301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Ağustos 2018 - Salı 15:48
 
YKS tercih ve yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM belirledi...
2018 yılı itibariyle binlerce öğrencinin merakla beklediği Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM tarafından bu sene ilk kez düzenlenen ardından yerleştirme süreci başlamıştı. Buna göre YKS tercih sonuçları ile ilgili detaylar büyük merak konusu oldu. İşte tüm detaylar...
EĞİTİM Haberi
YKS tercih ve yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM belirledi...

 

2018 - 2019 eğitim öğretim döneminin başlamasına sayılı günler kala YKS tercihleri sona erdi. Üniversite öğrencilerinin merakla beklediği Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih ve yerleştirme sonuçları ise büyük merak konusu oldu. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından kabul edilen tercih işlemlerinin sonuçları ise 31 Ağustos https://sonuc.osym.gov.tr üzerinden adaylara duyurulacak. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 3-7 Eylül arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 3-5 Eylül arasında alınacak. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için gereken belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları gerekiyor. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedecekler.

 

TERCİH SÜRESİ UZATILACAK MI?

 

 

ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar ve kılavuzda belirtilen kurallar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. Bu süre uzatılmayacaktır. ÖSYM sistemine yükseköğretim programları tercihlerini kaydeden adaylar da belirtilen süre içinde tercihlerinde değişiklik yapabilecektir.

 

TERCİHLERDE HANGİ PUAN KULLANILACAK?

 

2018-Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı en az 150 olan adaylar, yerleştirmede kullanılacak Y-TYT ve varsa Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL puanlarına göre tercihte bulunacak. 2018-TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylar ön lisans programlarını, 2018-Alan Yeterlilik Testi (AYT) veya Yabancı Dil Testi'nde (YDT) ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alanlar lisans programlarını tercih edebilecek.

 
 
Kaynak: Haber7.com
Kaynak: Editör: İrfan Salcı
Etiketler: YKS, tercih, ve, yerleştirme, sonuçları, ne, zaman, açıklanacak?, ÖSYM, belirledi...,
Yorumlar
Haber Yazılımı