301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
10 Kasım 2017 - Cuma 10:59
 
Kemik Suyunun Faydaları ve Kemik Suyu Yapımı
Kemik Suyunun Faydaları ve Kemik Suyu Yapımı
MUTFAK Haberi
Kemik Suyunun Faydaları ve Kemik Suyu Yapımı

 

Kemik Suyu ve Kemik Suyunun Faydaları

Kemik Suyu ve Kemik Suyunun Faydaları

Kemik Suyu Nedir? 

Kemik suyu binlerce yıllık tarihimizde yeri olan, vücut için gerekli pek çok bileşiği ihtiva eden bir besindir. Günümüzde unutulan, hazır besin sektörünü içinde kaybolan ananevi bir üründür. Özellikle ebeveynlerin, çocuklarının sağlığını korumaları için mutlaka ama mutlaka evlerinden eksik etmemesi gereken, oldukça ucuz ancak değeri para ile ölçülemeyecek bir sağlık hazinesidir.

Amerika’da artık kemik suyu satan bar tarzı işletmeler var ve bu işletmelerde kupa kupa kemik suyu içilmektedir. Maalesef ülkemizde ise bu güzellik unutulmuş yerini fabrikasyon et bulyonlarına bırakmıştır. Oysa hazır satılan et bulyonları 100 kemik suyundan yapılmamaktadır.

İşi bilimsel yönü ile ele alalım? İnsanların bütün dokularını bir arada tutan hayati bir protein bulunmaktadır. Bu proteinin adı kolajendir. Günümüzde sık görülen pek çok romatizmal rahatsızlığın, eklem iltihaplanmasının, doku yırtılmalarının, erken yaşlanmanın, cilt kırışıklarının ve daha pek çok sorunun altında yatan etki kolajen proteinin yeteri düzeyde var olmamasıdır. Hatta bazı uzmanlarca, kanser hastalıklarının en önemli nedenlerinden birinin dokularda meydana gelen bozulmalar olduğu ve bu bozulmaların bir şekilde kolajen ile ilintili olduğu yönünde.

Hele ki beslenme sistemimizin çarpıklığı göz önüne alınırsa, yıkım sadece kolajen yönü ile değerlendirilmemeli, pek çok yönden ele alınmalıdır.

Son yıllarda bazı uzmanların neden; paça çorbası, kemik iliği, kemik suyu gibi besinlerin tüketilmesi gerektiği yönündeki görüşleri anlaşılıyor. Peki Kemik Suyunun Faydaları Neler?

Kemik Suyunun Faydaları

*Kemik suyunun faydaları arasında hiç şüphesiz, ameliyat sonrasında veya yaralanmalarda meydana gelen doku kayıplarının iyileşmesine sayılıyor. Kemik suyu, iyileşme süresini inanılmaz derecede kısaltıyor.

*Kemik suyu içerisinde pek çok protein bulunur. Bu yapı adeta çok pahalı bir krem kadar cilde faydalıdır. Cilt dokusunun kendisini yenilemesini, dokuları sıklaştırmasını, parlak ve canlı bir görünüm kazanmasını sağlar.

*Özellikle gelişme çağında olan çocuklar için gereken pek çok mineral (kalsiyum, fosfor gibi) kemik suyu içinde mevcuttur. Fastfood, şekerli içecekler, aşırı karbonhidrat yüklenmesi çocukların gelişiminde gözle fark edilmese bile ileri ki yaşantılarında pek çok hastalığa yatkın olmalarına sebep olmaktadır. Bunun en basit örneği; kanser, depresyon, eklem hastalıkları, erken yaşlanma, kemik bozulması ( kamburluk, kemik erimesi gibi ) vs.

* Yukarıda bahsettiğimiz gibi kemik suyunun faydaları arasında eklem sorunlarından, selülite kadar, cilt kırışıklıklarından, sarkmalara kadar fayda sağlamaktadır. Eklem iltihaplanmalarına karşı bu etkisi içeriğinde bulunana glukozamin bileşiği ve kolajen sayesindedir.

* Günümüzde alerjik hastalıklar adeta çılgınca yayılıyor. Nedeni ise çok basit yediğimiz besinler ve soluduğumuz kirli hava ile vücudumuzda at koşturan serbest radikaller, aşırı histamin salgılanması vs. Bu durum nedeniyle bağışıklık sistemimiz ne yapacağını şaşırıyor ve bazen buna anlamsız tepkiler verebiliyor. Kemik suyu ve diğer pek çok doğal besin bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Kemik suyunun faydaları arasında, kasları güçlendirmesi de var. İçeriğinde bulunan glisin isimli bir madde kas yıkımına engel oluyor, beyin sağlığına olumlu etki ederek hafızanın güçlenmesini sağlıyor. Beynin vücudun en yağlı organı olduğu düşünülürse ve bu yağların meşei ile hayvansal dokularda özellikle kemik iliği, kelle ve paça gibi ürünlerde bulunan yağımsı doku parçacıkları tamamen beynin ihtiyaç duyduğu malzemelerden oluşuyor.

Bağırsak Sorunlarına Karşı Kemik Suyunun Faydaları 

* Bağırsak sendromlarına karşı oldukça faydalı olduğu tecrübe edilmiştir. Geçirgen bağırsak sendromuna karşı en çok tavsiye edilen besindir. Kemik suyunun faydaları‘nın  nedeni bazı uzmanlarca şöyle açıklanıyor. Kemik yapısı içinde bulunan ve su ile jelatine dönüşen protein yapısı, bağırsakta meydana gelen ve istenmeyen geçirgenliğe neden olan delikleri doğal yollarla kapatıyor ve vücudun bu bölgeyi tamir etmesi için gereken dokunun temininde işe yarıyor.

Kemik suyu için bazı uzmanlar kalori ve kolesterol uyarısı yapabilirler. Bu konu da haklılık payları vardır. Bu nedenle her ne yersek yiyelim öncelikle sağlıklı-ölçülü beslenmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Kemik suyu tüketirken bol limon ile tüketilmesi, proteinlerin emilimi için daha faydalı olacaktır. Her zaman söylediğimi gibi, eğer işlenmiş gıdalar, kola, şekerli içecekler, sağlıksız yağlarla beslenirsek, üzerine tüketeceğimiz en faydalı gıdalar dahi vücut için bir yüke dönüşecektir.

☆☆☆

Kemik Suyu Yapımı Hakkında Bilgi

Kemik Suyu Yapımı Hakkında Bilgi

Evde Kemik Suyu Yapımı? Bulyon Nasıl Yapılır?

Kemik ve eklem rahatsızlıklarına iyi gelen; yara, kırık ve çıkıkların daha iyileşmesini sağlayan, cilt dokularını sıklaştıran, beyni güçlendiren ve daha sayamayacağımız pek çok faydası olan kemik suyu yapımı hakkında bilgi vereceğiz. Dilerseniz kemik suyunu sevdiğiniz sebzelerle yada baharatlarla da hazırlayıp renkli bulyonlar da hazırlayabilirsiniz. Kemik suyu yapılışı için havuç, adaçayı, defne, kekik, zerdeçal, pırasa, soğan, sarımsak gibi besin maddelerini kullanabilirsiniz yada sade olarak yapabilirsiniz. Pişirme süresi küçükbaş hayvanlar için ortalama 2-3 saat, büyükbaş hayvanlar için ise ortalama 3,5-4,5  saattir. Bu süreler kaynama başladıktan sonra hesap edilmesi gereken sürelerdir.  Ancak bu sürelerden daha fazlada kaynatma mümkün olabilir. Kemik içindeki tüm içeriğin çıkması isteniyorsa bu süre kısık ateşte olmak şartı ile biraz arttırılır. Düdüklü tencerede de kemik suyu yapımı mümkündür ancak bize gelen yorumlarda düdüklü tencerede kemik suyu yapımı pek önerilmemiştir.

 

Gelelim kemik suyu tarifi‘ne…

Kemik Suyu Nasıl Yapılır?

Kemik Suyu Tarifi için Malzemeler 

Kasaptan alınan ayak veya kaburga kemikleri ile her tür ilikli kemik olabilir.

Bir miktar tuz

Yeteri kadar su

 

Kemik Suyu Yapımı

Kemikleri kasaptan alırken doğratmakta fayda var. Genel şart değildir ama 30 dakika kadar su içinde dinlendirilir ardından çıkartılır ve yıkanır.Yeteri büyüklükte bir tencere içine alınır üzerini iki parmak aşacak kadar su eklenir ve normal ateşte kanamaya bırakılır. Kaynama başladıktan sonra ise kısık ateşte kaynatmaya devam edilir. Kemiklerin içinde bulunan ilikler kendini salıp bırakana kadar devam edilir. Eğer yoğunluk fazla olmuşsa bir miktar kemik suyu alınır, süzülür ve bir kaba konur. İlk kemik suyu artık hazır. Eksilen miktar kadar su konup işleme devam edilebilir. Eğer köpüklenme olursa köpükler mutlaka alınmalıdır. Kemikler içeriğini iyice suya verdikten sonra ocağın altı kapatılır, kemikler alınır ve atılır, mümkünse kalan karışım blenderdan geçirilir ve homojen bir görünüm verilebilir. Bu şekilde kaplara bölünüp buzluğa kaldırılır ve kemik suyu bulyonlar hazır hale gelir.

Dipnot: Kemikler kaynama esnasında çıkartılıp, kemik ilikleri bir kaşık yardımıyla çıkartılıp, tekrar kemiklerle birlikte tencereye atılabilir. Bu daha çok ve yoğun kemik suyu elde edilmesini sağlayabilir.

1organik.com

Kastamonur.com

Kaynak: Editör: İrfan Salcı
Etiketler: Kemik, Suyunun, Faydaları, ve, Kemik, Suyu, Yapımı,
Yorumlar
Haber Yazılımı