Haber Detayı
07 Nisan 2017 - Cuma 14:44 Bu haber 545 kez okundu
 
Nasrullah Meydanı'ndan Suriye'ye Dua ve Destek
Nasrullah Meydanı'ndan Suriye'ye Dua ve Destek
YAŞAM Haberi
Nasrullah Meydanı'ndan Suriye'ye Dua ve Destek

IHH İnsani Yardım Vakfı Kastamonu Şubesi, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, halkımız ve Kastamonu da yasayan bir grup Suriyeli ile, Nasrullah Kadı Camîi önünde Suriye'de yasanan zulüm ve vahsete karşı bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklaması esnasında meydanda bulunan Suriyeli çocuklar dikkat çekti.

Ülkelerinde yaşanan vahşetten kurtulabilen çocuklar, vatanlarında yaşam mücadelesi veren kardeşleri icin pankart açtı dualar etti.

IHH Kastamonu Şube Başkanı Mücahit DAĞDELENOĞLU'nun konuşmasından sonra, emekli ilahiyatçı Sabri Bayındırlı'nın duasıyla toplantı son buldu.

Mücahit Dagdelenoglu'nun açıklaması şöyle;

"Suriye’de  7 yıldır devam eden iç savaşta  zalim Esed rejimi ve destekçileri katliam ve saldırılarına yenilerini eklemeye  devam ediyor. 7 yıl içerisinde Suriye’de zalim rejim ve destekçileri en az 450  bin kişinin ölmesine ve birleşmiş millet verilerine göre 6,1 milyon kişinin topraklarından göç etmesine neden olmuştur. Son olarak  İdlib’in Han Şeyhun beldesine düzenlenen  kimyasal silah saldırısında çoğunluğunu  çocukların oluşturduğu 100’den fazla sivil ölmüş yine çoğu çocuk 500 sivil yaralanmıştır.  
Ardından yaralıların tedavi edildiği Rahma Hastanesi ve yine yaralılara müdahale eden sivil savunma merkezlerine 5 defa saldırıda bulunulmuştur. Yine İdlip’de Maret Numan bölgesinde hastane vurulmuş , tedavi gören onlarca sivil yaralanmış , hastane kullanılamaz hale getirilmiştir.  

Şamda kuşatma altında bulunan Doğu Guta, Kabun mahallesinde çok sayıda hava saldırısı olmuş,  

Duma’da ise engelli  sağlık merkezi vurulmuş, Hama’da birçok noktaya aynı anda hava saldırıları düzenlenmiş, İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından desteklenen ekmek fırını dahi vurulmuştur.  

Bu görüntüler ilk değildir. Maalesef Dünya devletlerinin şu anki tutumlarına bakılırsa son da olmayacaktır. Obama döneminde kırmızı çizgi ilan edilen kimyasal silah saldırısı 2013 yılında gerçekleştirilmiş ancak ne kırmızı çizgi kalmış ne de zulme engel olunmuştur. Trumbın yönettiği ABD tarafından bu gece birkaç Rejim gücüne ait noktanın vurulması ise ancak Trumbın iç siyasette yaşadığı sorunları bastırmak için göstermelik bir müdahaledir. Zira batı bu güne kadar kendi menfaatlerine hizmet etmeyen hiçbir hayırlı işte bulunmamıştır.  

Dünya  devletlerinin oynadığı barış tiyatrosunun kurbanı maalesef  her  seferinde  Suriyeli masum siviller , kadınlar ve çocuklar oluyor.  

Halep işgalinden sonra Batı ve ABD adeta tüm Suriye muhalefetini terör örgütü olarak kabul etmeye başlamıştır.  PKK /PYD gibi terör örgütlerini ise özgürlük savaşçısı ve terörle mücadelede müttefik olarak kabul etmekte ve karadan havaya füzeler dahil olmak üzere her türlü ağır silahlarla bu terör örgütlerini donatmaya hız  vermiştir.  

Türkiye’nin Daeş ve PYD/PKK  terör örgütlerine karşı mücadelesinde ise ABD-RUS ittifakı ve onlara eklemlenen meshepçi  çetelerin Türkiye’ye karşı ittifak oluşturduklarını görmekteyiz.  

Cenevre’den başlayan güya “Barış görüşmeleri “, müzakereci devletler ve yetkililerin tatil yapmalarından başka bir işe yaramamıştır.  

Aynı şekilde büyük umut olarak sunulan Astana Barış Görüşmeleri’nde de Türkiye ve Tükiye kamuoyunun oyalanmaya çalışıldığı, “İç gündemin yoğunluğundan” ise medyada Suriye’de yaşanan katliamlara yer verilmediğine de  üzülerek şahit olmaktayız.  

Türkiye’nin tüm iyi niyetli çabalarına, barış görüşmelerinin yürümesi için gösterdiği samimi ve yoğun çalışmalara rağmen Suriye’de barış için bir yol alınamamaktadır. Dünya devletleri  bu gayretli barış çalışmalarını adeta sabote etmektedir.  
Buradan tüm kamu oyunun yapılan tüm zulümlerde olduğu gibi bu zulümde de Suriyeli mazlum kardeşlerimizin yanında bulunmaya davet ediyoruz.  

Kaynak: (Haber Merkezi) - Kastamonu İlkhaber Editör:
Etiketler: Nasrullah, Meydanı'ndan, Suriye'ye, Dua, ve, Destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı