya iki defa Konya’nın bir ilçesine bile iki defa gittim, Bursa’ya gittim ve değişik yerlere de gidiyoruz. Bu sebeple ben her zaman da düşünmüşümdür Kastamonu’da neden böyle bir şey yok? Aslında Kastamonu’da da olması lazım, Kastamonu küçük bir yer değil. Yaklaşık 20 bin üniversite öğrencisi ve orta öğretim ve ilk öğretim okulları ve öğrencileri var. Kastamonu’da bir kitap fuarının olması, bölgemizde az olan okuma alışkanlığını daha yükseklere taşıyabilir. Dediğim gibi duyduğumda çok sevindim ve bana da davette bulundular, ben de memnuniyetle katılacağımı söyledim ve oldu. Ben bunu düşünüp organize edenleri gerçekten kutluyorum. İlk olması sebebiyle noksanları olabilir. Önemli olan o sıkıntıların ve aksaklıkların hızlı bir şekilde çözülmesi ve çözüm yoluna gidilmesidir. Fuara katılımın da gayet iyi olduğunu düşünüyorum. Bu konuda özellikle valimize teşekkür etmek istiyorum. Okullardaki öğrencilerin buraya katılması ve öğrenci ile yazarların buluşması noktasında çok önemli bir görev ifa etiğini çok yerlerde duydum ve takdirlerimi ve teşekkürlerimi sunuyorum. Böyle verimli olursa yayın evleri ve yazarlar gelecek yıllarda buraya katılmak isteyeceklerdir. Ancak memnuniyet olursa bu sürdürülebilir olur ve geleneksel hale gelebilir.
 
 
Kastamonulu bir yazar olarak sizin Kastamonu’ya bakışınızdan ziyade Kastamonu’nun size bakışı. Kastamonu size ne kadar sahip çıkıyor?
 
 
-Sizler gibi elinde imkanı olan ve bizim sesimizi duyurmak için gayret gösteren arkadaşlarımızın olması bizi tabi ki sevindiriyor. Ve sizler gibilerin sayısının artması bizi daha çok memnun eder. Sağ olsun Kastamonu basını gerçekten bize çok destek veriyor, bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Burada olan etkinlikler olsun, kitap tanıtımları olsun basında bize yer veriyorlar. Bunun basın camiasına teşekkürlerimi sunuyorum. Sizlere ayrıca teşekkür ediyorum. Bana her zaman destek olmak konusunda gayretlerinizi biliyorum ve yayın hayatınızda başarılar diliyorum. Güzel bir adım atmışsınız, bu adımın da giderek dev adımlara dönüşmesini temenni ediyorum.
 
 
Peki elinizde bir imkan olsa Kastamonu’ya ne yapmak istersiniz? 
 
 
-Kastamonu’da öğrencilerimiz için büyük bir kütüphane kazandırmak isterdim. Zira kütüphane Kastamonu’nun gelişiminde çok önemli rol oynayacaktır. Fabrikalar tabi ki önemli, ancak bir şehrin gelişmesi için eğitimin en önemli unsur olduğunu düşünüyorum. Okumayan bir toplum gelişemez, okumak için ise gerekli olan şey bir kütüphanedir.
 
 
Son olarak Adil KARAGÖZ okurlarına nasıl mesaj vermek ister?
 
 
-Kitap okuyan toplumlar gelecekleri aydın toplumlardır. Okuyalım okutalım ve geleceğin güçlü ve aydın Türkiye’sini oluşturalım.. 
Kaynak: (Haber Merkezi) - Kastamonu İlkhaber Editör:
Etiketler: Kastamonu, Kitap, Fuarında, Kastamonulu, Yazar, Adil, KARAGÖZ, ile, Söyleşimiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı