Haber Detayı
05 Nisan 2017 - Çarşamba 11:59 Bu haber 518 kez okundu
 
MEMUR VE EMEKLİLER İÇİN EK ZAM İSTİYORUZ
TÜRK BÜRO-SEN KASTAMONU ALİ İHSAN BAYRAM’IN YAZILI BASIN AÇIKLAMASI
YAŞAM Haberi
MEMUR VE EMEKLİLER İÇİN EK ZAM İSTİYORUZ

 

TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre Mart ayı enflasyonunu geçen aya göre 1.02 artarak, 4,34 olarak gerçekleşti.

Hükümet ile yetkili ama etkisiz konfederasyonun imzaladığı toplu sözleşmeye göre memurlar ve memur emeklileri 2017 yılının ilk 6 ayında 3 zam alacak.

TÜİK’in açıkladığı Mart ayı enflasyon rakamı memurun 6 ay boyunca alacağı 3 zammı eritti. Enflasyon şimdiden 4,34’e çıktı. Bu durumda memurların 6 ay için almış olduğu 3 zam eridi. Şubat ayı enflasyonunun da beklenenin üstünde çıkmasıyla memurlar 3. aydan itibaren kesesinden yemeye başlamıştı.

HÜKÜMETİN ENFLASYON HESABI 2. AYDA ŞAŞTI

Kamuda çalışan 3 milyona yakın memur ile 2 milyona yakın memur emeklisi, hükümetin tutmayan enflasyon hesapları nedeniyle ekonomik kayba uğrayarak, enflasyon mağduru olmaktadır.

Bilindiği üzere, Memur-Sen’in 2016-2017 yılı toplu sözleşmesinde yaptığı enflasyon oyunu sebebiyle, memurlar 2016 yılında 1.8 enflasyon kaybına uğramıştı. En düşük memur maaşında ortalama aylık kayıp sosyal yardımlar hariç 37 TL, ortalama memur maaşındaki kayıp ise aylık sosyal yardımlar hariç 43 TL civarında gerçekleşmişti.

Anlaşılan o ki, hükümetin daha 3. Aydan şaşan enflasyon hesabı ile memurlar 2017 yılını da büyük zararla kapatacak, enflasyon karşısında ezilmeye devam edecektir. Ayrıca, memurlarımızın büyük bir bölümü de Mart ayı itibariyle 15’lik vergi diliminden, 20’lik vergi dilimine girmiştir.

EK ZAM TALEP EDİYORUZ

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Büro-Sen olarak, memurları ve memur emeklilerini yıllardır enflasyona ezdiren hükümeti kınıyoruz. Hükümetin yanlış enflasyon hesaplamaları, ülkemizin içinden geçtiği zor koşullar ve artan döviz; memur ve memur emeklilerinin belini bükmüştür.

Hükümeti, “memuru enflasyona ezdirmeyiz” sözünü tutmaya, memurların ve memur emeklilerinin mali haklarında iyileştirme yapmaya, enflasyon kaybının telafisi için acilen ek zam yapmaya davet ediyoruz.

Kaynak: (Haber Merkezi) - Kastamonu İlkhaber Editör:
Etiketler: MEMUR, VE, EMEKLİLER, İÇİN, EK, ZAM, İSTİYORUZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı