Ağaç bazlı panel sektörünün global oyuncusu Kastamonu Entegre, şehrimizde gerçekleştireceği 50.yıl kutlama programının detayları hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

Kastamonu Entegre Kastamonu-Samsun Fabrikalar Direktörü Enüs Koç, 50. yıl kutlama programının 3-4 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleştirileceğini duyurdu. Koç, programa tüm Kastamonuluları davet etti.

İLK GÜN

Kastamonu Üniversitesi Bilgehan Bilgili Konferans Salonu'nda 3 Eylül Salı günü yapılacak programın birinci bölümü, saat 09.30'da kokteyl ile başlayacak. Açılış konuşmalarıyla sürecek programın devamında kurumsal film gösterimi, protokol konuşmaları, plaket töreni ve tapuların dağıtımı yer alıyor. Öğleden sonraki ikinci bölümde ise iki ayrı oturum gerçekleştirilecek. İlk gün programı, tiyatro ve müzik kulübü gösterileriyle son bulacak. 

İKİNCİ GÜN

50. yıl kutlama programının 4 Eylül Çarşamba günü gerçekleştirilecek ikinci bölümü saat 09.00'da Bisiklet Yarışması ile başlayacak. Pedallar, Yonga Levha ile MDF Fabrikası arasında dönecek. Akşam saat 19.00'da ise Gazi Stadyumu'nda konser programı başlayacak. 

“MİLYONLARCA İNSANIN YAŞAMINA DOKUNDUK”

Kastamonu Entegre Kastamonu-Samsun Fabrikalar Direktörü Enüs Koç: “Yarım asır önce kök saldığımız toprakların bugün gurur kaynağı olduk. En kıymetli ellerde hayat bulan başarılarımızla milyonlarca insanın yaşamına dokunduk. Yol arkadaşlarımızın beklentilerine cevap vererek, binlerce hayata fırsatlar sunduk, birlikte büyük bir aile olduk. Birlikten doğan gücümüzle ülkemizde sektörün zirvesine yerleştik, yeniliklere olan tutkumuzu teknolojiye dönüştürürken, değerlerimizi bir an olsun arkamızda bırakmadık. Dünyada sektörün en iyilerinden biri olma ayrıcalığınıda bu başarının asıl sahibi olan sizlerin sayesinde, değerli emeklerinizle yaşadık. Şimdi güçlü adımlarımızın sonsuzlukta yankılanacağı bu yolda 50 yıldır hep birlikte yürümenin gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

19 ÜRETİM TESİSİ BULUNUYOR

Kastamonu Entegre'nin 1969 yılında İstanbul'da kurulduğunu hatırlatan Enüs Koç: “ilk Yongalevha Fabrika temelimiz aynı sene 3 Ağustos 1969 yılında Kastamonuda rahmetli Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel tarafından atılarak başlayan serüvenimiz bu günlere kadar gelmiştir. Hayat Holding’in çok uluslu iki büyük grubundan biri olan Kastamonu Entegre, ağaç bazlı panel sektöründe günümüzde; yurt içinde Kastamonu ve Gebze'de MDF ve yonga levha, Balıkesir, Samsun ve Tarsus'ta yonga levha, Adana'da MDF; yurt dışında ise Romanya'da kapı paneli ve yonga levha, Bosna Hersek'te kraft ambalaj kâğıdı, Bulgaristan'da yonga levha, Rusya'da MDF, İtalya’da yonga levha ve A.B.D’de odun yongası olmak üzere 7 ülke ve 14 lokasyonda toplam 19 üretim tesisine sahiptir” diye konuştu. 

“AVRUPA'DA DÖRDÜNCÜ, DÜNYA'DA YEDİNCİYİZ”

Türkiye’de sektör liderliğinin yanı sıra Avrupa’da 4’üncü sırada, dünyada ise 7’inci sırada yer aldıklarını kaydeden Koç: “Kasım 1971 Kastamonu da 100-150 m3/gün kapasite ile yongalevha üretimine başlayan şirketimiz bu gün17.500 m3/gün kapasitelere ulaşmıştır; Kastamonu Entegre’nin yurt içi ve yurt dışında sahip olduğu tesisler 2018 yılı itibariyle yıllık 2.5 milyon m³ MDF, 3 milyon m³ yonga levha, 70 milyon m² laminat parke ile toplamda 5.5 milyon m³ ağaç bazlı panel üretim kapasitesine sahiptir. Günde 4500 konut a yetecek günlük 600 tır ürün üretebilen, 5milyon m2 (700 futbol sahası) kapalı alana sahip, toplamda yurtiçi ve dışı 6300 kişiyi istihdam eden tesisleri vardır. Kastamonu Entegre, 20 yıl önce ilk kez Romanya’da yaptığı yurt dışı yatırımlarına 2017 yılında İtalya’nın üçüncü büyük yonga levha üreticisi olan Gruppo Trombini’yi ekleyerek, üretim haritasını genişletmiştir. Bu yatırımla birlikte Kastamonu Entegre’nin yurt dışındaki yatırımları 1milyar Dolar civarındadır. Kastamonu Entegre, İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırma Raporu’nda Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları listesinde 40. sırada yerini almaktadır. İhracatta; 2016 da 110 milyon $,2017 de 135 milyon $,2018 de 180 milyon dolar (%33 artış) hedeflerine ulaştık. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından hazırlanan 2017 yılı “İlk 1000 İhracatçı Araştırması” sonuçlarına göre Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren 131. firmasıyız. Kastamonu Entegre’nin kalite politikası ve anlayışı; üretilen her ürüne üst düzeyde kalite standardı olarak yansımaktadır. Üretimin tüm aşamalarında kalite sisteminin etkin bir şekilde uygulanmasını sağlayarak, ürün kalitesini yükseltmek ve maliyetleri düşürmek, şirketin üretim ve kalite çalışmalarının esasını teşkil etmektedir.  Bu yaklaşımda hedeflenen sonuç; Ar-Ge ve kalite süreçleri dinamiğinde, müşteri istek ve beklentilerinin tam anlamıyla karşılanmasıdır. Kastamonu Entegre bünyesinde tüm iş süreçleri bu anlayışla yürütülmekte ve kalite standartlarından asla taviz verilmemektedir. Fabrikalarda laboratuvar ve kalite kontrol noktalarında, EN “Euro Norm” standartları referans alınarak yapılan kontrollerle istenilen ürün kalitesi henüz üretim aşamasındayken yakalanmaktadır” şeklinde konuştu.

Kastamonu Entegre Hakkında

1937 yılında temelleri atılan Hayat Holding çatısı altında 1969 yılında kurulan Kastamonu Entegre, ilk tesisi olan Yonga Levha Fabrikası ile 1971 yılında Kastamonu’da üretime başladı. 2017 yılı itibariyle yıllık 2.4 milyon m³ MDF, 2.6 milyon m³ yonga levha, 70 milyon m² laminat parke, 19.5 milyon adet kapı paneli ile toplamda 5 milyon m³ ağaç bazlı panel üretim kapasitesine sahiptir. 2017 yılında 550 milyon dolar yurt dışı faaliyetlerinden kaynaklı olmak üzere 1.3 milyar dolar ciro gerçekleştiren Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi, Türkiye’de sektör liderliğinin yanı sıra Avrupa’da 4’üncü sırada, dünyada ise 7’inci sırada yer almaktadır. Kastamonu Entegre’nin yurt içinde Gebze, Kastamonu, Balıkesir, Samsun, Tarsus ve Adana’da, yurt dışında ise; Romanya, Bulgaristan, Rusya, İtalya ve Bosna Hersek’te olmak üzere 19 ayrı üretim tesisi bulunmaktadır. Yaklaşık 100 ülkeye ihracat gerçekleştiren Kastamonu Entegre, 6.000 kişiye istihdam sağlamaktadır. ISO 9001 Kalite, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği, ISO 50001 Enerji Yönetimi, FSC (Sürdürülebilir Orman Yönetimi) kalite sistemi belgelerine sahiptir. Medepan markalı MDF ürünleri için müşteri talebine istinaden E0 ve CARB Phase2 (California Air Resources Board) belgeli ürün üretebilmektedir. Kastamonu Entegre, TSE ve Avrupa Normları’na (EN) uygun üretim yapmaktadır ayrıca “Floorpan” ve “Artfloor” markalı laminat parke üreten tesisleri, üretimde çevre dostu malzemelerin kullanıldığını, aynı zamanda üründeki kimyasal madde oranının sağlığı tehdit etmeyecek düzeyde olduğunu gösteren “Blue Angel (Mavi Melek)” sertifikasına sahiptir.