Haber Detayı
06 Haziran 2017 - Salı 10:21 Bu haber 1319 kez okundu
 
KASTAMONU PINARBAŞI’NDA KAVAKLAR REHABİLİTE EDİLİYOR
ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI ORMANLARDAKİ BAKIM ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR…
TARIM-ORMAN Haberi
KASTAMONU PINARBAŞI’NDA KAVAKLAR REHABİLİTE EDİLİYOR

 

Ülkemizde var olan orman varlığını korumakla görevli olan Orman ve Su İşleri Bakanlığı ormanlarda yürüttüğü bakım çalışmalarına devam ediyor. Bakanlık bakım çalışmaları kapsamında Kastamonu Pınarbaşı’ndaki kavak ormanlarını rehabilite ediyor.

 

Pınarbaşı’na bağlı Mirahor, Dizdarlı, Karacaören ve Kalaycı köylerinde toplam 1948 dekar alanda kavak rehabilitasyon çalışması başlatıldı. Bu çalışma çerçevesinde amenajman planında bozuk meşelik, kumul veya açıklık alan olarak görünen, sonradan tabii yolla titrek kavak yerleşmiş olan söz konusu sahalardan 1337 dekarlık kısmında sıklık bakımı, 611 dekarlık kısmında da meşçere bakımı (aralama) tedbirleri uygulanacak.

 

Kavak meşçerelerinin ender bulunması nedeniyle nadir gerçekleştirilen bir uygulama olan bu rehabilite çalışmaları sonunda kavak meşçerelerinin daha sağlıklı olması sağlanacak ve elde edilecek odun hammaddesi de ekonomiye kazandırılmış olacak.

 

Ağaçların Türlerine Göre Bakım Çalışması Uygulanıyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ormanların sağlığı açısından bakım çalışmasının  çok önemli olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

“Bakanlık olarak orman varlığımızın sağlıklı bir şekilde gelecek nesillere aktarılması için büyük bir gayretle çalışıyoruz. Ormanlardaki ağaçların türlerine göre bu bakım çalışmalarımızı planlayarak uygulamaya koyuyoruz. Daha sağlıklı ormanlar adına yürüttüğümüz bu tür çalışmalarımızı devam ettirerek orman varlığımızı korumayı sürdüreceğiz.”

Kaynak: (Haber Merkezi) - Kastamonu İlkhaber Editör:
Etiketler: KASTAMONU, PINARBAŞI’NDA, KAVAKLAR, REHABİLİTE, EDİLİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı