Kastamonu Kalkınma Vakfı’nın Olağan Genel Kurulu’nda konuşan AK Parti Kastamonu İl Başkanı Doğan Ünlü, Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın Kastamonu ziyareti sonrası 40 milyon liralık yatırımın geldiğini açıkladı.


Kastamonu Kalkınma Vakfı’nın (KKV) Olağan Genel Kurulu, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleştirildi. Genel Kurula Vali Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, Kastamonu ve İstanbul’daki işadamları, vakıf üyeleri ve davetliler katıldı.


Vali Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu ve Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur’un daimi yönetim kurulu üyesi olduğu Kastamonu Kalkınma Vakfı’nın yapılan seçim sonrasında yönetimine Remzi Gür, Kemal Akar, Mehmet Umur, Selçuk Arslan, Ahmet Erkutoğlu girdi.


“Son dönem de Kastamonu’ya özel sektörden de yatırımcılar gelmeye başladı”


Genel Kurulun ardından konuşan Vali Yaşar Karadeniz, son dönem de özel sektörden de Kastamonu’ya yatırımcıların gelmeye başladığını kaydetti.


Karadeniz, “Bu yıl spor salonu inşaatına başlanacak. 50 milyon TL’ye mal olacak bir proje. Köy yollarında, bu yılda 73 milyon TL ödenek ayrıldı ve 51 il arasında en yüksek rakam Kastamonu’ya verildi. Neden 51, büyükşehir statüsünde olan illere KÖYDES ödeneği verilmiyor. Her yıl ciddi yatırımlar ilimize yapılıyor. Geçen yıl köy yolu asfaltı olarak sadece 460 kilometre asfalt yapıldı. Turizm ile ilgili ciddi yatırımlar var ve bunlar yapılıyor. Son dönem de özel sektörden de Kastamonu’ya yatırımcılar gelmeye başladı. Bu da bize memnuniyet veriyor. Abana'da böyle bir çalışma devam ediyor, yine Ilgaz'la ilgili önümüzdeki günlerde güzel bir gelişme bekliyoruz. Kastamonu özellikle tünel yapıldıktan sonra farklı bir ivme kazandı ve bu ivme ileriye doğru gidecektir” dedi.


“Amacı dışında kullanılan konaklara müsaade etmeyeceğiz”


Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu ise, amacı dışında kullanılmak istenilen konaklara müsaade etmeyeceklerini söyledi.


Vidinlioğlu, “Kastamonu’yu kalkındırmak için çabalayacaksak mutlaka ama mutlaka İstanbul ayağının da bu işin içinde yoğunlukla olması gerekiyor. Bendeniz yeni bir belediye başkanıyım ama üzerime ne düşerse ekip olarak buna dünden hazırız. Ben değişik platformlarda bir kaç defa da dile getirdim. Kastamonu için olmazsa olmazımız turizm. Yaklaşık 1,5 aydır birçok sivil toplum kuruluşu restore edilen konaklardan faydalanmak için başvuruda bulunuyorlar. En baştan kestirip attım, dedim ki; ‘arkadaşlar, bununla ilgili hiç kimse hiç bir taleple gelmesin’ dedim. Çünkü Dünya emekle, Dünya maliyetle restore ettiğimiz konakları hiç bir şekilde amacı dışında kullanmamız doğru değil. Konakları turizm için kullanmalıyız” diye konuştu.


Geçtiğimiz günlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın iki Bakan ile birlikte Kastamonu’yu ziyaret ettiğini hatırlatan Vidinlioğlu, “Kastamonu için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacaklarını ilettiler. Dolayısıyla Ankara ayağında, hem de bürokraside ciddi bir ivme kazanmış oluyoruz. Nasrullah Meydanı ile Kale arasındaki bir kentsel dönüşümü inşallah başlatacağız. Daha iki saat önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan aradılar, görünen o ki bu işe bir an önce yol aldıracağız. İkincisi, her kente verilen Millet Bahçesi sözüyle ilgili olarak Bakanlık hemen başlatılması konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Atık Su Arıtma Tesisi ile ilgili nihai karar önümüzdeki ay verilecek ve ciddi bir yol almış olacağız. İstanbul ayağımızın ve Kastamonu'daki müteşebbislerin bir miktar elini taşın altına koyma zamanı geldi diye düşünüyorum. Çünkü bizim olmazsa olmazımız turizm. Bu çalışmalar tamamlandığında çok ciddi bir turist çekme imkanına sahip olacağız. İşin doğrusu, motivasyon ve müteşebbis ruhta eksikliğimiz var. Onun için ne gerekiyorsa ben varım, bundan sonra da olmaya devam edeceğim” şeklinde konuştu.


“Kastamonu Tıp Fakültemizle ilgili olumlu gelişmeler olacak”


AK Parti Kastamonu İl Başkanı Doğan Ünlü ise, Kastamonu Tıp Fakültesi noktasında artık bir çözüm beklediklerini ifade ederek, Binali Yıldırım’ın ziyaretinin ardından Kastamonu’ya 40 milyon liralık bir yatırımın geldiğini açıkladı.
Ünlü, “En önemli konulardan biri üzerinde çok durduğumuz bir mesele var Tıp Fakültemiz. Tıp Fakültemiz bizim ve bölgemiz için çok önemli, süreç içerisinde baktığımız da özel hastane sayısı 2 iken farklı sebeplerden dolayı bir tane hastanemiz kapandı bunun da eksikliğini yaşıyoruz. Bunun yanında günden güne yaşlı nüfusa sahip bir il olarak da tabi hastalık ve beslenme alışkınlıklarının da tabi beraberinde getirdiği hastalık ve hasta sayımız çok. Bununla ilgili il dışına zaman zaman da hasta sevkine sebep oluyor. Bununla ilgili olarak da önümüzdeki süreçte yeni seçilen rektörümüz ile birlikte tabi burada sayın valimizin destekleri önemli, milletvekillerimizin destekleri önemli biz de bu konuyu takip ediyoruz önümüzde ki geçtiğimiz süreçte bu konuyla ilgili sayın valimiz ve milletvekillerimiz ile beraber Sayın Naci Ağbal bakanımızı ziyaret ettik, destek talebinde bulunduk. Her defasında bir an önce Tıp Fakültesi binamızın bitirilmesi ve aynı zamanda hastane ile birlikte entegre edilmesi için çalışmalarımız devam ediyor. 1 dakika sonra hepimizin hastaneye ihtiyacı olabilir onun bilincinde hareket ediyoruz. Bununla ilgili önümüzde ki süreçte olumlu gelişmeler olacak. Yeni rektörümüzün de çabaları ve gayretleri ile bizlerinde vereceği destekle bir sonuç almak istiyoruz artık” dedi.


Kastamonu Havalimanıyla ilgili bir çalışmanın yürütülmesi gerektiğine işaret eden Ünlü, “Kastamonu Havalimanını daha aktif hale getirmemiz gerekiyor, uçuş saatlerini de biz farklı bir saate alabilirsek eğer sabah uçuş, akşam dönüş şeklinde daha kullanılabilir hale getireceğimizi düşünüyorum. Bununla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Havalimanımızın tekrar Sabiha Gökçen üzerinden çalışması Anadolu yakasından da uçuşların başlaması ile ilgili Anadolu Jet firması ile girişimlerimiz oldu. Kültür ve Turizm Bakanımızın kardeşi var Atlas Jetinde sahiplerinden, Atlas Jet ile de çalışmalar var. Yakın zamanda Anadolu yakasından da uçuşların açılması planlanıyor” diye konuştu.
İnebolu Limanı’nın özeleştirme süreci ve yapımı ile ilgili sürecin devam ettiğini söyleyen Ünlü, “Kırık Barajı bizim hem içme suyu anlamında hem de tarımsal arazilerimizin sulanması anlamında da çok verimli olacak orada ki çalışmalarda devam ediyor. Hangi Bakanlık Kastamonu’da ne yapar, nasıl bir yatırım getirebiliriz, nasıl zorlarız Kastamonu’ya bir şeyler kazandırırız, milletvekillerimiz, sayın valimiz ve sivil toplum örgütlerimizin desteği ile bir şeyler yapmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.


“Binali Yıldırım ziyaret etti, 40 milyon liralık yatırım geldi”


Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın Kastamonu’yu geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiğini belirten Ünlü, şöyle konuştu: “Binali Yıldırım bey, iki bakanımız ile birlikte ilimize geldiler. İki bakanlıktan gelen bize hemen 40 milyon lira civarında yatırım yapılacak alanlarla ilgili ödeneklerini aktardılar. Tabi biz uzun vadede bunun 100 milyon lirayı bulacağını düşünüyoruz. Hem turizm hem bir taraftan tarım ve hayvancılık bir taraftan da sanayinin devamı noktasında da çalışmalarımızı birlikte yürütmemiz gerekiyor. Bununla ilgili olarak da bu Nasrullah ile Kale arasında ki restorasyonu da hızlı bir şekilde tamamlayacağız. Bunların takibinde biz, birlik beraberliğimizi kardeşliğimizi bozmadan devam edeceğiz. Konu ne ise sporsa, eğitimse başlık Kastamonu ise öncelikle sakın ve sakın birlikteliğimizi bozmayalım. Bakıyoruz siyasi ayrışmalar, farklı farklı sesler istirham ediyorum konu başlığı Kastamonu sorun dert, yapılacak bir şey varsa ben şahsım adına partim adına şunu ifade etmek istiyorum her yerde varız. Diğer Kastamonu dinamiklerini de hep birlikte el ele Kastamonu adına çalışmaya davet ediyoruz”
Konuşmaların ardından genel kurul gerçekleştirildi.