Başkan Vidinlioğlu; '' Bir devletin hür ve bağımsızlığının en önemli göstergelerinden birisi ‘’kabotaj’’ hakkıdır. Ülkenin kendi limanları arasında yük ve yolcu taşıması aynı zamanda ekonomik bağımsızlığının da sembolüdür. Verilen kapitülasyonlarla zaman içinde kendi limanları arasında yük ve yolcu dahi taşıyamaz hale gelen ülkemiz, Kurtuluş Savaşı’nın ardından kendi karasularında yük ve yolcu taşımacılığı hakkını tekrar kazanmıştı. Çünkü denizlerde gücü olmayan bir ülkenin dünya üzerinde söz hakkı yoktur. İşte bugün kutladığımız Kabotaj Bayramı ile bağımsızlığımızın ve ekonomik özgürlüğümüzün en önemli sonuçlarından birisi olan bu hakkımızı yeniden kazanmamızı saygıyla yâd ediyoruz.


Denizlerimize sahip çıkma bilincini halkımıza aşılamış olan Kabotaj Kanunu, denizciliğimizin daha da gelişmesinde önemli rol oynamış, ülkemizin çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşması amacıyla başlatılan kalkınma seferberliğine de büyük ivme kazandırmıştır. Limanlarımızda her türlü yük ve yolcu taşıma hakkını Türk bayraklı gemilere ve Türk vatandaşlarına kazandıran bu kanun ülkemizin gelişme sürecinde ise önemli bir kazanım olarak tarihe geçmiştir.


Türk denizciliğinin dönüm noktası olan, ulaşımdan taşımacılığa, turizmden balıkçılığa üç tarafı kıymetli denizlerle çevrili ülkemizin ekonomisine katkı sağlayan ve denizcilik sektöründe ilerlemenin önünü açan Kabotaj Kanunu’nun yıl dönümünü kutluyor, denizin insanlığa sunduğu nimetlerden yararlanan ülkemizde denizciliğin daha da gelişmesini arzu ediyorum.


1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda denizlerde kaybettiğimiz deniz şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, tüm denizcilik camiasını ve halkımız saygıyla selamlıyorum.'' dedi.