Haber Detayı
25 Mayıs 2017 - Perşembe 23:56 Bu haber 1543 kez okundu
 
KASTAMONULU GENÇ MUCİTLER İÇİN YARIŞ HEYECANI BAŞLADI
MEF Okulları ve MEF Üniversitesi işbirliği ile bu yıl 26’ncısı gerçekleştirilecek olan “Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”nın açılış töreni, UNESCO-L’ORÉAL “Uluslararası Bilim Kadınları Ödülü”ne lâyık görülen ilk Türk bilim kadını Doç. Dr. Bilge Demirköz’ün katılımı ile 23 Mayıs 2017 Salı günü UNIQ İstanbul’da gerçekleştirildi.
EĞİTİM Haberi
KASTAMONULU GENÇ MUCİTLER İÇİN YARIŞ HEYECANI BAŞLADI

KASTAMONULU GENÇ MUCİTLER İÇİN YARIŞ HEYECANI BAŞLADI

MEF Okulları ve MEF Üniversitesi işbirliği ile bu yıl 26’ncısı gerçekleştirilecek olan “Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”nın açılış töreni, UNESCO-L’ORÉAL “Uluslararası Bilim Kadınları Ödülü”ne lâyık görülen ilk Türk bilim kadını Doç. Dr. Bilge Demirköz’ün katılımı ile 23 Mayıs 2017 Salı günü UNIQ İstanbul’da gerçekleştirildi.

 

Aralarında Kastamonu’dan Kastamonu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin de bulunduğu 142 finalist öğrenci fizik, kimya ve biyoloji alanlarında yarışmaya başladı. 13 farklı ülkeden lise öğrencilerinin projelerinin 25 Mayıs 2017 Perşembe gününe kadar UNIQ İstanbul’da sergileneceği yarışmada özellikle sağlık, sürdürülebilirlik, ekoloji, teknoloji ve alternatif enerji gibi farklı konu başlıkları dikkat çekiyor.

 

25.05.2017, İstanbul; MEF Eğitim Kurumları tarafından, 1991 yılından bu yana, günümüz sorunlarına bilimsel çözüm önerileri getiren tüm dünyadan lise öğrencilerini destekleyen “Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”nın 26’ncısında final heyecanı başladı. 23 Mayıs 2017 Salı günü UNIQ İstanbul’da gerçekleştirilen açılış töreninde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’deki çalışmalarıyla UNESCO-L’ORÉAL “Uluslararası Bilim Kadınları Ödülü”ne bu yıl layık görülen, ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilge Demirköz’ün gençleri motive edici ve yüreklendirici konuşması dikkat çekti.

 

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 13 farklı ülkeden 508 projenin başvuruda bulunduğu yarışmada, bilim dünyasının tanınmış isimleri tarafından gerçekleştirilen ön elemeyi başarı ile tamamlayarak finale kalmaya hak kazanan 142 lise öğrencisi, açılış töreni sonrasında üç gün boyunca birbirinden yaratıcı ve çarpıcı projelerini sunacakları standlarının başına geçtiler. Doç. Dr. Bilge Demirköz’ün yanı sıra Arıkanlı Holding Genel Koordinatörü Halil Ünlü, MEF Okulları Genel Müdürü Azmi Özkardeş ve MEF Üniversitesi Rektör Yardımıcısı Prof. Dr. Fevzi Ünal da sergi alanını ziyaret ederek öğrencilerden projeleri ile ilgili bilgi aldılar.

 

Günümüze kadar ödül alan birçok projenin Türk sanayisinde hayata geçtiği yarışmada bu yıl, doğal hibrit güç bankasından protez organ yaratımına, görme engellilerin kullanımına yönelik geliştirilen projelerden, farklı kanser türleri için ortaya konulan tedavi yöntemlerine kadar geliştirilmiş projeler dikkat çekiyor.

26 Mayıs 2017 Cuma günü son erecek olan “26. Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”nın ödül töreni ise, yine aynı tarihte, MEF Okulları Ulus Kampüsü’nde gerçekleşecek. Söz konusu ödül töreninde her dalda birincilik, ikincilik, üçüncülük ve teşvik ödülü kazanan öğrenciler ile projeyi yöneten danışman öğretmenlere para ödülü, sergiye katılan tüm öğrencilere, danışman öğretmenlere ve okul müdürlerine ise başarı belgeleri ve anı plaketleri sunulacak.

 

Önceki Yıllarda Katılımcı Öğrencilerin Yurtdışında Elde Ettiği Başarılardan Bazıları:

 

Lise öğrencileri arasında düzenlenen “MEF Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”nda en büyük ödül, projelerin sanayide hayata geçirilmesidir.

 

Bundan önceki proje yarışmalarında ödül alan projelerden bir kısmı bu şansı yakalamış olup; inşaat, kimya, tekstil, otomotiv ve gıda sektöründe hayata geçmiş bulunmaktadır.

 

Bu projelere örnek olarak aşağıdakiler gösterilebilir:

 

  • En büyük fındık işleme kuruluşlarından biri olan “Sagra” yarışmaya geçtiğimiz yıllarda katılan “Hava Basıncı ile Çalışan Sıfır Fireli Fındık Kırma” projesi;

 

  • Arıkanlı Holding, “Seydişehir Alüminyum Fabrikasi atıkları kullanılarak elde edilen depreme dayanikli tuğla yapımı” projesi;

 

  • Gaziantep Devlet Fıstık Üretim Çiftliği ise, “fıstık ağaçlarının erken ve bol meyve vermesini sağlama”ya yönelik proje.

 

Yarışmacıların başarıları sadece bunlarla da sınırlı değildir.

 

  • 1995 yili fizik birincisi olan proje, dünya çapındaki “Nobel’e İlk Adım Yarışması”nda birinci olmuş ve projeyi yapan öğrenci, Florida Teknik Üniversitesi FIT’den burs kazanmıştır.

 

  • 18. Araştırma Projeleri Yarışması’nda biyoloji ikincisi olan proje, Intel – Isef Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda plazma bilimi koalisyonu (CPS) özel ödülünü almıştır. Projeyi yapan öğrenci dünyanın en seçkin üniversitelerinden biri olan MIT’de burs kazanmıştır.

 

  • 19. Araştirma Projeleri Yarışması fizik birincisi olan proje; ISEF’te büyük ödül kategorisinde üçünçülük, I-Sweep’te enerji dalinda birincilik ve Azerbaycan’da düzenlenen 4. Inepo Euroasia’da altın madalya kazanmıştır.

 

  • 19. Araştırma Projeleri Yarışması’nda fizik ikincisi olan proje E-Biko tarafından uluslararası alanda düzenlenen yarışmada yazılım geliştirme alanında dünya ikinciliğini elde etmiştir.

 

  • 21. Araştirma Projeleri Yarışması’nda fizik jüri özel ödülü alan proje 24. Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Proje Yarışması’nda (EUCYS) Avrupa Birliği Patent Ofisi’nin “En Orjinal Proje Ödülü”ne layık görülmüştür.

 

Araştırma Projeleri Yarışması’nı düzenlemeye başladığımız tarihten itibaren geçen 26 yılda, tüm Türkiye’den 20.148 öğrenci yarışmaya katılmak için başvurmuş, sunulan 9.439 adet özgün projenin 1.731 tanesi sergilenmeye değer görülmüştür. Sergilenmeye değer görülen projelerde görev alan 3.819 öğrenci ve 2.230 danışman öğretmen, İstanbul’ da MEF Eğitim Kurumları’nın konuğu olarak ağırlanmıştır.

 

Araştırma Projeleri Yarışması, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın birçok ülkesinde de ilgi görmektedir.  Yarışmaya bu yıla kadar yurtdışından, aralarında Amerika, Almanya, Avusturya, İsviçre, Letonya, Hollanda, Bulgaristan, Romanya, İsrail, KKTC, Rusya, Azerbaycan, İtalya, Belçika, Tayland, İsveç, Litvanya, Dubai, Kanada, Afrika, Çin, Polonya, İspanya, Filipinler, Meksika gibi ülkelerin de yer aldığı toplam 54 ülke ve bu ülkelerden 1177 öğrenci, 667 proje ile katılmıştır. Bu yıl da 13 ülkeden 508 proje başvurusu gelmiş olup, bu projelerin 79 tanesi sergilenmeye değer görülmüştür.                                

Kaynak: (Haber Merkezi) - Kastamonu İlkhaber Editör:
Etiketler: KASTAMONULU, GENÇ, MUCİTLER, İÇİN, YARIŞ, HEYECANI, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı