Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz başkanlığında dün merkez ilçe halk ve muhtarlar toplantısı yapıldı. Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda vatandaşlar ile muhtarlar sorunlarını dile getirdi.

Vali Yaşar Karadeniz başkanlığında gerçekleşen toplantıya ayrıca Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz, Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, kurum ve kuruluşların temsilcileri, mahalle ve köy muhtarları ile vatandaşlar katıldı.

KARADENİZ: BAŞA ÇIKMA ŞANSINIZ YOK

Toplantının açılışında konuşan Vali Yaşar Karadeniz, “Her ilçede düzenlenen toplantılara en az bir kere katılmaya çalışıyorum. Toplantılarda talepleri alıp, bunlar içinden acil olanları belirleyip, daha sonra genel öneriler çerçevesinde yatırım programına dönüştüreceğiz ve yapılmaya da devam edecek. Merkez ilçe ile ilgili gelen talepler ağırlık olarak yol asfaltlaması ile ilgili. İlimize 73 Milyon TL KÖYDES ödeneği geliyor. Bunun sadece 10 Milyon TL’si merkez ilçeye ayrılıyor. Bu bakımdan en fazla ödenek alan ilçemiz merkez ilçe. Dolayısıyla en fazla yol yapılan yerdir merkez ilçe. 177 tane köyümüz var. Dolayısıyla bu kadar dağınık yerleşim olan bir yere 10 milyon TL ödenek dağıttığınızda bugünün şartlarında 25 km. yol demek. Daha önceleri buralarda her muhtarı hoşnut edebilmek için, sathi kaplama uygulamasına devam edilmiş. Nüfus dağılımı Kastamonu’ya benzeyen birçok ilde 20-25 yıl önce bırakılmış bir uygulama. Sebebi de bununla başa çıkma şansınız yok. Yaptığınız yol kısa sürede yine bozuluyor ve tekrar yapmak zorunda kalıyorsunuz. 10 milyon TL’yi sadece sathi kaplamaları onarmak için ayırsak, mevcut yolların 3’te 1’ine ancak yetiyor. Onun için bu doğru bir yöntem değil, sürdürülebilir bir yöntem değil. Neticede hiç asfalt gitmemiş köy muhtarı da haklı olarak sitemde bulunuyor. Bunun çözümü bulunmuş. Bunun çözümü nüfusu çok olan bölgelere ağırlık vererek, oralara bir daha dönmemek üzere beton yol yaparak, o defteri kapatmak ve her geçen yıl diğerlerini yaparak yol almak. Trabzon’da kaymakamlık yaptığımda uygulamamız bu yöndeydi. Buralara harcanan paralar, cebimizden çıkan paralar onun için bir yaramıza derman olmalı, onun için yolumuza devam etmeliyiz” dedi.

SAKALLIOĞLU: KIRKÇEŞME İLKOKULU YAPILMASINI İSTİYORUZ

Vali Karadeniz’in ardından ilk sözü alan Kırkçeşme Mahallesi Muhtarı Tahsin Sakallıoğlu, “Mahallemizde 2 tane ilkokul vardı. Biri yıkıldı. Burası daha yapılmadı. Bu okulumuz ne aşamadadır? Ayrıca bu okulumuzun adı Kırkçeşme İlkokulu idi, Behçet Necatigil olarak değiştirildi. Mahalleli olarak okulumuzun adının tekrar Kırkçeşme İlkokulu yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Köyün içinde yer alan, yerleşim içinde kalan boş arazilerin mera olarak görüldüğünü belirten Arız Köyü Muhtarı Kenan Simsar da, ancak  mera özelliği taşımadığından bu arazide köy evi inşa etmek istediklerini söyledi.

YAZKAN: İNTERNET KULLANIMI EVLİLİKLERE ZARAR VERİYOR

Vatandaş Seçkin Yazkan, engelli vatandaşların yaşadıkları sorunları anlattı. Yazkan, internet kullanımının evliliklere verdiği zararlara dikkat çekti ve bir çalışma yapılmasını istedi. Terzi Köyü Muhtarı Çetin Taşcıoğlu da, grup köy yollarında bakım yapılmasını talep ederken, Hacımuharrem Köyü Muhtarı Kadir Çavdarcı, köy yollarında bakım yapılmasını istedi.

Honsalar Mahallesi Muhtarı Ramazan Boyacı, belediye başkanlığından mahallesine çocuklar için oyun parkı yapılmasını istedi. Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Muhtarı Metin Kuşçu’da mahallesindeki yol sorunlarının çözülmesini isterken, İsmailbey Mahallesi Muhtarı Yücel Dibek’te mahallesinde ki metruk binalar hakkında çalışma yapılması gerektiğini belirtti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Savaş’ta çalışma yürüttüklerini söyleyerek boşanma ve aile konularında danışman hizmeti verdiklerini ifade etti.

KARAHASAN: KASTAMONU’DA ELZEM BİR YOL İHTİYACIMIZ YOK

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri T. Zafer Karahasan da, Kastamonu’nun çok büyük bir coğrafya olduğunu tekrar hatırlattı. Karahasan, “20 ayrı noktada hizmet üretmekteyiz. Merkez ilçemizde 554 tane ünitemiz var. 30 bin 649 kişi bu ünitede yaşıyor. Kırsalda yaşayan büyük bir yoğunluk merkezde yaşamaktadır. Merkezdeki yol ağımızın asfalt oranı yüzde 47’dir. Kastamonu ortalamamız yüzde 32’dir.  Sadece il bazında değil, ülke ortalamasında da iyi bir orandır. Çalışmalarımızı biz nüfus kriterine göre yapıyoruz. Karayollarının hizmet ettiği ünitelerle birlikte yüzde 80 nüfusta asfaltta buluşmuş durumdadır. Kastamonu’da elzem bir yol ihtiyacımız yok. Ancak standartları ve kaliteyi yükseltme mecburiyetimiz var. Coğrafyamıza uymayan sati kaplamaları plan ve program içinde çözmeliyiz. Daha az nüfusa hitap eden ve maliyet olarak yüksek olan sterilize yollarıdır. İçme sularıyla ilgili bir sıkıntımız yok. Eski depolardan başlanarak yenilenmesi gerekiyorsa büyümesi ve membaların düzenlenmesi daha sağlıklı ve kaliteli içme suyuna kavuşmak için çalışmamız sürüyor. Kanalizasyon sisteminde nüfusun yüzde 59’una hitap ediyoruz. Kanalizasyon hizmetlerin teknik boyutu var. Kanalizasyonların çalışması için en az 100 nüfus olmalı. Özel bir durum yoksa, turizm ya da aşırı kirlenme yoksa nüfus kriterine bakıyoruz. Yol çok önemli. En çok talep ise yoldan geliyor. Kastamonu coğrafyasında karla mücadele yoğundur. Yolların standardını yükseltmek için çalışmalarımız devam ediyor. Arız Köyünün köy yerleşik alanı içinde köy konağı yapılabilecek yere bakalım. Arız Köyü muhtarımız bizimle irtibata geçsin. Has Köyün kanalizasyon konusu bizimle ilgili değil, belediye ile ilgilidir. Arıtma tesisinin yapılması gerekiyor. Hacı Köyün yol genişletme talebi var. Genişletme için hazırız. BSK talebimizi de değerlendireceğiz. Karaçomak deresinin taş ocağı var. Dönem dönem olanlarını yaptık. 2 yıldır müteahhit yok. Böbrek taşlarını düşürmek için kullanılan meşhur bir su var. Bu suya ulaşmak için yol çok önemli” ifadelerini kullandı.

YURT: ARITMA TESİSLERİYLE İLGİLİ ÇALIŞMA YAPILIYOR

Kastamonu Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, ise şunları belirtti: “Muhtarlarımız oyun parkları talep ettiler. Yerlerini gösterdiklerinde kurulumunu yaparız. Eski binalarla ilgili olarak tescilli binalara dokunma şansımız yok. Tescilli olmayan ve tehlike arz eden binaların mutlak suretle yıkılması için ailelerle görüşmeler yapılıyor. Kastamonu’da arıtma tesisleri ile ilgili çalışmalar yapılıyor. İlerleyen günlerde basın yoluyla bilgilendirme yapılacaktır.”

ÖZBEK: KAZALARIN SEBEBİ UYKUSUZLUK, HATALI SOLLAMAk

İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Metin Özbek ise, “Trafik canavarıyla mücadele süreklilik gerektiren bir konu. Vatandaşlarımızın trafik kazalarında hayatlarını kaybetmemeleri, yaralanmamaları ve maddi kayıp yaşamamaları için kontrollerimizi sıklaştırdık. Bayrama yakın daha da artıracağız. Kazaların bu dönemde artmasının en önemli sebebi uykusuzluk, hatalı sollama yapılması. Traktörlerin reflektörlerini taşımaları gerekiyor. Bazı traktörler bunu ihmal ediyor. Özellikle gece ölümlü kazalara sebebiyet veriyor. Bazen vatandaşlarımız hayvanlarını karayollarına serbest biçimde salıyor. Bunlarda kazalara sebebiyet veriyor. Kurallara uyulması hem hayatımız açısından, hem de diğer vatandaşların hayatları açısından önem arz ediyor” şeklinde konuştu. 

KARADENİZ: BOŞANMA KONUSUNDA

NELER YAPACAĞIMIZI ARAŞTIRALIM

Toplantının kapanış konuşmasını yapan Vali Yaşar Karadeniz, şu ifadelere yer verdi: “Boşanma konusunda sadece Kastamonu değil, Türkiye’de ve dünyada da bu eğilim var. Aile yapısının korunması hepimiz açısından önemli. Bunun sebeplerinden birisi internet olabilir. Ancak sadece internete bağlamak konuya çok kenardan bakmak olur. Bu konunun birçok sebebi var. Yeni yetişen çocukları el bebek, gül bebek büyütüyoruz. Az bir zorluk karşısında birbirlerine destek olacaklarına birbirlerinden kopmayı tercih ediyorlar. Zorluğa gelemiyorlar. Bir diğer sebep ise ekonomiktir. Özellikle büyükşehirlerde banka kredileri konusu aileleri yıpratan konulardan birisidir. Daha yeni evlenirken kız babaları istekleri sıralıyor. Ödemek içinde kredi çekiliyor. Asgari ücretle krediyi ödemeye çalışırken, çatırdama başlıyor. Mutlaka çözülmesi gereken bir problemedir. Toplumsal sağlığımız açısından da bu önemlidir. Başka bir neden erkeklerin sorumsuzluğudur. Elde imkan yok, bakıyorsunuz baba ya altılı ganyan ya da iddia bayisinde. Zaten geçim yok. Olan para da harcanılıyor. Yüksek gelir olur yüzde 2’sini ya da yüzde 3’ünü ayırabilir. Buna kimse bir şey demez. Toplumsal bir anlayış, toplumsal bir bilinç anlayışıyla bu durum değişir. Ancak vatandaşımız tek başına toplantıya katıldığını söyledi. Tek başına katılan vatandaş dile getirdiği sorunlardan kapsamlı bir çalışma yapalım. Önce tespitlerden hareketle neler yapılabileceğini araştıralım. En azından boşanma konusunda il üzerinden neler yapacağımızı araştıralım.

“TALEPLER DOĞRULTUSUNDA YOLLARA BAKILACAK”

Sathi kaplama yolunun yılda 3 defa bakımını yapmak zorundasınız. Bunun tekniği bu şekilde yapılıyor. Bir kıştan çıkışta, yazın sıcaklığında ve kışa girerken bakım yapılması gerekiyor. Toplam 2 bin 700 km Özel İdare’nin bünyesinde yol var. Bu bakımdan yapılamadığı için çok yıpranmanın sebebi de bu. Onun için sathi kaplamadan vazgeçmemizin sebebi de bu. Yanlışta ısrar etmemize sebep yok. Bunu değiştirmek lazım. Talepleriniz doğrultusunda da o yollara bakılacak. Kendi görevleriyle ilgili konularda İl Özel İdaresi harcama yapar. Yolu, suyu ama bir sulama suyu yapılıp işletmeye açıldıktan sonra onun giderlerini karşılamak birliğe aittir. Arıza yapan trafo ve diğer ekipmanlar toplanılan bütçeden giderilmelidir. İl Özel İdare’den aktarım yapmak mümkün değil. İşletmek tamamen devir edilene aittir. Konuşulan konuların hepsi not alındı. Kanalizasyon konusunda ise bu işin mühendisliğini yapanlar kanalizasyon borularından devamlı su akması gerektiğini söylüyorlar. Belli sayıda nüfusla bu sağlanır. Aksi takdirde su akışı olmadığı için pislik kuruyarak, tıkanmalara sebep oluyor. Arıtma devre dışı kalınca dereler kirleniyor. KÖYDES projeleri uygulamaya konulduğunda kanalizasyon uygulamaları yapılıyordu. Ancak KÖYDES’ten kanalizasyon ödeneği ayrılamıyor. Prensip kararı alındı. Metruk binaları İçişleri Bakanlığımız yakından takip ediyor. Tedbirsiz olan yapıları, başkalarının yaşamını tehdit ediyorsa kararını alıp yıkmakta fayda var. Eğer yıkılmıyorsa yıkım masrafını sahiplerine yüklemek gerekiyor” dedi.

Tuğçe Yerdelen/Açıksöz