Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü kuruluş yıldönümüne denk gelen 2023 yılı hedefleri doğrultusunda yatırım yapmaya devam edeceklerini vurgulayan Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, 5.4 milyar TL'si bu yıl olmak üzere 2020'ye kadar toplamda 10 milyar TL değerinde yatırım projelerini hayata geçireceklerini söyledi. Bu yatırımlar sayesinde 3 bin 630 kişiye de ek istihdam yaratacaklarını vurgulayan Akın, "Özellikle 2018 yılının sonuna kadar 2 milyar TL yatırım yaptığımız Eskişehir Şehir Hastanesi ve 1.9 milyar TL'lik yatırımla Kastamonu bakır madeni projelerimizi hizmete alacağız" diye konuştu.

DOĞRU ORTAKLIK ŞART

"İşadamları olarak yurtdışından para getiririz, bankaları ikna ederiz ama bunu doğru ortaklarla yapmak gerekiyor" diyerek ortak çalışmanın önemine vurgu yapan Akın, "Avrupa'yı da Amerika'yı da ikna edecek olan biz yatırımcılarız. Bizler konuşacağız, yatırımcıları ikna edeceğiz. Bunu yaptığımız takdirde de Türkiye'de ikinci çıkış döneminin yaşanacağını düşünüyorum. Türkiye ikinci çıkışına hazır olmalı. Bugünlerde yatırım yapanlar bunları çok değerli varlıklara dönüştürecek. O yüzden tüm yatırımcıların biraz daha piyasaya entegre olmaları, ellerini taşın altına koymaları ve 'Yepyeni bir Türkiye kuruluyor, geleceğimiz inşa ediliyor' diyerek şartları zorlamaları gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

EKONOMİYE DEĞER YARATMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Akfen Holding olarak kuruluşlarının üzerinden 42 yıl geçtiğini ifade eden Akın, şöyle konuştu: "Cumhuriyet değerlerinin bize verdiği güçle geleceğe umutla bakmanın heyecanı içerisinde bulunuyoruz. Buradan hareketle bu büyük emaneti bize bırakanlara şükran duyuyor, Türkiye ekonomisine değer yaratmak ve milletimizin refahına katkıda bulunmak için çalışmaya devam edeceğimizin sözünü veriyoruz. Bugün Türkiye'de farklı kimlikler, inançlar ve kültürel değerler, kuruluşundan 95 yıl geçmesine rağmen hâlâ ilk günkü sağlamlığıyla bir arada duruyorsa bu Cumhuriyet değerleri sayesindedir."

ENERJİ YATIRIMI 530 MİLYON DOLAR OLACAK

Geçen ay 6 yerli ve yabancı bankadan 13 yenilenebilir enerji projesi için 363 milyon dolarlık finansman sağladıklarını belirten Akın, "Bu finansman Türkiye'de tek seferde alınan en büyük rüzgâr ve güneş santrali kredisi. Enerji projelerimizin yatırım değeri 530 milyon dolar olacak. 253 megavat olan portfoyümüzü 2020'de 1000 megavata taşıyacağız. İyi ortak ve doğru proje ile Türkiye'deki projelerin her zaman fonlanabileceğini düşünüyorum" dedi.(Sabah)

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.