Polis Meslek Yüksekokulu bahçesinde düzenlenen 2018-2019 eğitim öğretim yılı 17. dönem yemin töreni, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törende, dönem birincisi Esat Kaya konuşma yaparak yaş kütüğüne plaket çaktı. Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, yaptığı konuşmada, mezunların Türkiye'nin dört bir yanına kutsal görevi icra etmek için dağılacaklarını belirtti. Mezun öğrenciler yemin töreni sonrası keplerini havaya fırlatarak aileleriyle kucaklaştı.

Mezuniyet törenine; Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanı Fenni Gürsel, Polis Akademisi Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Müdürü Prof. Dr. Orçun İmga, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Metin Özbek, siyasi parti temsilcileri İGM Başkanı Güray Parçal, Kastamonu eski Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve öğrencilerin aileleri katıldı.

KAYA: AİLELERİMİZE MİNNET VE ŞÜKRANLARIMIZI SUNUYORUZ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören de PMYO’nun 1’incisi Esat Kaya, yaş kütüğüne plaket çaktı. Kaya, “Bugün burada iki yıllık eğitim-öğretim sürecini başarıyla tamamlamanın sevincini, ülkemiz ve milletimize hizmet edecek olmanın gurur ve heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Teşkilatımızın 1845 yılından bu güne toplumda huzur ve güveni sağlamak, vatandaşın can ve mal güvenliğini korumak, kanun hakimiyetini ve devlet otoritesini sağlamak gibi önemli görevleri üstlenmiştir. Bu görevlerin en iyi şekilde yerine getirilmesi ise eğitim ile mümkün olmaktadır. Bu doğrultuda bizde bu eğitim kurumundan gerekli bilgileri alarak Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı, çağdaş polisler olarak memnun oluyoruz. Ayrıca Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün polisi tasvir eden, ‘Polis bir asker kadar disiplinli, bir hukukçu kadar hukuk adamı, bir anne kadar şefkatli’ olmalıdır sözünü kendimize vizyon edineceğiz. Bizleri bu kutsal yolda bilgili, ahlaklı, bilinçli bir vatandaş olarak yetiştiren her türlü imkanı sağlayan başta Sayın Okul Müdürümüze, müdürlerimize, sıralı amirlerimize, ders hocalarımıza ve bizleri bu günlere getiren maddi ve manevi desteğini hiçbir zaman esirgemeyen ailelerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

SÜLÜN: GÜCÜNÜZÜ KANUNDAN DESTEĞİNİZİ HALKTAN ALIN

Polis Meslek Yüksekokulu Müdürü Ömer Sülün, ise şöyle konuştu: “Kaliteli bir güvenlik hizmeti için kaliteli polis, bunun içinde kaliteli bir polis temel eğitimi gerekmektedir. Polis Akademisi Başkanlığına bağlı, Kastamonu Polis Meslek Yüksekokulu olarak genç polis adaylarımıza 2 yıllık temel-eğitim öğretim sürecince, teorik bilgiler ve bunların uygulamaya döküldüğü; yaparak ve yaşayarak beceri kazandırmaya yönelik, teorik ve uygulamalı eğitim verilmiştir. Sevgili gençler, unutmayın ki şuan mezuniyetinize ve mesleğe ilk adım atışınıza şahit olan büyüklerinizin yerini, sizler alacaksınız. Bu sorumluluğu alacak olmanın bilinciyle kendinizi geliştirmekten asla vazgeçmeyin. Tamamen insana dönük, çok şerefli bir mesleği icra edeceksiniz. Gücünüzü kanunlardan, desteğini halkımızdan alın. Hiçbir kurum ve oluşuma iradenizi ve aklınızı teslim etmeden, yalnızca milletine hizmet etmeyi kendinize ilke edinin. Emniyet Teşkilatının yeni polisleri olarak sizlerin bu günlere gelmenizde emeğini esirmeyen saygıdeğer ailelerinizi en içten duygularımla kutlar, hayatınız boyu mutluluk ve başarılar dilerim. Bir kez daha genç mezunlarımızın teşkilatımıza, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni eder, yaklaşan Ramazan Bayramınızı şimdiden kutlarım.”

Polis Amirleri Eğitim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Orçun İmga da mezunları kutlayarak, "Sizlerden en büyük beklentimiz sadece şerefli milletimizin ve büyük devletimizin polisleri olarak görev yapmanız, vazifenizin gereklerini yerine getirirken bundan başka hiçbir zümre, grup ya da cemaate sadakat veya itaat hissetmemenizdir. Bağlı olduğunuz yegane otorite Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin sarsılmaz otoritesi ve rehberiniz de devletimizin kanunları olacaktır. Kendinizi bu milletten ve devletten başka hiçbir güce karşı yükümlülük altında hissetmeyiniz" diye konuştu. 

GÜRSEL: ÜLKEMİZİN KADERİNİ BELİRLEYECEK

ÖNEMLİ GÖREVLER ÜSTLENECEKSİNİZ

Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanı Fenni Gürsel de Türk Polis Teşkilatı olarak 174 yıllık köklü geçmişle milletin huzur ve güvenliği için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Gürsel, bu görevi yerine getirmede en büyük payın iyi yetiştirilmiş, devlete sadık, milletine bağlı, vazifesi uğruna gözünü kırpmadan canını feda etmekten çekinmeyen kahraman mensupların olduğuna işaret etti.

Gürsel, mezunlara şöyle seslendi: “Gelecekte ülkemizin kaderini belirleyecek önemli görevler üstleneceksiniz. Sırtınızda taşıyacağınız şerefli üniforma ve zor olduğu kadar da onurlu olan bu meslek sizlere birçok yetkiler verdiği gibi önemli sorumluklar da yüklemektedir. Sizler aldığınız eğitimler neticesinde, donanımlı birer polis olarak şartlar ne olursa olsun dün olduğu gibi bugün de vatanımızın bağımsızlığı, milletimizin birlik ve beraberliği için kanunlar çerçevesinde size verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirecek, vatan hainlerine ve bölücülere asla taviz vermeyecek, devletin ve milletin polisi olacaksınız. "

KARADENİZ: BAŞARILI GÖREVLER İCRA EDECEKSİNİZ

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz de, yaptığı konuşmada, mezunların Türkiye'nin dört bir yanına kutsal görevi icra etmek için dağılacaklarını belirtti. Vatandaşların her zaman güvenlik güçlerini yanında görmek istediğini ifade eden Karadeniz, şunları kaydetti: “Bu 2 yıl içerisinde ilimizin tarihi ve kültürel birikimine ve zenginliğine sizlerde beşeri zenginlik kattınız. Zorunlu olarak Kastamonu’ndan ayrılırken, buradan memnun olarak ayrılacağınıza inanıyorum. Buraya geldiğiniz gibi Türkiye’nin dört bir yanına bu kutsal görevi icra etmek üzere dağılacaksınız. Unutmayın ki bugüne kadar siz büyük Türk Milletinin bir ferdiydiniz. Fakat şimdi taşıdığınız üniformayla bu millet için önemli bir görevin parçası haline geldiniz. Bunun önemini bilerek görevinizi yapacaksınız. Bizim milletimizi diğer milletlerden ayıran en önemli özelliği her zaman güvenlik güçlerini yanında görmek ister. Onları kendine ne kadar yakın görürse, kendini o kadar huzur içinde hisseder. Onun için her zaman sizlerde milletimize yakın olarak görevini ifa edeceksiniz. Tarafsızlık ilkesini de hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayacaksınız. Bu tarafsızlık devlet düşmanlarına karşı da devletten yana olmayı gerektiriyor. Devletten yana taraf olmak demek, kanunlarımızın emrinde olmak demektir. Devletten yana olmak demek, haksızla haklı arasında haklının yanında olmak demektedir. İnanıyorum ki sizler bu prensipler çerçevesinde çok başarılı görevler icra edeceksiniz” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından dereceye girip mezun olan polislere diplomaları ve ödülleri verildi. PMYO mezunları keplerini havaya atarak mezuniyetlerini aileleriyle kucaklaşarak kutladı.

(Tuğçe Yerdelen/Açıksöz)