Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın belediye meclis toplantısında 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili söylediği iddia edilen ifadeleri gündemdeki yerini korurken konuyla ilgili olarak Atatürkçü Düşünce Derneği Kastamonu Şubesinden de bir açıklama geldi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ülkü Yavuzoğlu, bu topraklarda özgürce yaşamanın Kurtuluş Savaşında gözü kapalı ölüme koşan şehitlere, gazilere ve Ulu Önder Atatürk’e borçlu olunduğunun, bu zaferin en önemli aşamasının ise 30 Ağustos olduğu hatırlattı.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde üç yıl süren Kurtuluş Savaşı’nın ülkeyi parçalamak isteyen emperyalistlerin ve onların yerli işbirlikçilerinin kesin yenilgisi ile sonuçlandığının altını çizen Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Yavuzoğlu: “Bugün bu topraklarda özgürce yaşıyorsak bunu Kurtuluş Savaşında gözü kapalı ölüme koşan şehitlerimize, gazilerimize ve en önemlisi “ya istiklal ya ölüm” parolası ile milletimizi kurtuluşa taşıyan Ulu Önder Atatürk’e borçluyuz. Bu zaferin en önemli aşaması 30 Ağustos’tur. 30 Ağustos Zaferi, Türk Tarihi'nin en önemli dönüm noktasıdır. Yeni Türk Devleti'nin, genç  Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı. Bu alanda akan Türk kanları, bu göklerde uçuşan şehit ruhları, devletimizin, cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucularıdır” dedi.

 “30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI, YILLARDIR BÜTÜN MİLLETİMİZ TARAFINDAN GURURLA VE HEYECANLA KUTLANMAKTADIR”

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın yıllardır gururla ve heyecanla kutlandığını ifade eden Yavuzoğlu: “Geçtiğimiz hafta Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Belediye Meclis toplantısında 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili olarak “halkın genelini ilgilendiren bir bayram değil” sözleriyle ülkemizin tarihi ile ilgili cehaletini ve Kurtuluş Savaşı konusunda zihinlerindeki karanlık ve çarpık bakışı itiraf etmiş oldu. Bu sözler, Kurtuluş Savaşı’nı küçümsemektir. Tarihe ihanettir. Şehitlere ve Atatürk’e saygısızlıktır. İşte bu zihniyet, Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesini ve temel ilkelerini içine sindirememişlerin zihniyetidir. Bu sözler ve yaklaşım Alinur Aktaş’ın ilk sabıkası değildir. Kendisi,  31 Mart Yerel Seçimlerinden önce Nazım Hikmet, Uğur Mumcu, Türkan Saylan ve Bahriye Üçok’u Devlete ve bayrağa savaş açmış kişiler olarak ilan etmişti. Tüm bu hakaretler ve hadsizlik dolu sözler ağızdan kaçmış sözler değil bilinçle ve planlı bir şekilde söylenen sözlerdir. Kendisini kınıyor, şehitlerimizden, gazilerimizden ve milletimizden özür dilemeye davet ediyoruz.”  kelimeleri ile açıklama noktalandı” ifadelerini kullandı.