Haber Detayı
09 Mart 2018 - Cuma 22:36
 
SİZ KADINLAR BAŞIMIZIN TACISINIZ
8 MART Kadınlar günü KAS-DER’ de coşkuyla kutlandı. Kas-Der Genel Başkanı Orhan Gümüş;
GÜNDEM Haberi
 SİZ KADINLAR BAŞIMIZIN TACISINIZ

 

 


“ SİZ KADINLAR BAŞIMIZIN TACISINIZ”


 “derneklerinize  sahip çıkın,üye olun,dernek faaliyetlerine katılın ki, birken bin,binlerken on binler,yüz binler olalım, bu  güç ve enerjinin sizlerde olduğunu görüyorum. Şerife bacıların torunları olarak sizlerle gurur duyuyoruz, siz kadınlar, başımızın tacısınız “

Kastamonulular dayanışma Derneği (KAS-DER) Genel Merkezi Kadın Kolları Başkanlığı tarafından hazırlanan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar etkinliğinde düzenlenen anma programı  yoğun ilgi gördü.


KAS-DER Genel merkezinde düzenlenen  programa,  KAS-DER Genel Başkanı Orhan Gümüş, kadın kollarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Av.Özlem Bulgu, Kadın Kolları Başkanı Av.Nüket Aydın,eski  KAS-DER Kadın Kolları Başkanı Feriha Kuz, İlçe KAS-DER   Kadın Kolları Başkanları ile Dünya Yaşlanma Konseyi Başkanı  Dr. Kemal Aydın katıldı.


Saygı Duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından başlayan programda     panelistler  söz aldılar. 


 8 Mart Emekçi Kadınları  anma etkinliği programının sunuculuğu    Hamide Tarhan Ertaş yaptı .Başarılı sunumunu şiirlerle de süsleyen Ertaş, sunumuyla  geceye damgasını vurdu. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınları anma   amaçlı düzenlenen panelde  ilk sözü kadın kollarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Av.Özlem Bulgu  aldı. Bulgu konuşmasında KAS-DER’de Kadın kolları yapılanmaları hakkında bilgiler aktardı. KAS-DER Kadın  Kolları Başkanı Av. Nüket Aydın’da Kadın hakları ve ihlali konusunda bilgiler verdi.Tükoder Yönetim Kurulu üyesi  Kadın Kolları Başkan vekili Nefise Nalbantoğlu yaptığı konuşmasında,tüketirken tükenmeyelim, kadınlara alış veriş tüyoları ve tüketici konusunda önemli  bilgiler aktardı. Profesyonel  Yaşam koçu Özlem Özen, kadının yaşamdaki mutluluk tüyoları  ve  sağlıklı ve mutlu yaşam için dikkat etmesi gereken hususlar hakkında bilgiler verirken, Yüksek Gıda Mühendisi Türkan Kebeci de gıda tüketimi ve temizlik ürünleri ve hijyen konusunda önemli bilgiler aktardı. Sunucu ve Moderatör sigortacı Hamide Tarhan Ertaş’ ta hanımlara tasarrufla ilgili özel tecrübeleri ve tüyoları anlattı. Mali Müşavir Arzu Yüksel, girişimci kadınlarımızın  devlet desteklerinden KOSGEB nasıl yararlanmaları  ile ilgili görüş ve önerilerde bulundu. Ev hanımı KASDER Kadın kolları üyesi E.S nin, hayat hikayesi ve hayatındaki  çocuk yaşta yaşadığı, kadına yönelik aile içi şiddet hikayesi başta Genel Başkan Orhan Gümüş ve etkinliğe katılan kadınları göz yaşına boğdu. Adeta  dizi filmlere  konu  olabilecek ibretlik hayat öyküsü  tüm  konukları  göz yaşına boğdu.


Duydukları karşısında şaşkınlığını ve göz yaşlarını gizleyemeyen KASDER Genel Başkanı Orhan Gümüş konuşmasında;


 Kadınlara öneride bulunarak “ İbret verici olayı  hepimiz göz yaşları içerisinde dinledik hepimiz şoktayız. Siz kadınlarımıza önerimiz, şiddete uğrayan kadınlarımız, “kocamdır ne yapsa yeridir” demeyin. Lütfen tepkinizi verin, sessiz kalmayın sesinizi çıkartın. Siz destanlar yazmış Halime Çavuş’un,Şerife Bacı’nın,Huma hatunların  torunlarısınız. Asaletinize göre yaşayın ve davranın  ki, o yanlışlıkları bir kez daha tekrar  size karşı yapmasınlar.  Siz sustukça bu olayların ardı arkası kesilmez lütfen artık uyanın. 


 Her kadınımız ekonomik özgürlüğünü mutlaka  kazanmalı.  KAS-DER ailesi olarak  bu konuda öncülük yapacağımız   beceri kurslarına katılmalısınız, alacağınız devlet teşvikli   desteklerle yeni iş kurma imkanlarından yararlanarak  sizde aile ekonominize katkı bulunabilirsini.Bu konuda derneğimizin kapısı bu faaliyetlere her daim açıktır. Dernekler bizim şahsımızın değil sizlerin.Derneklerinize  sahip çıkın,üye olun,dernek faaliyetlerine katılın birken bin,binlerken on binler,yüz binler olalım.Bu  güç ve enerjinin sizlerde olduğunu görüyorum. Şerife bacıların torunları olarak  sesiniz gür çıkmalı diyen Başkan Gümüş , kadınlar tarafından ayakta alkışlandı.


 Erkek panelist konuk olarak en son söz alan Dünya Yaşlanma Konseyi Başkanı Dr. Kemal Aydın’nın;

Şerife bacının torunlarını,  1 tl’lik sembolik miktar ile  dünyaya örnek teşkil edebilecek Geriatri Yaşlılık merkezini kurmak için” seninde bir tuğlan olsun”  kampanyası yapma çağrısı ve önerisinde bulundu.
Gelen konuk bayanlara Kadın kolları tarafından hazırlanan ikramların yanı sıra karanfiller verilirken, günün anısına çekilen hatıra fotoğrafının ardından etkinlik sona erdi.  
ABDÜLKADİR AKIN
 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Kastamonu İlkhaber Editör: İrfan Salcı
Etiketler: , SİZ, KADINLAR, BAŞIMIZIN, TACISINIZ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
 SİZ KADINLAR BAŞIMIZIN TACISINIZ
 SİZ KADINLAR BAŞIMIZIN TACISINIZ
 SİZ KADINLAR BAŞIMIZIN TACISINIZ
 SİZ KADINLAR BAŞIMIZIN TACISINIZ
 SİZ KADINLAR BAŞIMIZIN TACISINIZ
 SİZ KADINLAR BAŞIMIZIN TACISINIZ
Yorumlar
Haber Yazılımı