Haber Detayı
28 Kasım 2017 - Salı 14:41
 
Türkiye Müzisyenler ve Sanatçılar Federasyonu Kastamonu İl Başkanlığına Küre’li genç sanatçı ve bestekar Turgay Özçelik atandı.
Türkiye Müzisyenler ve Sanatçılar Federasyonu Kastamonu İl Başkanlığına Küre’li genç sanatçı ve bestekar Turgay Özçelik atandı.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Türkiye Müzisyenler ve Sanatçılar Federasyonu Kastamonu İl Başkanlığına Küre’li genç sanatçı ve bestekar Turgay Özçelik atandı.

 

Türkiye Müzisyenler ve Sanatçılar Federasyonu (MÜZSAN) Kastamonu İl Başkanı Turgay Özçelik, sanatçılara 1774 Sayılı Kanun ile kimlik bildirme zorunluluğu getirildiğini bildirerek meslektaşlarını uyardı.

Başkan Özçelik, Şubat 2017'de MÜZSAN sayesinde yerel sanatçılara SGK'dan emekli olma imkanı sağlandığını belirterek, bütün şehirlerimizde  temsilciklerin açılacağını ve şu ana kadar 81 ilin yarısından fazlasında bulunduğu, federasyon çatısı altında beş bine yakın sanatçının kayıtlı olduğunu söyledi. Özçelik, "Müzisyen ve sanatçı arkadaşlarımız bizden önceki nesil üstatlarımız emekli olmadan hiçbir sosyal güvencesi olmadan vefat etti. Bizde sonumuz onlar gibi olmasın diye çalışma başlattık. Şuan Federasyonumuza kayıtlı olan sanatçılarımızın kimliklerini aldığı tarih itibariyle sigortaları hemen başlamaktadır. Yurt dışında rahatlıkla programlarına gidip gelmektedir" dedi.

MÜZSAN Kastamonu İl Başkanı Turgay ÖZÇELİK sanatçılara 1774 Sayılı Kanun ile sanatçılara kimlik bildirme zorunluluğu getirildiğini hatırlatarak, "Sanatçı kimliği olmayan bir arkadaşımız mesleği icra edemeyecek, sanatçı kimliğini aldığı zaman kimliğin çalışma izin belgesi yerine geçtiğini hatırlatmakta fayda var. Artık bir esnafın vergi levhası olduğu gibi bu mesleği icra eden figüranından tutun sinema sanatçısı, tasavvuf müziği, ilahı sanatçıları, davul zurna ekipleri sanat adını kapsayan tüm dallarda faaliyet gösteren arkadaşlarımızın kimlik kartını alarak gelecekte en azından bir fayda görmesi gerekiyor. Şuan 5442 sayılı yasa ile İçişleri Bakanlığı'mızın bütün valiliklere göndermiş tebligatlarda açık havalarda düğün yasakları var. Kapalı alanlarda 1774 sayılı kimlik bildiri kanunu var. MÜZSAN ya da sanat dalı icra eden kurumlara mutlaka bu sanatçı kardeşlerimizin kayıtlarını yaptırarak bu mesleği icra etmeleri gerekiyor. Aksi takdirde kayıt dışı çalışan arkadaşlarımız kolluk kuvvetlerince yapılan denetimler esnasında yakalandıklarında idari para cezası ile karşılaşacaklardır. Hatırlatalım ki en azından bağlı bulundukları illerde temsilcilikler vasıtasıyla bir sanatçı kaydı yaptırmaları gerekiyor.

Şahsım olarak bu kutsi görevi bize layık gören başta Genel Başkanımız Ahmet Onurlu’ya, değerli yönetim kurulu üyelerine, sanat dünyamızın duayen üstatlarına ve bu camianın tüm değerli üyelerine teşekkür ederim. MÜZSAN Kastamonu İl Başkanlığımız en kısa sürede aktif hale gelecek ve sanatçı arkadaşlarımız ile el ele vererek hem geleceğimizi garanti altına alacak hem de sanatımızı en iyi şekilde icra etmeye devam edeceğiz " diye konuştu.

 
İrfan Salcı-Kastamonuilkhaber
Kaynak: (Haber Merkezi) - Kastamonu İlkhaber Editör: İrfan Salcı
Etiketler: Türkiye, Müzisyenler, ve, Sanatçılar, Federasyonu, Kastamonu, İl, Başkanlığına, Küre’li, genç, sanatçı, ve, bestekar, Turgay, Özçelik, atandı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı