Haber Detayı
24 Aralık 2018 - Pazartesi 15:09
 
Soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi, 'Aktarlar'
Soğuk kış günlerinde insanlar hastalıklardan korunmak için aktarları ve şifalı bitkileri tercih etmekte. Bu kapsamda biz de Kastamonu Yılanlı Camii yanında bulunan Derman Aktar ve Şifa evini ziyarete ederek, soğuklarda hastalıklardan korunmak için neler yapılması gerektiğini sorduk.
SAĞLIK Haberi
Soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi, 'Aktarlar'

 

Derman Şifaevi işletmecisi ve Lokman Aktar firmasının Kastamonu'da kii tek satış temsilcisi Serdal Altay, içinde bulunduğumuz kış aylarında yaygın olan grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı tıbbi destek alınabileceği gibi, bitkisel tedavilerin yerininde  çok önemli olduğunu belirtti.


Altay; "Özellikle kış aylarında nükseden hastalıkları ancak vucudumuzu tam olarak hazırlarsak daha kolay atlatmamız, hatta hiç yakalanmamamız mümkündür. Bunların başlıcaları halk arasında kış çayları diye tabir ettigimiz, Ihlamur, Adaçayı, Ekinezya, Hibuskus, Gülhatmi, Nane Limondur.


Bu bitkileri çay olarak tüketmenin yanı sıra öğütülüp toz haline getirilen, özellikle Zencefil, Zerdeçal, Havlıcan, Çörekotu bitkilerini hakiki çicek yada kestane balı, yada pekmez ile karıştırarak macun kıvamındada tüketildiginde yine aynı etkiyi göstereceğini belirterek, son olarakta özellikle hakiki Kastamonu Salepininde vucud direnci ve diğer etkileri bakımından sıklıkla içilmesini tavsiye ediyorum" dedi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: İrfan Salcı
Etiketler: Soğuk, kış, günlerinin, vazgeçilmezi,, 'Aktarlar',
Yorumlar
Haber Yazılımı