Haber Detayı
22 Mayıs 2017 - Pazartesi 16:56 Bu haber 1289 kez okundu
 
KASTAMONU TARIM İL MÜDÜRÜ OSMAN YAMAN'DAN MESAJ
KASTAMONU TARIM İL MÜDÜRÜ OSMAN YAMAN'DAN MESAJ
TARIM-ORMAN Haberi
KASTAMONU TARIM İL MÜDÜRÜ OSMAN YAMAN'DAN MESAJ


80 ülkeden 115 tarımsal organizasyonun üye olduğu, dünyadaki 600 milyon çiftçiyi temsil eden Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu (IFAP) tarafından 1984 yılında Hindistan'da alınan karar doğrultusunda, her yıl 14 Mayıs günü tüm dünyada "Dünya Çiftçiler Günü" olarak, çeşitli etkinlikler ile kutlanmaktadır.

 

Tarımsal üretimin başlangıcı insanlık tarihi kadar eskidir. Tarihin en eski ve değerli mesleklerinden biri olan çiftçilik, gıda arzının önemli olduğu günümüzde stratejik ve ekonomik öneme sahiptir. Bu mesleğin sağlam temeller üzerinde, modern tekniklerle ve teşviklerle desteklenerek güçlendirilmesi, çiftçimizin dolayısıyla tüm milletimizin geleceği açısından oldukça önemlidir. Bugün Ülkemizde, yaklaşık 3 milyon tarım işletmesi bulunmakta, 20 milyon civarında insanımız da kırsal alanda yaşamaktadır. Bu insanlarımız fedakârlık, çalışkanlık, kanaatkârlık ve vatan sevgisinin somutlaştığı nüfus kesimimizi oluşturmaktadır. Üretim, ihracat, istihdam ve sanayinin temel ham madde ihtiyacını karşılaması gibi yönleri itibariyle büyük önem arz eden tarım sektörü; gıda güvenliği yönüyle içinde bulunduğumuz zaman dilimiyle çok daha önemli hala gelmiştir. Son yıllarda, iklim değişikliği, küresel ısınma, gıda güvenliği ve güvencesi konularının sık sık gündeme gelmesi ve tarım ürünlerindeki arz - talep dengesinin değişmesi ile dünyanın tarıma olan ilgisi giderek artmaktadır. Bu süreçte bizim de dünya tarım üretiminde ve pazarlarında yerimizi almamız gerekmektedir.

 

Bizler ülkemizin gıda güvencesinin sağlanması, toplumun, gençlerimizin ve çocuklarımızın sağlıklı ve kaliteli beslenmesi, sanayimizin ihtiyacı olan hammaddenin üretilmesi ve tarımımızın uluslararası alanda rekabet edebilecek doğrultuda sürdürülebilir bir şekilde gelişmesi için tüm gücümüzle mesai mefhumu gözetmeksizin ekip ruhu ile çalışmaya devam edeceğiz.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Kastamonu çiftçileri olmak üzere, tüm çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Günü'nü kutlar, kazasız ve belasız bol ve bereketli bir hasat yılı geçirmelerini temenni eder, sevgi ve saygılar sunarım

Kaynak: (İNAJANS) - İNAJANS Editör:
Etiketler: KASTAMONU, TARIM, İL, MÜDÜRÜ, OSMAN, YAMAN'DAN, MESAJ,
Yorumlar
Haber Yazılımı