301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
01 Kasım 2018 - Perşembe 10:13
 
KASTAMONU’YU TANITAN TELEVİZYON PROGRAMINDA BÜYÜK İHMAL!
KASTAMONU’YU TANITAN TELEVİZYON PROGRAMINDA BÜYÜK İHMAL!
GÜNDEM Haberi
KASTAMONU’YU TANITAN TELEVİZYON PROGRAMINDA BÜYÜK İHMAL!

 

Dünya Kastamonu’yu NTV ekranlarından yayınlanan ‘Benim Şehrim Kastamonu’ programıyla bir kez daha tanıma fırsatı buldu.


Buraya kadar çok güzel ve emeği geçenleri tebrik ediyoruz. Ancak 1 saatlik programda merak konusu olan ise Kastamonu’nun en büyük ilçesi olan Tosya’ya niçin 1 dakika ayrılmaması!


İşte bu soru günlerdir Tosyalıların dilinde ve çeşitli tenkitler, sitemler, paylaşımlar ve mesajlar yapılıyor.
KASTAMONU’nun 2018 yılının Türk Dünyası Kültür Başkenti olması nedeniyle başta Kastamonu Valiliği, TÜRKSOY, Kastamonu Belediyesi, Kastamonu Üniversitesi, KATSO ve bir çok STK ile ilçe belediyelerinin desteğiyle yüze yakın sosyal, kültürel, sanatsal ve turizme yönelik etkinlikler yapıldı.
Son olarak ise NTV televizyonunda Kastamonu’nun tüm özelliklerini kapsayan yaklaşık 1 saatlik “Benim Şehrim Kastamonu” adlı programda profesyonelce tanıtımı yapıldı ve tüm dünya Kastamonu’yu NTV ekranlarından bir kez daha tanıma fırsatı buldu.
Buraya kadar çok güzel ve emeği geçenleri tebrik ediyoruz. Ancak 1 saatlik programda merak konusu olan ise Kastamonu’nun en büyük ilçesi olan Tosya’ya niçin 1 dakika ayrılmaması!
İşte bu soru günlerdir Tosyalıların dilinde ve çeşitli tenkitler, sitemler, paylaşımlar ve mesajlar yağıyor.

 

Tosya Haber37 Gazetesi olarak da kınadığımız bu olaya isterseniz halkın yorumları ile devam edelim.


Necati Abacı; “Bu belgeselin hazırlanması Kastamonu Valiliği, Kastamonu Belediyesi’nin de içinde yer aldığı komisyon tarafından kararlaştırılmış ve Kastamonu Kültür Mirası ile ilgili bütçeden karşılandığını tahmin ediyorum. Tosya ilçesi Kastamonu İlinin ilçesi değil mi? Neden Tosyalıya Tosyalıyım dediğinde sitem eder bu Kastamonulular. HAKSIZMIYIZ?
Sanayi, tarım ve el sanatları hepsinde varız. Sanayi denildiğinde adet ve çeşitte, ihracat denildiğinde adet olarak Kastamonu’ dan fazla ihracatçımız var. Ahşap kapısı, tekstili, telası, tuğlası v.s., Coğrafi işaret tescilli Tosya Pirinci. Tosya Bıçkısı ile çalışmaları başlatılan Tosya Kıstısı hiç mi bilinmiyor. Yoksa görmezden mi geliniyor?.


Ihsan Yilmaz; Bu belgeselin çekileceği aylar önce belli idi, acaba bizim yetkililerimizden bir kişi dahi olsa bu konuda bir girişim yapmış mıdır, Kültür Başkenti Kastamonu için devletin ayırdığı bütçeden yapılan çekimlerde ne güzel Kastamonu’nun lezzetleri var, Taşköprü’nün sarımsağı var Küre’nin Ersizleri var Cide’nin Giderosu var, İnebolu’nun istiklal yolu var, hepsi çok güzel dört dörtlük ama Tosya yok, dünyaca meşhur pirinci yok, tarih kokan gümeleleri yok, acaba niye yok, neden girmedi gündeme gelmedi, dün akşamdan beri bekliyorum kim sorgulayacak diye?


Tosyalıların sitemlerinde unuttuklarını da biz tamamlayalım; evet tarihi İpekyolu üzerinde, D-100 karayolunda Kastamonu’nun en büyük ilçesi olan, geçtiğimiz yıl Kastamonu’dan ihracat yapan 35 firmadan 18’ini bünyesinde barındıran, 30 ülkeye kapı ve tela ihraç eden, 7 bin bağı olan, yine kıstısıyla, kese- kuşağıyla, üzümü ve asma yaprağıyla, keşkek ve pilavıyla ünlü Tosya sahi neden yoktu?
Biz bugüne kadar Kastamonu için yapılan her işi, yatırımı, tanıtımı, hizmeti taktir eden kişileriz ve Kastamonu olmaktan da gurur duyuyoruz lakin, Tosya’yı gözardı eden, unutan, yok sayan veya umursamayan kim veya kimler? Bunun bir açıklaması olmalı ve Tosya’dan Tosyalıdan özür dilenip, müsebbipleri hakkında soruşturma açılmalıdır.

 

-Hüsnü ACAR-Tosyahaber37.com

Kaynak: Editör: İrfan Salcı
Etiketler: KASTAMONU’YU, TANITAN, TELEVİZYON, PROGRAMINDA, BÜYÜK, İHMAL!,
Yorumlar
Haber Yazılımı