Perşembe günü Köprü Başı Festival alanında gerçekleşen açılış programının ardından, kortej yürüşüyle birlikte 10. Tarım fuarının açılışı gerçekleşti.

Protokol traktör ve zirai alet satan firmaları gezdi. Sarımsak Festivali boyunca traktör ve zirai aletlerin sergilenmesi devam edecek.

Daha sonra protokol üyeleri, Cumhuriyet Meydanında gerçekleşen etkinliğe katıldı.

Açılış konuşmasını Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal yaptı.

Başkan Çatal, “Taşköprü Belediyemizce bu yıl 33.’sünü düzenlediğimiz Uluslararası Taşköprü Kültür ve Sarımsak Festivali etkinliğimizin açılış törenine Hoş Geldiniz. Her yıl yeni bir heyecan ve büyük bir özveriyle hazırladığımız benzerleri arasında farklılığıyla dikkat çeken Uluslararası Taşköprü Kültür ve Sarımsak Festivalimizin 33.’sünü siz saygıdeğer misafirlerimizin katılımıyla gerçekleştirmenin onurunu ve gururunu yaşıyoruz.  Festivaller birlik ve beraberliğin simgesi, gurbetteki ile sıladakinin kaynaşma vesilesidir. Yöre kültürü ve kendine özgü güzelliklerin tanıtılmasında ki en büyük araçtır.

Ayrıca bizim dinimizin bir emri olan Sılayı Rahim anlayışı da festivaller sayesinde gelişmektedir.

Bunun yanında 5 bin yıllık tarihi, Paflagonya’ya Başkentlik yapan Pompeiopolis Antik Kenti, Dünyaca ünlü olan ve üreticimizin “Beyaz Altın” diyerek taçlandırdığı dünyanın en kaliteli sarımsağı ile Padişah sofralarını süsleyen kuyu kebabı, 116 adet tescilli tarihi evi, ilçemizin tarihi ve kültürel anlamdaki zenginliğinin bir göstergesidir. Bizim ise yerel yönetim olarak amacımız var olan bu değerleri ülkemize ve dünyaya tanıtmak ve bu haklı gururu hep birlikte yaşamaktır” dedi.

Açılış programına  Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Ak Parti Milletvekili Metin Çelik,  Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Hasan Baltacı, Taşköprü Kaymakamı Ercan Çiçek, Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal, Kastamonu eski Milletvekilleri Hasan Altan, Mehmet Yıldırım ve Mehmet Serdaroğlu, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkın Esen, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Kastamonu Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, Gün Medya Grup Başkanı Cengiz Aygün, Ak Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, MHP İl Başkanı Yüksel Aydın, kurum amirleri çok sayıda vatandaş katıldı.

Misafirlere plaket takdiminin yapıldığı festival programında Hindistan, Sırbistan. Bulgaristan, Güney Kore, KKTC halk dansları topluluklarının yanı sıra Tuzla Belediyesi Halk Dansları Ekibi ve Taşköprü Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibi sahne aldı.

Programda Kastamonu Milletvekilleri Metin Çelik, Hasan Baltacı ve Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz’de bir konuşma yaptı.