KASTAMONU MV METİN ÇELİK’İN ENGELLİLER HAFTASI MESAJI

Engelli vatandaşlarımızın sorunlarının çözümü için en önemli husus, bu konunun mümkün olduğunca gündemde tutulması, bu konudaki toplumsal hassasiyetin güçlendirilmesidir. Zira engellilik, bir sağlık meselesi olduğu kadar, aynı zamanda hukuki, sosyal ve ekonomik boyutları da bulunan bir konudur.
Dolayısıyla, bu konudaki sorunların çözümünde toplumun bütün kesimleri rol üstlenmeli, herkes sorumluluk almalı, herkes gerekli hassasiyeti göstermelidir.
 
Ak Parti olarak göreve geldiğimiz günden bu yana engelli vatandaşlarımızın sorunlarına samimiyetle eğildik; bu sorunlara çözüm üretmek, engelli kardeşlerimizin toplumla bütünleşmelerini, işgücüne katılmalarını, huzur ve refahlarının artmasını sağlamak için özveriyle çalıştık.
 
Bu çerçevede, engelli vatandaşlarımız açısından reform niteliği taşıyan “evde bakım ücretini uygulamaya koyduk; çalışamayacak durumda olan ya da iş bulamayan engellilere bağlanan aylıkları ciddi oranlarda artırdık. Kendi namına çalışan engellilere ve bakıma muhtaç engelli çocuğu olan annelere erken emeklilik imkânı tanıdık.
 
Bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da, engelli vatandaşlarımızın sorunlarına öncelik vermeye, bu sorunların çözümüne ciddiyetle eğilmeye, engelli vatandaşlarımızın her türlü ihtiyacını, her türlü talebini karşılamaya devam edeceğiz.
 
Engelliler haftası dolayısıyla düzenlenecek tüm etkinliklerin bu alandaki toplumsal sorumluluğu ve hassasiyeti arttırması dileğiyle tüm engelli vatandaşlarımıza selam ve muhabbetlerimi sunuyorum.

-----------------------------------------------------------------------------------------

 

AK PARTİ İL BAŞKANI DOĞAN ÜNLÜ’NÜN ENGELLİLER HAFTASI MESAJI

 

Engelliler Haftası, 10-16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletler’e üye 156 ülkede aynı tarihlerde kutlanan özel bir haftadır.

Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri olan korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişi engelli olarak tanımlanmaktadır. Engellilerimizin başkalarına muhtaç olmadan toplumsal hayata katılmaları ve daha iyi hayat şartlarına kavuşabilmeleri için hükümetimiz tarafından yapılan çalışmalar ve yenilikler, toplumsal ilgi, duyarlılığımız ile hız kazanacaktır. Bu çerçevede engellilerimizin üreten, bağımsız bireyler olarak sosyal hayatın bütün alanlarında etkin biçimde yer alabilmesi için sivil toplum kuruluşlarımızla, derneklerimizle, medyamızla ve vatandaşlarımızla da ayrı ayrı çalışmalar yürütmekteyiz. Ayrıca bu konuda üzerimize düşen görevlerin de farkındayız. Engelli insanların yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil, ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur.

 

Engelli vatandaşlarımızın dün de yanındaydık, yarın da yanlarında olacağız. Desteğimizi, ilgimizi, sevgimizi hiçbir zaman üzerilerinden çekmeyeceğiz. Her bireyin, engelli konuma düşebileceğinin bilinciyle hareket etmesini ve engelli kardeşlerimize ilişkin toplumsal duyarlılığın artırmasını temenni ediyor, tüm vatandaşlarımızın Engelliler Haftası'nı kutluyorum.

----------------------------------------------------------------------------

 

KASTAMONU BELEDİYE BAŞKANI OP. DR. R. GALİP VİDİNLİOĞLU’NDAN ENGELLİLER HAFTASI MESAJI

Engellilik yalnızca engelli vatandaşlarımızı ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren, duyarlı olmayı gerektiren toplumsal bir olgudur. Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını huzur içinde geçirebilmeleri için Kastamonu Belediyesi olarak üzerimize düşen ne varsa yapmak bizim boynumuzun borcudur. Şayet ulaşımdan eğitime, çalışma hayatından sağlık hizmetlerine varıncaya kadar her alanda engellilerimize insanca bir hayat sunmak, insani ve hukuki mükellefiyettir. Kastamonu Belediyesi olarak bizler de engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin devamlı yanlarında olarak her anlamda destek olacağız. Belediye hizmetlerimizi yürütürken engelli vatandaşlarımızı hep ön planda tutacağız. Engellilerimizin sorunlarının çözümü konusunda her zaman çalışacağız. Şehrimizi engelsiz hale getirmek adına birçok şey yapacağız. Sizlerin fikirlerinizi alacak, profesyonellerle konuşacak en iyisi ne ise onları hayata geçireceğiz.

 

Kastamonu’nun daha yaşanabilir olması, değerine değer katması için en önemli motivasyon kaynağımız desteğiniz ve inancımızdır. Bugünün, engellerin aşılmasına, bilinç ve farkındalık düzeylerinin yeniden, ölçülüp yeniden değerlendirilmesine vesile olmasını tüm içtenliğimle belirtmek isterim. Bilmeliyiz ki hepimiz bir engelli adayıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle 10 – 16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası’nı tebrik eder, engelleri aşmış bir toplum, kalplerdeki engellerin kalkmış olduğu bir toplum dilerim.

 

Sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

----------------------------------------------------------------------------------