301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
26 Mayıs 2018 - Cumartesi 23:34
 
Türk Ocağı’nda Kastamonu Halkevi Anlatıldı
Türk Ocağı’nda Kastamonu Halkevi Anlatıldı
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Türk Ocağı’nda Kastamonu Halkevi Anlatıldı

 

Türk Ocakları Kastamonu Şubesi’nde “Kastamonu Halkevi 1932-1951” başlıklı program düzenlendi. Konuşmacı, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. İsmet Türkmen’di. Türkmen, Türkiye Cumhuriyeti döneminde 1923-1931 yılları arasında Türk Ocakları ülke genelinde eğitim ve kültür faaliyetlerini yürütmede öncü bir kuruluş olduğunu ifade ederek Türk Ocaklarından Halkevlerine geçiş süreci hakkında bilgiler verdi. Daha sonra Türk Ocakları tecrübesinden faydalanılarak yeni bir kuruluş oluşturma arayışına gidildiği ve bu amaçla başlangıçta ülke genelinde 14 olan Halkevi açıldığını belirterek şunları söyledi:

 

“Halkevleri ilk olarak 19 Şubat 1932 tarihinde kurulmuştur. Kastamonu Halkevi ise bu tarihten dört ay kadar sonra 24 Haziran 1932 tarihinde hizmete açılmıştır. 26 Şubat 1934 günü Halkevi şubelerinin seçimi yapılmış ilk yönetim kurulu; Emin Bey, Yusuf Ziya Bey, İzzet Bey, Nahit Bey, Şinasi Bey, Hüseyin Bey ve Kemal Beyden oluşmaktaydı. Kastamonu Halkevinin 1934 yılı şube ve görev dağılımı şu isimlerden oluşmaktaydı: Tarih Dil Edebiyat Şubesi: Emekli Öğretmen Arif Bey, Şinasi Bey, İrfan Bey, Hüsnü Bey, Talat Bey. Güzel Sanatlar Şubesi: Mehmet Bey, Nahit Bey, Münir Bey, Emrullah Beyi Halit Bey. Temsil Şubesi: Mustafa Bey, Hüseyin Bey, Muhittin Bey, Şevket Bey, Kemal Bey. Spor Şubesi: Hüsnü Bey, Kemal Bey, Mustafa Bey, Nadir Bey, Sami Bey. İçtimai Yardım Şubesi: Salim Bey, İzzet Bey, Şükrü Bey, Muharrem Bey. Kütüphane Şubesi: Abdullah Bey, Yusuf Ziya Bey, Faik Bey. Köycüler Şubesi: Enver Bey, Emin Bey, şükrü Bey, Mahir Bey, Ahmet Bey. Halkevleri, Türkiye Cumhuriyeti tarihi içerisinde bir dönem önemli işlev üstlenmiş olan temel kültürel kuruluşlardan birisidir. Cumhuriyet hükümetinin halka inme halka yönelmesi çerçevesinde Halkevleri, kültür politikalarının uygulayıcısı ve CHP’nin kültür kuruluşu olması yanında Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı halk eğitimi deneyimlerinden birisi olmuştur.”

 

“Kastamonu Halkevinin temel gayesi halka cumhuriyetin ideolojisini anlatmak, halk üzerinde milli kimlik ve şuur oluşturabilmekti.  Bu amaçla Kastamonu il merkezi dışında ilçelerde de teşkilatlanmaya gidilmiştir. Kastamonu ilçelerinde İnebolu, Tosya, Taşköprü, Devrekani, Daday, Cide, Araç ve Abana ilçelerinde halkevleri şubeleri bulunmaktaydı.”

 

“Halkevleri kapatıldığı güne kadar gönüllü kültür ve eğitim faaliyetlerinin düzenleyicisi konumunda olmuştur. Ayrıca geniş örgütlenmesi ile köylere kadar yayılma imkânı bulmuştur. Okuma yazma, mesleki eğitim, resim gibi sanat alanlarında eğitim faaliyetleri, spor alanında etkinlikler tarih ve kültürel çalışmalar, folklor araştırmaları hep Halkevinin ilgi alanları içerisindeydi. Kurduğu şubeler yoluyla bu faaliyetleri sistemli bir biçimde yürütmeyi başarabilmiş Türkiye’nin modernleşme tarihinde yerini almıştır.”

 

Türkmen, Kastamonu Halkevi tarafından Ilgas isimli bir dergi yayınlandığını, dergide İrfan Alıcıoğlu, Cemal Gökeç, Osman Faruk Verim, V. Mahir Kocatürk, M. Ali Ertekin, Dr. Şükrü Şenozan, Talat Mümtaz Yaman, Osman Nuri Verim, M. Cahit Tuncel ve Gültekin Tümkor gibi isimlerin yazılar yazdığını söyledi. Ayrıca 1935-1946 yılları arasında tarih, kültür, edebiyat alanlarında eserlerin de basıldığını, İhsan Ozanoğu, Talat Mümtaz Yaman ve M. Nasuh Güngör’ün kitaplarının yayınlandığını söyledi.

 

Doç. Dr. İsmet Türkmen, konuşmasında; “1946 yılından veya çok partili hayata tekrar geçişten itibaren Halkevleri işlevinin ve etkinlik alanının sınırlanmaya başladığı görülmektedir. Halkevlerinin çalışmaları muhalefet tarafından gereksiz bulunmuş ve işlevi önemsiz olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. Tabi bu durumda Halkevleri teşkilatının CHP ile iç içe olmasının etkisi de büyüktür. CHP’nin bir yan kuruluşu ve siyasi örgütlenmesinin bir parçası olarak değerlendirilmiştir. Halkevlerinin 1951 yılında kapatılmasıyla Kastamonu’nun kültürel bakımdan önemli bir dayanağını kaybettiğini söyleyebiliriz” dedi.

 

Program sonunda Dr. Mustafa Eski Doç. Dr. İsmet Türkmen’e katılım ve teşekkür belgesi takdim etti, Kastamonu Şube Başkanı Prof. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz tarafından da günün anısına Türk Ocağı’nın sembolü “Bozkurt Anı Heykeli” takdim edildi. Ayrıca Doç. Dr. İsmet Türkmen, “Kastamonu Halkevi ve Türkiye’nin Modernleşme Sürecine Katkıları (1932-1951)” adlı Berikan Yayınevi tarafından yayınlanan kitabını toplantıya katılan bütün katılımcılılara hediye ederek imzaladı.

 

Türk Ocakları Derneği

Kastamonu Şube Başkanlığı

Basın, İletişim ve Halkla İlişkiler Birimi

Kaynak: (Haber Merkezi) - Kastamonu İlkhaber Editör: İrfan Salcı
Etiketler: Türk, Ocağı’nda, Kastamonu, Halkevi, Anlatıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı