2 bin 256 kişilik nüfusa sahip Ağlı ilçesinin hali hazırda orman ürünleri, tarım ve hayvancılıktan başka öne çıkan bir potansiyelinin olmadığını belirten Belediye Başkanı Şahin Çolak, girdi maliyetlerinin fazla olmasından dolayı çok ciddi gerileme yaşadıklarını söyleyerek “Ağlı’da sanayi değil, tarım ve hayvancılığı etkin hale getirerek kendi kaynaklarımızla ülke ekonomisine katkıda bulunduğumuz sürece kalıcı olmamız mümkün. Aksi takdirde geçici tedbirler burada üretimi imkânsız hale getiriyor.” dedi.

İstamonu Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Karadeniz’in sorularını cevaplayan Şahin Çolak, şöyle devam etti. “ Ağlı’nın 78 bin 420 dekar ile Kastamonu tarım alanının yaklaşık yüzde bir buçuğunu barındırmasına rağmen tarla bitkilerinde üretiminin yüzde 17’sini karşılıyor. Tarla bitkileri üretimi bakımından değerlendirildiğinde endüstriyel bitkiler, tahıllar ve yumru bitkilerinin az bir paya sahip olmakla birlikte yem bitkilerinin üretim alanının ve üretim miktarının payının Kastamonu’nun yaklaşık yüzde 17’sine tekabül ediyor. Ağlı’nın bu alanda desteklenmesi gerekiyor. Ekilmeyen araziler zamanla verim kaybına uğruyor bunun önüne geçmeliyiz.” diye konuştu.

 

İlçe merkezine 120 kilometre sıcak asfalt gerekli

İlçenin 8-9 kilometre uzaklıkta mahallelere sahip olduğunu ve halen stabilize yol kaldığını vurgulayan Başkan Çolak, “Belediye imkânlarıyla 120 kilometre uzunluğunda yolu sıcak asfalt yapmamız mümkün değil. Köy yollarımız ise son yıllarda devletimizin çaba ve çalışmalarıyla sıcak asfalt olarak yapılma aşamasına girmiş bulunuyor ama belediye sınırlarımız halen stabilize. Doğu’da yapılan yatırımları maalesef Karadeniz bölgesinde göremiyoruz. Allah’ın vermiş olduğu nimetlerin adilane paylaşılmasını istiyoruz. Yol ağı açısından Ağlı, Kastamonu’ya ve yapılacak olan İnebolu Limanına yakın bir ilçe. Ancak Seydiler bizden daha şanslı, organize sanayi bölgesinin olması insanlarımızın orada iş bulmasına vesile oluyor.” şeklinde konuştu.

Belediyenin kaynaklarının sınırlı olduğuna değinen Çolak şöyle devam etti: “Ağlı belediyesi 20 kişiyi istihdam ediyor bunun 6’sı memur kadrosunda. Belediyenin herhangi bir kira ve gayrimenkul geliri de bulunmuyor.

 

Yapılacak girişimler meyvesini verecek

Ağlı Belediye Başkanı Şahin Çolak gazetemiz genel yayın yönetmeni Hüseyin Karadeniz’e yaptığı açıklamada yatırımcıyı ilçeye davet ederek şunları söyledi: “Yatılı bölge okulumuzun kapatılmasının ardından 3 milyona yakın bir güçlendirme yapıldı.  Ardından sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte yüksekokul olarak açılması yönünde uğraş verdik. Binanın Adalet Bakanlığına devredilerek açık ceza evi olarak değerlendirileceği yönünde bir karar çıkmıştı o da gerçekleşemedi. Şu an ise pansiyon olarak hizmet vermekte. Transit yol güzergahında olan ve ilçemize kazandırılacak bir otel yatırımında bulunacak girişimciler için burası ya da başka yerler için elimizden gelen yardımı yapmaya hazırız.  Tarım ve hayvancılığın geliştirilmesiyle birlikte, her yıl adına kale şenlikleri yaptığımız Ağlı Kalesinin düzenleme çalımlarının yanı sıra bizden sonra gelen Pınarbaşı, Azdavay, Cide yönüne gitmekte olan yerli ve yabancı turistlerin bir gün olsun ilçemizde kalmalarını sağlamamız gerekiyor. Ancak otelimiz yok, özellikle Ağlılı yatırımcı iş adamlarımızı bu konuda duyarlı olmaya çağırıyorum.  Ağlı; İnebolu, Seydiler ve Kastamonu üçgeninde gelecekte önemli bir geçiş güzergahına sahip olduğundan bugün yapılacak girişimler yarın mutlaka meyvesini verecektir.”

 

Kutu:

Sivil toplum kuruluşlarımız gerçekten fedakârlık yapıyor. Ancak İstanbul’da gerçekleştirilen toplantılarda büyük müteşebbis kişileri göremiyoruz bu da bizim bir eksiğimiz.  Sivil toplum kuruluşlarımız onları entegre etmeye çalışsa da maalesef pek başarılı olamıyor.

 

 

Ayhan Ünal resmi sende bulunuyor ekleyiver lütfen

Ağlı’yı keşfedin

Ağlı Dernekler Federasyonu Başkanı Ayhan Ünal da ilçenin potansiyeliyle ilgili şu değerlendirmede bulundu: “2014 yılında başkanımız Şahin Çolak göreve geldikten sonra İstanbul ile Ağlı arasındaki ilişkilerimiz daha da arttı. İstanbul’dan Ağlı’ya bakınca dünyada güzel olan ne varsa insanın memleketinde, baba ocağında bulması mümkün. İş adamlarımızdan ve yatırımcılarımızdan Ağlı’yı bugünden keşfetmelerini istiyor ve bekliyoruz. Ormancılık, turizm, tarım ve hayvancılık noktasında kim ne yapmak istiyorsa elimizden gelen katkıyı sunmaya hazırız. Belediye başkanımız da bu konuda çok istekli.”

 

Kutu:

Seydiler-Cide arasında kurulan Ağlı ilçesinin, deniz seviyesinden yüksekliği bin 100 metredir. İlçenin doğusunda Seydiler, batısında Azdavay, kuzeyinde Küre ve güneyinde Daday ilçeleri bulunmaktadır. Ağlı’da kış mevsimi görece uzun geçmektedir. Kış ayları genellikle kar yağışlı ilkbahar neredeyse hiç yaşanmamakta ve sonbahar ise soğuk geçmektedir. Yazları ise ılık ve yağmurlu geçmektedir. Arazi yapısı engebeli olmakla birlikte ormanlar ile kaplı olması ilçeye temiz ve doğal bir görüntü vermektedir. 10 mahalle ve 13 köyden oluşan Ağlı’da faaliyet gösteren müze olmamakla birlikte, ilçede her yıl temmuz ya da ağustos ayında Ağlı Kalesi Şenlikleri düzenlenmektedir.