Haber Detayı
21 Aralık 2018 - Cuma 03:35
 
Şehrin inanç noktası Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli, tez konusu oldu
Kastamonu Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu, AB Valilik Proje ve Koordinasyon Merkezi Genel Koordinatörü ve Proje Uzmanı Şenol Karabaltaoğlu, Kastamonu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı’nda Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof.Dr. Kutay Oktay danışmanlığında tez hazırladı.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Şehrin inanç noktası Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli, tez konusu oldu

 

Kastamonu Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu, AB Valilik Proje ve Koordinasyon Merkezi Genel Koordinatörü ve Proje Uzmanı Şenol Karabaltaoğlu, Kastamonu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı’nda  Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof.Dr. Kutay Oktay danışmanlığında hazırladığı tezi “İnanç Turizmi Destinasyonu: Kastamonu Hz. Pir  Şeyh Şaban-ı Veli Örneği” çalışması için bir odak grup görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede Kastamonu’da turizm alanında çeşitli çalışmalar yürüten kurumların ilgilileri bir araya geldi. Yaklaşık iki buçuk saat süren görüşmede; Hz.Pir’in katılımcılarda yarattığı etki, turizm içerisindeki sistematik hareketi ve şehirde yürütülen bütünleşik turizm çalışmasındaki yeri katılımcılara soruldu ve cevaplar kayıt altına alındı.

Tüm katılımcılara teşekkür eden Şenol Karabaltaoğlu Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli ile ilgili olarak şu değerlendirmelerde bulundu: “Kastamonu denince ilk akla, şehrin manevi bekçisi, Anadolu’nun Türk-İslam Kültürü ile yoğrulmasının baş mimarlarından Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli gelir. Kastamonu’yu ziyarete gelenler oraya uğramadan gitmezler. Sünnet olacak olan çocuklar, düğünü olacak olan gençler hep oraya gider ya da götürülür. Hz. Pir aracılığıyla Yüce Yaradan’a dua edilir. Hz.Pir Şeyh Şaban-ı Veli, İnanç Turizmi noktasında da Kastamonu’yu üst sıralara taşıyan bir hareketliliğin de merkezidir. Gayet samimi bir ortamda gerçekleştirilen ve objektif değerlendirmelerin yapıldığı görüşmenin analizi tezimin sonuç ve öneriler kısmında değerlendirilecek.”  

Kaynak: (Haber Merkezi) - Kastamonu İlkhaber Editör: İrfan Salcı
Etiketler: Şehrin, inanç, noktası, Hz., Pir, Şeyh, Şaban-ı, Veli,, tez, konusu, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı